Za one koji još ništa ne znaju o shiatsu terapiji treba krenuti od osnova. Shiatsu doslovno znači „pritisak prsta“, ali tretman se može izvoditi i pritiskom dlanovima, laktovima, koljenima ili stopalima. Shiatsu polazi od činjenice da našim tijelom prolazi energija chi ili qi, kako je nazivaju Kinezi, ili prana, kako je nazivaju Indijci. Ona je, kao i svaka energija, čista i kad smo u suglasju ili ravnoteži s onim što je u nama i izvan nas, ta energija teče nesmetano, no to je rijetko. Najčešće dolazi do njezina disbalansa ili zastoja, što se manifestira viškom ili manjkom energije. Uzroci mogu biti različiti, bilo da je riječ o fizičkim ili psihičkim tegobama. Shiatsu djeluje blagotvorno jer regulira tjelesni sustav životne energije pritiscima na energetske putove koji se protežu površinom tijela.

shiatsu2
Shutterstock shiatsu2
Koja tehnika?

O procjeni terapeuta ovisi koju će tehniku primijeniti jer svaki stručni shiatsu terapeut ujedno postavlja i dijagnozu na temelju držanja tijela, izraza lica, pa čak i daha te načina govora klijenta! Bez obzira na koju se tehniku odluči – rad na meridijanima, kraniosakralni rad, odnosno tretiranje kostiju glave i sakruma, zatim visceralne tehnike ili, pak, tehnike fascije (tretiranje površinske, srednje ili dubinske fascije) te rad na strukturi (pomaci kralježaka i/ili zdjelice i sakruma i rad na zglobovima) – terapeut pokušava postići slobodan protok energije. U gotovo 80 posto slučajeva terapeut već nakon prvog tretmana prepoznaje uzrok teškoća, no ponekad se on može dijagnosticirati tek na drugom ili nekom od sljedećih tretmana. Posebno je djelotvoran u rješavanju problema s probavom, umorom, glavoboljom i bolovima u kralježnici.

shiatsu3
Shutterstock shiatsu3
Stanični zapisi

Najčešći uzrok svih bolesti je stres. Često nismo ni svjesni koliko on djeluje na organizam, no svaka stresna situacija ostaje zapisana na staničnoj razini. Budući da su um i tijelo neraskidivo povezani živčanim i endokrinim sustavom, funkcioniramo upravo prema tim zapisima, na koje često i ne obraćamo pozornost. Shiatsu je idealan jer putem rada na tjelesnoj razini čisti zapise sa stanične razine, koji su istodobno zapamćeni i u određenim strukturama uma.
Shiatsu se temelji na staroj kineskoj medicini, no jednako tako prihvaća i primjenjuje dostignuća zapadne medicine. Upravo je zapadna medicina dala mnoga znanja iz anatomije, fiziologije i psihologije te ostalih područja koja su danas prijeko potrebna svakom shiatsu terapeutu. Zbog toga shiatsu nije statična metoda, nego se iz dana u dan razvija primjenjujući znanja Istoka i Zapada.
Shiatsu se radi u serijama od četiri tretmana. U svakoj seriji na prva dva tretmana radi se na podizanju imuniteta i snage, a na druga dva dodatno se tretiraju teškoće. Bilo bi idealno kad bismo na godinu prošli dvije-tri serije od četiri tretmana. Između svakog tretmana u seriji stanka ne bi trebala biti dulja od 14 dana, ni manja od četiri dana jer se na taj način organizam potiče i na samoobnovu. No važno je i da su učinci shiatsua brzo uočljivi. Reakcije mogu biti različite, od blagog umora i letargije do navale energije. Važno je napomenuti kako su one prolazne i da se ubrzo nakon toga osjeća dugoročna dobrobit i uravnoteženost organizma.