Miris moje bake

Mirisi nas prate cijeli život. Pomoću njih možemo se sjetiti brojnih situacija. Oni nas u trenu mogu odvesti na fantastično putovanje u prošlost i pobuditi davno zaboravljene emocije. Iako se svi možemo složiti da su neki mirisi ugodni, a drugi neugodni, svatko ima drukčiju predodžbu vezanu uz određen miris. Kao što se kaže da nitko nikada nije pročitao istu knjigu, tako se može reći i da nitko nikada nije osjetio isti miris.

Osobno volim miris lipe, koji me još od djetinjstva podsjeća na prvu ljubav. Svako proljeće, kada lipe procvjetaju, osjećam se razdragano. No ne pamtimo prema mirisu samo situacije nego i osobe. Moja je baka uvijek mirisala na domaći sapun i dunje. To je bio njezin „zapis“, koji je u meni budio osjećaj sigurnosti i prihvaćenosti. Da mogu naći parfem koji nalikuje tim mirisima, priznajem, ne bih žalila novca.   

Cjelokupna industrija parfema zapravo ne radi ništa drugo nego oponaša i intenzivira mirise koji će u nama pobuditi ugodne asocijacije i stanja. Neki su parfemi pun pogodak i „sjedaju“ nam na prvu, no mnogi nas odbijaju. Upravo se zbog toga u mnogima od nas i javila potreba da eksperimentiraju s izradom vlastitih parfema koji su prirodni i najčešće na tragu naših pozitivnih stanja i emocija, u koje su utkane priče o prvoj ljubavi, sigurnosti, pothvatima, snovima i željama.    

Njušne stanice

Disanje je glavni razlog zašto su mirisi toliko prisutni u našem životu. Sa svakim udisajem do našeg nosa putuju i molekule raznih mirisa koje iz naše okoline hlape u zrak. Te se molekule zalijepe za sluz nosne šupljine u kojoj se nalaze njušne stanice. Jednu dio tih stanica čine njušne dlačice, a drugi dio živčana vlakna, koja se pružaju do kosti lubanje i tzv. olfaktornog bulbusa.

Iz njega signali iz nosa odlaze u mozak, gdje se obrađuju na nekoliko razina, od kojih je najvažnije ono što se događa u amigdali i hipokampusu. Amigdala je spremište emocionalnog pamćenja i strasti, a hipokampus je zadužen za utiskivanje informacija u dugoročno pamćenje, a ta dva dijela mozga, među ostalim, povezuje upravo - miris. Rezultati istraživanja Olfaction and Memory s američkog Macalester Collegea dokazuju da ako osjetimo miris s kojim nismo ni na koji način povezani, brzo ga zaboravljamo.

No ako je miris povezan uz neku važnu situaciju, hipokampus će ga pospremiti, a amigdala mu pripisati odgovarajuću emociju. Idući put kada osjetimo taj miris koji je već sačuvan u našem mozgu, vrlo brzo javit će se mentalne slike i osjećaji. Dakle, ako volimo određene mirise, zacijelo uz njih vežemo neke lijepe trenutke iz prošlosti, čak i ako toga isprva nismo svjesni.

Zašto vlastiti parfem?

Budući da nam je sada poznat put mirisa i kako on utječe na emocije, bilo bi dobro razmisliti o izradi vlastitog parfema koji bi, osim što bi bio prirodan, mogao izravno utjecati na naše raspoloženje i zdravlje. To možemo postići samo uz prirodne mirise koji se dobivaju isključivo iz prirodnih sastojaka, poput baznih i eteričnih ulja, macerata mirisnih biljaka, smola, tinktura i sl.

Glavni saveznici u ovoj priči ipak su eterična ulja koja, osim ugodna mirisa, mogu zbog specifičnih sastojaka dodatno pobuditi pozitivne emocije i optimizam. Većina eteričnih ulja ima snažno protuupalno djelovanje pa se korištenjem takvih parfema može na tijelo djelovati na više razina.

Primjerice, citrusni parfem s većom količinom eteričnog ulja naranče, limuna i grejpa utjecat će na prohodnost dišnih putova i pomoći će kod prehlade, a istodobno će djelovati stimulirajuće na emocije i maksimalno nam razbuditi sva osjetila. Industrijski parfemi nikada ne mogu pružiti sve te blagodati jer su njihovi sastojci uglavnom sintetičkog podrijetla.

PageBreak

žena parfem
Profimedia žena parfem
Gornja, srednja i donja nota

No dok će industrija parfema stvoriti manje ili više uspješne kombinacije, pri izradi vlastite formule sami ćete morati odabrati note mirisa. Svaki se parfem uglavnom sastoji od tri note koje isparavaju različitom brzinom, pa se zbog njih miris od trenutka nanošenja postupno mijenja. Svrstavamo ih u tri skupine: gornju, srednju i donju notu.

Gornju notu čine mirisi koje prve osjetimo i oni ostavljaju prvi dojam o parfemu. Isparavaju jako brzo, tijekom prvog sata od nanošenja. Eterična ulja gornje note su grejp, limun, naranča, bergamot, neroli, đumbir, limunska trava, paprena metvica,  bosiljak.

