Smanjuje reakcije osjetljive kože

Naša stručnjakinja za probiotike u kozmetici, farmaceutkinja Mirjana Brlečić, koja je osmislila prvu hrvatsku probiotičku kremu, primijetila je da probiotici postižu odlične rezultate u obnavljanju vrlo oštećene kože. Za formulu Nikelove Probiotičke kreme odabrala je probiotičku kulturu Lactobacillus Acidophilus, koja djeluje protuupalno, smanjuje reakcije osjetljive kože, ubrzava odstranjivanje odumrlih stanica te pospješuje regeneraciju oštećene kože.

Američki Clinique, pak, probiotik je ukomponirao u tekući puder za kožu sklonu crvenilu. Njihov Redness Solutions Makeup sadrži ekstrakt bakterija iz kulture Lactobacillus Plantarum iz fermentirane hrane, a njegova namjena je jačanje i zaštita hidratantne barijere kože, zbog čega se popravlja njeno cjelokupno stanje.

Anti-age

„Kozmetički proizvodi s probioticima najčešće se primjenjuju na koži sklonoj aknama te iritiranoj, crvenoj, suhoj i dehidriranoj koži, ali i u anti-age kozmetici“, navodi Dubravka Gabrić, kemičarka koja sudjeluje u osmišljavanju brojnih kozmetičkih proizvoda domaćih brendova. Dubravka pojašnjava da probiotici stimuliraju imunosni sustav kože i pomažu očuvati njenu vlažnost, čime, u konačnici, usporavaju njezino starenje.

Nažalost, u ovom slučaju kućni pripravci nisu bolji od kupovnih. Probiotici u maski od jogurta iz kućne radinosti ne djeluju isto kao i oni iz kozmetičkih proizvoda. „Kreme sadrže posebne sojeve bakterija koje nisu istovjetne onima u jogurtu. Osim toga, probiotici u kremama djeluju u dubljim slojevima kože, a ne samo na površini“, naglašava Dubravka.

Članak o probioticima u kozmetici pročitajte u cijelosti u novoj Sensi, ožujak 2017.