Izgledalo mi je glupo

Prakticiranje tehnike emocionalne slobode (eng. emotional freedom technique), tj. tapkanja, mnogima izgleda pomalo glupo. I sama sam se tako osjećala dok sam prva dva-tri puta izgovarala afirmacije tapkajući se po zadanim točkama na glavi i torzu. Nakon nekog vremena riječi su mi počele zapinjati u grlu, a iscjeljujuće suze puniti oči.

Nakon pauze od nekoliko dubokih udaha i izdaha, prema savjetu EFT praktičarke, nastavila sam tapkati, prateći njezine glasovne upute sve dok se, u vrlo kratkom roku, nisu ublažili osjećaji straha i neizvjesnosti zbog kojih sam došla.

EFT tehnika - sloboda osjećajima!

Kombinacija drevne kineske akupresure i suvremene psihologije

Da nije sva čarolija u mojim prstima, razuvjerila me Danijela Medaković, certificirana praktičarka EFT-a s petogodišnjim iskustvom. „Terapija tapkanjem kombinacija je drevne kineske akupresure i suvremene psihologije“, pojasnila je, dodajući da ta relativno nova metoda za postizanje osobnoga rasta i razvoja spada u granu energetske psihologije.

Emocionalni stres može smanjiti prirodnu sposobnost našeg tijela da se samo iscjeljuje, pa tapkanjem na vrlo nježan i holistički način potičemo prirodne procese iscjeljenja ‒ ideja je na kojoj se EFT zasniva.

„Čovjek je prije svega emocionalno biće i na njegovo psihofizičko zdravlje najviše utječu emocije ‒ pohranjujemo ih u tijelu, gdje one izazivaju fizičke reakcije. Ako želimo prekinuti stresnu reakciju, promijeniti obrasce ponašanja i reagiranja, trebamo djelovati na tjelesnom nivou, gdje su stres i trauma pohranjeni“, pojašnjava zagrebačka praktičarka Medaković te dodaje kako su razgovorne terapije dugotrajne i ponekad neuspješne upravo zato što nemaju komponentu tjelesnoga – fokus je samo na mentalnom.

Danijela Medaković: Tapkanje mi je okrenulo život, privatno i poslovno

Priča o Mary

Da klasičnoj kognitivno-bihevioralnoj terapiji nešto nedostaje, slučajno je otkrio dr. Roger Callahan. Godine 1979. radio je s pacijenticom Mary koja se od djetinjstva borila s teškom fobijom od vode. Nije se bojala samo plivanja nego se bojala vode u svim njezinim oblicima, toliko da nije mogla svoje dvoje djece okupati u kadi.

Psiholog se trudio svim silama, primjenjujući sve tehnike psihoterapije koje je poznavao (od kognitivne terapije i hipnoze do biofeedbacka), ali pomak je bio neznatan. Mary bi uspjela sjesti na rub bazena i spustiti stopala u vodu, ali ju je pritom razdirala tjeskoba koja je poslije prerasla u strašnu glavobolju.

Na jednoj od sljedećih terapija izjavila je kako joj pomisao na vodu izaziva snažnu bol u trbušnoj šupljini. Dr. Callahanu, poznavatelju tradicionalne kineske medicine, sinulo je da bi tapkanje na krajnju točku meridijana želuca – tik ispod oka – moglo olakšati bol u trbuhu.

Na njihovo obostrano iznenađenje, nakon nekoliko minuta tapkanja točke ispod oka Mary više nije osjećala bol. Prišla je rubu bazena kako bi provjerila ima li kakvih promjena u njezinom strahu i otkrila da više ne osjeća tjeskobu kad se približi vodi. Najbolje od svega je to što je njezin uspjeh bio dugotrajan.

Redoslijed koji je postao osnova EFT-a

Zahvaljujući ovom iskustvu, dr. Callahan je počeo detaljnije proučavati akupunkturu, istražujući kombinaciju tradicionalne psihoterapije i tapkanja različitih dijelova tijela. Na temelju proučavanja, razvio je skup različitih nizova tapkanja, ovisno o problemima. Callahanov student Gary Craig utvrdio je da niz kojim se tapka i nije toliko važan.