Eterična ulja srednje note zapravo određuju „pravi“ miris parfema, „drže“ miris nekoliko sati i pretežno su blagi i cvjetnog mirisa, pa se dodaju u većoj koncentraciji. Toj skupini pripadaju ylang-ylang, jasmin, ruža, geranij, lavanda, palmarosa, muškatna kadulja, timijan, bor.

Donja nota prava je snaga parfema, najdulje ostaje na koži, a nazivaju je i zemljanim mirisima. To su obično smolasta eterična ulja, u čiju skupinu spadaju mira, sandal, tamjan, pačuli, cimet, klinčić, cedar.

Koliko ulja miješati?

Preporučuje se miješati najviše šest eteričnih ulja. Odabir ovisi o našim preferencijama, ali i o međusobnom slaganju mirisa. Tako se zemljani mirisi, poput pačulija i vetivera, dobro slažu s biljnim mirisima, poput bosiljka, kamilice, lavande, ružmarina i kadulje. Cvjetni mirisi u koje spadaju geranij, jasmin, neroli, ruža i ylang-ylang mogu se dobro uklopiti sa začinskim mirisima poput cimeta, đumbira, klinčića i muškatnog oraha. Voćni mirisi, poput bergamota, grejpa, mandarine, naranče i mandarine, pak, vole drvenaste mirise, u koje spadaju cedar, čempres, bor i sandal.

Imajte na umu da postoji i posebna skupina eteričnih ulja, poput mažurana i lovora, koja smiruju tenzije i ne pobuđuju emocije. Rimljani su, primjerice, krunili vladare lovorovim vijencem, a to je bila tiha poruka da svaki od njih mora pripaziti da mu slava ne udari u glavu.

Konačan dojam

Ako parfem koji ste izradili zamiriše potpuno drukčije na vašoj prijateljici, nego na vama, znajte da konačni učinak ovisi o puno čimbenika. Kako će na nečijoj koži parfem mirisati, koliko će se jako osjetiti i koliko će se dugo zadržati, ovisi o našim prirodnim tjelesnim mirisima, hormonima koje lučimo, prehrani, pH-ravnoteži, ali i o boji kože. U pravilu, osobe svjetlije puti i suhe kože najkraće zadržavaju mirise, samo nekoliko sati.

To je zato što njihova koža brzo upije parfem, osobito ako je uljni ili u kremi. Zbog toga se osobama svjetlije puti preporučuje namirisati i kosu te pregibe na rukama i nogama. Na ljudima tamnije puti i masnije kože dulje traje miris parfema, koji se lakše spaja s masnim slojem na koži i ondje se zadržava, tj. sporije prodire u kožu, pa se na njima miris može osjetiti i osam sati nakon nanošenja.

Koliko vam se god zadržao na koži, neka vaš novi miris postane vaš osobni potpis. Njime ćete poručiti da volite prirodu i da se brinete o okolišu i zdravlju. Stoga, već danas kreirajte svoj kućni mirisni laboratorij.

Postupak izrade

Nijedan ekstrakt ili eterično ulje nije preporučljivo izravno nanositi ili prskati na kožu, nego ih je potrebno razrijediti, i to najbolje u baznom ulju, neutralnoj kremi, hidrolatu ili alkoholu. Parfem u baznom ulju obično se izrađuje ako je koža osjetljiva na alkohol, a tada je najbolje koristiti jojobino ili sezamovo ulje jer su stabilna i neće brzo užegnuti.

Parfem u krutoj neutralnoj kremi još se zove i kruti parfem. Krutu ćete kremu napraviti tako da na laganoj vatri otopite pet grama pčelinjeg voska i dodate 40 mililitara baznog ulja (sezamovo, jojobino). Kada se sastojci pomiješaju i otope, maknite smjesu s vatre i ostavite da se malo ohladi. U mlaku smjesu dodajte eterična ulja prema želji i ulijte kremu u željenu posudu. Ova se krema, poput ulja, nanosi na područja vrata, zapešća i na kosu.

Parfem u hidrolatu ili vodi blaga je varijanta i najčešće se koristi za izradu parfemskih i toaletnih voda.

Parfem u alkoholu klasičan je način izrade mirisa. Umjesto alkohola, može se koristiti i votka koja također ima veliku koncentraciju alkohola, a nema nikakav miris.
Ovisno o koncentraciji eteričnih ulja ili alkohola (vode) koju ćete koristiti, dobit ćete parfem, parfemsku vodu ili toaletnu vodu. Parfem sadrži 15-30 posto eteričnih ulja i oko 80 posto ulja, bazne kreme, alkohola ili hidrolata. Miris obično traje do osam sati.

Treba pomiješati 80 ml vode, alkohola ili hidrolata sa 20 ml (približno 200 kapi) eteričnih ulja. Parfemska voda sadrži manju količinu eteričnih ulja, približno 15 posto, a miris traje oko pet sati. U 90 ml vode, alkohola ili hidrolata dodajte 10 ml (približno 200 kapi) eteričnih ulja. Toaletna voda sadrži najviše šest posto eteričnih ulja, brzo isparava i idealna je za korištenje tijekom dana. U 100 ml vode, alkohola ili hidrolata dodajte pet ml eteričnih ulja (približno 100 kapi).