Svaki oblik likovnog izražavanja je terapeutski

U vizualnoj art-terapiji proces stvaranja i mašta služe kao sredstvo simboličke komunikacije, pri čemu se oslobađaju emocije i unutarnji konflikti. Cilj je takva pristupa da sudionicima omogući emotivno i psihičko oslobađanje pomoću kreativnog izražavanja, što naposljetku vodi k boljem razumijevanju sebe i svojih emocija. Drugim riječima, vi doslovce crtate svoju podsvijest. Klijenti u art-terapiji katkad nisu ni svjesni da tijekom kreativnog procesa izražavaju svoje misli i osjećaje.

Tek kada na papir prenesu sliku, mogu razgovarati o osjećajima i sukobima koji su se oslobodili u kreativnom procesu. U razgovoru s art-terapeutom osvještavaju dijelove sebe koje su izrazili te uče govoriti o svojim problemima u obitelji, depresiji ili drugim izvorima patnje koji se mogu izraziti umjetničkim stvaranjem. Art-terapija uključuje svaki oblik likovnog izražavanja: trganje i gužvanje papira, rezanje, bušenje, prskanje boje, slikanje stopalima ili prstima, izradu predmeta, modeliranje u glini, tijestu ili plastelinu, sastavljanje kolaža i slično.

U istraživanju iz 2007. godine objavljenom u stručnom časopisu Psycho-Oncology stoji da su oboljeli od raka koji su primali kemotera­piju imali manje simptoma depresije i umora nakon sesija art-terapije. Također, u istraživanju objavljenom 2009. godine u American Journal of Public Health otkriveno je da su grupe pacijenata koje su sudjelovale u art-terapiji pokazale znatno poboljšanje sveopće kliničke slike: imale su bolje vitalne znakove, manju razinu hormona kortizola, koji se povezuje sa stresom, te su uzimale manje tableta za spavanje.

Isprobajte sami

Uvijek je korisno najprije donijeti odluku: danas ću se koristiti kistovima, slikati prstima ili crtati flomasterima. Prije slikanja pokušajte osvijestiti što osjećate. Ako je to anksioznost, zamislite boju koja je oslikava te stvorite sliku ili kompoziciju za tu boju. Slikanje bi vam moglo pomoći da bolje razumijete svoje osjećaje i samim time ih se oslobodite.