Da bi pojednostavio profesorovu tehniku, 1990-ih godina osmislio je redoslijed tapkanja koji je postao osnova tehnike emocionalne slobode. Craig je, naime, shvatio da je cilj tapkanjem proći preko krajnjih točaka svih meridijana, neovisno o tome koji nas problem muči.

Isprobajte sami: Osnova tapkanja

Primjenjuju ga psiholozi, psihijatri i psihoterapeuti

Meridijani su, prema tradicionalnoj kineskoj medicini, energetski kanali koji u organe i tjelesne sustave provode životnu energiju ‒ qi. Svaki od njih ima krajnju točku, mjesto na površini tijela s kojeg se može pristupiti tom energetskom kanalu.

Pomoću akupunkturnih iglica (akupunkture) ili pritiska (akupresure) na toj se točki može provesti manipulacija kako bi se uravnotežio protok energije kroz taj meridijan ili otklonio zastoj. Na sličnom principu djeluje i EFT jer tapkanjem stimuliramo završetke meridijana.

Danas EFT uvelike primjenjuju psiholozi, psihijatri i psihoterapeuti kao dopunu kognitivno-bihevioralnoj i drugim terapijama; koristi se u bolnicama, psihološkim ustanovama, centrima za podršku oboljelim od raka, u terapiji ratnih veterana oboljelih od PTSP-a...

PageBreak

EFT ilustracija
Shutterstock EFT ilustracija
Pomaže nam riješiti traume i događaje iz prošlosti

Tehnika se može primjenjivati dok nas nešto muči, ali i da bismo otpustili i riješili traume iz prošlosti. Neki praktičari EFT koriste za iscjeljivanje raznih bolesti, primjerice raka i fibromialgije.

No, Danijela Medaković smatra da je ova metoda prvenstveno namijenjena iscjeljivanju emocionalnih problema, primjerice, za prevladavanje strahova i fobija, osjećaja krivnje, srama, ljubomore, ljutnje i anksioznosti, za promjenu neželjenih navika te poboljšanje raznih segmenata života.

„Tapkanje je odlična tehnika za svakodnevnu emocionalnu i mentalnu higijenu, kad tapkajući samo 5 - 10 minuta dnevno možemo znatno smanjiti stres. Usto, pomaže nam riješiti traume i događaje iz prošlosti na koje se još vraćamo jer su pohranjeni u našem tijelu i u nama bude razne osjećaje (strah, nesigurnost, neuspjeh...). Također, tapkanje se može koristiti i kao tehnika za motivaciju i brže ostvarenje zadanih ciljeva“, objasnila je Medaković.

Umirujuća reakcija

Znanstvena podloga EFT-a skriva se u ublažavanju reakcije tijela „bori se ili bježi“. Kada doživljavamo negativno emocionalno stanje – ljuti smo, uzrujani, tužni ili prestrašeni – amigdala, limbička moždana struktura, signalizira da nešto prijeti našoj sigurnosti pa mozak prelazi u stanje pripravnosti – na borbu ili bijeg. Tapkanje prekida tu reakciju i reprogramira mozak i tijelo na drugačiju reakciju.

„Iako još točno ne znamo razlog, čini se da tapkanje isključuje sustav za uzbunjivanje u amigdali, deaktivirajući putove podizanja uzbune u mozgu. Tapkanje po krajnjim točkama meridijana tijelu šalje umirujući odgovor, a amigdala prihvaća spoznaju da je sigurna“, pojašnjava Nick Ortner u knjizi Tapkanjem do rješenja.

Možemo osposobiti mozak za novi život

Što češće prakticiramo tapkanje, to više učimo amigdalu da ne treba podizati uzbunu u određenim stresnim situacijama, pa ostajemo smireni, a određeno iskustvo, problem na koji tapkamo, hipokamp, dio kore velikog mozga, više ne shvaća kao prijeteće.

Drugim riječima, kad sljedeći put pomislimo na uzročnika stresa ili se susretnemo s njim, amigdala neće oglasiti uzbunu i naše se tijelo neće zaplesti u negativnu, kaskadnu reakciju stresa. Poznato je da stres loše utječe na više tisuća gena, među koje se ubrajaju i oni koji djeluju na starenje i obnavljanje stanica.

