Pregled kiropraktičara započinje razgovorom. Informacije koje pacijent daje o svom stilu života, ali i dosadašnjim problemima i ozljedama može kiropraktičaru otkriti gdje se nalazi uzrok nekog problema. Potom slijedi pregled pri kojemu su kiropraktičaru prsti glavni alat. Opipom on može prepoznati promjene na koštanom sustavu, a ako ga neki nalaz zbunjuje ili ga ne može jasno protumačiti, može zatražiti snimku spornog dijela tijela. U tome mu može poslužiti snimka magnetske rezonancije, ultrazvuka, CT-a, rendgena i slično. Kiropraktičar će obaviti i ortopedske i neurološke testove slične onima koji obavljaju i klasični liječnici kako bi utvrdili pokretljivost i eventualna oštećenja.
Na kraju će uslijediti kiropraktičarski tretman koji je u pravilu bezbolan. Katkad kiropraktičari mogu koristiti i određene alate tijekom tretmana koji im pomažu da tijelo stave u željeni položaj ili da lakše utječu na zglobove. Nakon prvog tretmana mogu približno odrediti koliko će tretmana biti potrebno i koju će tehniku koristiti.
Važno je napomenuti da tretman može imati i neke blaže nuspojave. Primjerice, klijent može osjetiti muskulfiber ili pak imati glavobolju, no to kiropraktičarima samo poručuje da se u sustavu nešto pokrenulo u pozitivnom smjeru.
Popis školovanih kiropraktičara potražite na stranicama Hrvatske udruge kiropraktičara www.huk.com.hr