Svake noći sanjamo, ali se ne sjećamo uvijek snova. Sanjanje ima svoju funkciju. U snu dolazimo u kontakt s dijelovima svoje osobnosti i sadržajima kojih nismo u dovoljnoj mjeri svjesni u budnom stanju. Ljudi imaju tendenciju osjećaje i misli koje im nisu ugodne "prekidati". Tako ih izbjegavamo, ali istodobno blokiramo svoju energiju.

Zbog slabe psihološke cenzure u snu počinju izranjati potisnuti sadržaji. Sve ono što je započeto, a nije dovršeno, teži završetku, pa se "prekinuti" osjećaji i misli "dovršavaju" kroz sanjanje.

Sanjar najbolje može protumačiti san

Snovi su specifična tvorevina našeg uma i razlikuju se od "običnih" misli. Jezik snova je jezik simbola. U snovima se naša duševna stanja konkretiziraju i oslikavaju putem kompleksa upečatljivih predodžbi, međutim, ne postoje simboli čije bi značenje bilo strogo utvrđeno. Ono što je nekome simbol nečega, nekome drugom može predstavljati nešto sasvim drugo.

U geštalt psihoterapiji smatra se da sanjar najbolje može sam protumačiti svoj san, terapeut mu samo pomaže u tome. Svaki dio sna predstavlja dio osobnosti koji je na neki način otuđen. San je projekcija, a svaki element sna projekcija je jednog dijela osobnosti. Zanimljive tehnike koje se koriste u geštalt psihoterapiji za tumačenje snova:

  • San se iznosi u sadašnjem vremenu. To je u skladu sa stavom u geštalt terapiji da se jedino u sadašnjosti može nešto učiniti. San smo sanjali u prošlosti, ali ako želimo osvijestiti osjećaje i dijelove sebe od kojih smo se distancirali, potrebno ih je učiniti prisutnima u sadašnjem trenutku.
  • Terapeut traži od klijenta, sanjara, da se identificira s nekim elementom sna. Budući da je san u cjelini odraz osobnosti sanjara, izbor ukazuje na ono što je klijentu važno i relevantno.
  • Dovršavanje prekinutog sna - kada imamo noćne more, često se probudimo prije nego što san završi. Tijekom rada na snu možemo ga završiti u sadašnjem trenutku, u budnom stanju. Ovo nam je od koristi jer su prekinuti, nedovršeni snovi često posljedica nekih naših sukobljenih podosobnosti, odnosno osjećaja kojih nismo svjesni.
  • Popunjavanje "praznina" koje se često javljaju u snovima - terapeut traži da sanjar popuni prazninu nekom asocijacijom ili čak da izmisli dio koji nedostaje.
  • Terapeut može tražiti od sanjara ne samo da izmisli završetak sna, već i da izmisli početak sna, doda što je prethodilo događanjima u snu.