Znanstvenici pretpostavljaju da se ovakvim uvježbavanjem i poučavanjem limbičkog sustava na novu reakciju mijenjaju živčani putovi u mozgu, odnosno, neutraliziraju se veze i putovi straha u amigdali. Prema spoznajama o neuroplastičnosti mozga, to znači da ne moramo ostati vezani za svoje stare, uvriježene reakcije i razmišljanja, nego možemo reprogramirati loše misli, negativne mentalne i emocionalne obrasce. Ukratko, možemo osposobiti mozak za novi život.

Neuroplastičnost mozga: Ne postoji nemoguće

Oslobodila sam se trauma odrastanja u problematičnoj obitelji

Tapkanjem na emotivnu tegobu ili bolnu uspomenu ne mijenjamo prošlost i ne brišemo traume, nego ih čistimo i mičemo fokus s negativnih iskustava, ističu EFT stručnjaci. „Nakon tapkanja, klijenti mi kažu da se više jednostavno ne mogu poistovjetiti s problemom“, kaže Medaković. To se događa zato što limbički sustav određeno sjećanje ili problem „obilježi“ kao neutralan, a ponekad čak i kao pozitivan.

„Zahvaljujući tomu, možemo prevenirati razvoj mnogih psihosomatskih bolesti, onih koje nastaju kao posljedica stresnog načina života“, dodaje praktičarka Medaković koja se višemjesečnim tapkanjem oslobodila trauma odrastanja u problematičnoj obitelji koje su je kočile u postizanju sreće i uspjeha.

Istraživanja

Jedno od istraživanja dr. Dawsona Churcha, znanstvenika i svjetski poznatog praktičara EFT-a, pokazalo je da se ispitanicima sat vremena nakon seanse tapkanja razina kortizola u prosjeku snizila za 24 posto (kod nekih čak i do 50 posto), dok kod ispitanika koji su bili na konvencionalnoj terapiji razgovorom, kao i kod ispitanika u kontrolnoj skupini (koji nisu imali nikakav tretman) nije bilo promjena razine kortizola koje bi znatno odskakale od uobičajenog stanja do kojeg inače dolazi s vremenom.

Koliko je upotreba ove metode raznovrsna pokazalo je novo australsko istraživanje dr. Petea Stapletona provedeno na bolničkom odjelu za poremećaje prehrane. PET skeniranje mozga ispitanika fokusiranih na želju za određenom hranom pokazalo je da se dijelovi mozga koji su se na početku istraživanja aktivirali pri pomisli na čokoladu nakon osam tjedana tapkanja (dva puta tjedno po sat vremena) više nisu „palili“.

Studija koja pobija EFT

Uz brojne zagovornike, ipak, kao i svaka netradicionalna metoda, ETF ima i svoje oponente. Oni tapkanje karakteriziraju kao pseudoznanost, a njegove rezultate smatraju placebo-efektom. Svoje tvrdnje potkrepljuju studijom Waite and Holder američkih psihologa.

Testirajući EFT na osobama koje pate od različitih fobija, istraživači su zaključili da je kod ispitanika koji su prakticirali EFT znatno smanjen osjećaj straha, ali isto se pokazalo i kod ispitanika u ostalim grupama: onih koji nisu radili ništa, onih koji su tapkali na pogrešnim mjestima, pa i onih koji su tapkali na lutki. Ukratko, svi su prošli jednako dobro.

Rezultati ovog istraživanja ne podržavaju tvrdnju da dobrobiti EFT-a isključivo ovise o tapkanju na meridijane, nego sugeriraju da se učinkovitost tapkanja može pripisati karakteristikama koje tehnika dijeli s drugim tradicionalnim terapijama.

Isprobajte sami

Vjerovali ili ne u rezultate tapkanja, ništa vas ne sprečava da istražite primjene ove psihoenergetske metode. Jednostavan, praktičan i lako usvojiv postupak može vam pružiti neočekivane spoznaje o vama samima, pomoći vam da s odmakom i jasnoćom sagledavate probleme ili vas naučiti da se lakše i brže oslobodite negativnih emocija.