Ova namirnica podržava zdravlje srca i mozga: Sastavni je dio mediteranske prehrane, a potiče dugovječnost

Ovu namirnicu svi imamo u kuhinji, a poznato je da podržava zdravlje srca, mozga i kostiju što je čini idealnim dodatkom svakodnevnoj prehrani

Shutterstock

Danas je sve aktualnije pitanje dugovječnosti, ali i tip prehrane koja je omogućuje. Upravo je mediteranska prehrana jedna od najzdravijih na svijetu, a njezinu bit čine zdrave masnoće, svježe namirnice i mali udio ugljikohidrata. Ako vas zanima primjer jelovnika ovog tipa prehrane, pogledajte ovdje

Osim tipičnih namirnica koje je čine, kao što su riba, cjelovite žitarice i svježe povrće, jedan sastojak osobito je važan i doprinosi zdravlju. Riječ je o maslinama

Masline dolaze u različitim nijansama zelene i crne, ovisno o tome kada su ubrane – zelene su nezrele, dok su crne potpuno sazrele na stablu. Ovo duže vrijeme zrenja čini crne masline hranjivijima, s višim udjelom mono-nezasićenih masnoća te bogatijima vlaknima, vitaminom E i zaštitnim polifenolima, navodi Good Food.

Ipak, masline su bogate soli jer se konzerviraju ili pakiraju u salamuri ili slanoj vodi, koja sadrži oko 0,6 g soli po pet maslina. National Health Service preporučuje ne više od 6 g soli za odrasle, te između 2 g i 5 g dnevno za djecu, ovisno o dobi.

1. Bogate zaštitnim biljnim spojevima

Masline su bogate biljnim spojevima nazvanim polifenoli, koji imaju učinkovita antioksidativna svojstva. Korisni učinci ovih spojeva uključuju smanjenje rizika od niza kroničnih bolesti poput ateroskleroze i raka.

2. Bogate masnoćama koje su prijateljske za srce

Dominantna masnoća u maslinama su mononezasićene masne kiseline, posebice tip nazvan oleinska kiselina. Ova masnoća povezana je s brojnim zdravstvenim prednostima, uključujući smanjenje upale i podršku zdravlju srca i crijeva.

3. Bogate vitaminom E

Masline su koristan izvor vitamina E, koji igra važnu ulogu u zaštiti stanica tijela od oštećenja, potencijalno pomažući u smanjenju rizika od kroničnih stanja poput ateroskleroze (otvrdnuća arterija) i Parkinsonove bolesti.

4. Imaju protuupalni učinak

Jedan od polifenola u maslinama zove se oleokantal. Ovaj spoj pokazuje sličnu farmakološku aktivnost kao ibuprofen, djelujući kao protuupalni agens. Zanimljivo je da je ovo korisno svojstvo povezano s pozitivnim promjenama kod osoba s reumatoidnim artritisom.

5. Podržavaju zdravlje srca

Iako su bogate masnoćama, oko 70 posto te masti su korisne mononezasićene vrste, nazvane oleinska kiselina. Ova masna kiselina povezana je sa smanjenim rizikom od srčanih bolesti jer oleinska kiselina pomaže u regulaciji ravnoteže kolesterola i smanjenju krvnog tlaka.

6. Fermentirana su hrana

Masline su jedna od najpopularnijih fermentiranih namirnica. Konzumiranjem takve hrane dodajete korisne bakterije i enzime u svoju crijevnu mikrofloru, što može povećati zdravlje crijevnog mikrobioma i probavnog sustava te podržati imunološku funkciju.

7. Mogu podržati zdravlje kostiju

Studije na životinjama sugeriraju da biljni spojevi u maslinama mogu podržati zdravlje kostiju, iako su ovi nalazi pozitivni, dokazi na ljudima još uvijek nisu dovoljni. Ipak, čini se da oni koji slijede mediteransku prehranu imaju nižu incidenciju prijeloma.

8. Mogu podržati starenje mozga

Oleokantal, koji se nalazi u maslinama, podržava zdravlje mozga tijekom starenja,jer je povezan sa smanjenim rizikom od Alzheimerove bolesti i drugih stanja. Međutim, točna poveznica tek treba biti utvrđena.

9. Mogu pomoći u regulaciji apetita

Bogate nezasićenim mastima i vlaknima, masline pomažu u regulaciji apetita i poboljšavaju osjećaj sitosti, što može pomoći u upravljanju tjelesnom težinom i sastavom tijela.