Kronična upala kože za koju su svojstveni suhoća, crvenilo i perutanje te jak svrbež uzrokuje oštećenja epiderme koja teško zacjeljuju ako se ne liječe. Točan uzrok neurodermatitisa nije poznat. Katkad počne tako da nešto iritira kožu, poput uske odjeće ili uboda kukca. U nekim je slučajevima povezan s drugim tegobama, kao što su suha koža, ekcem ili psorijaza, a potaknuti ga mogu i stres i tjeskoba. Češće se pojavljuje kod žena, i to u dobi od 30 do 50 godina, te kod osoba koje imaju genske predispozicije za kožne bolesti.

Dermatologinja dr. Sanja Gregurić: Kako za smirivanje glavnog simptoma, jakog svrbeža nije dostatna krema, potrebno je pronaći uzrok neurodermatitisa. Samo na kratak rok za jaku se upalu mogu prepisati lokalni kortikosteroidi, a njihova se doza određuje prema životnoj dobi i površini tijela koja je zahvaćena, a peroralna kortikosteroidna terapija rezervirana je za jake upale koje zahvaćaju kožu gotovo cijelog tijela.

U blažim slučajevima mogu pomoći kreme bez kortikosteroida koje obnavljaju hidrolipidni omotač kože i tako ublažavaju svrbež, a potrebno ih je učestalo upotrebljavati tijekom dana.

Naturopatkinja dr. Nela Roje: Neurodermatitis gotovo uvijek ima podlogu u poroznim crijevima koja propuštaju nerazgrađenu hranu i u genskoj predispoziciji za alergijske reakcije. Na određeno vrijeme savjetujem prestanak konzumiranja mliječnih proizvoda i glutena jer se samo time stanje često popravlja.

Osim toga, vrlo je važna detoksikacija jetara, npr. čajevima od korijena maslačka ili korijena čička tijekom 3 - 4 tjedna. Od krema bih izdvojila Euten koji, prema iskustvu pacijenata, najbrže smiruje tegobe.

Nutricionistkinja Karmen Matković Melki: Visok postotak djece s neurodermatitisom alergičan je na jaja, kravlje mlijeko, soju i pšenicu te je njih više od 50 posto pokazalo značajna poboljšanja isključivanjem tih namirnica iz prehrane. Iako to djeluje kao vrlo jednostavno rješenje, eliminaciju treba provoditi ograničeno i uz nadzor.

Preporuke su da se provodi od 4 do 8 tjedana, a da se zatim osoba postupno vrati na uobičajenu prehranu kako bi se utvrdilo da je izbacivanje određene namirnice iz prehrane doista potrebno. U prevenciji su korisni dodaci prehrani poput probiotika i omega-3 masnih kiselina, a nije naodmet i vegetarijanska ili mediteranska prehrana.