Alzheimerova bolest jedan je od najčešćih oblika demencije, kroničnog neurodegenerativnog stanja koje postupno oštećuje moždane funkcije, uzrokujući gubitak pamćenja, probleme s razmišljanjem i poteškoće u svakodnevnom funkcioniranju. Iako se simptomi Alzheimerove bolesti obično javljaju kod osoba starijih od 65 godina, neurodegenerativni procesi mogu započeti već desetljećima ranije. Stoga, uvođenje preventivnih mjera nakon 40. godine života može značajno smanjiti rizik od razvoja ove bolesti. Među ključnim čimbenicima u prevenciji ističe se prehrana, a znanstvena istraživanja potvrđuju da određene namirnice mogu imati pozitivan učinak na zdravlje mozga.

1. Masna riba

Masna riba, poput lososa, skuše i srdele, bogata je omega-3 masnim kiselinama, koje su ključne za zdravlje mozga. Omega-3 masne kiseline, posebice dokosaheksaenska kiselina (DHA), djeluju protuupalno i pomažu u očuvanju integriteta moždanih stanica. Redovita konzumacija masne ribe povezuje se sa smanjenim rizikom od kognitivnog pada i Alzheimerove bolesti, zahvaljujući njenom pozitivnom učinku na moždane funkcije.

2. Bobičasto voće

Bobičasto voće, kao što su borovnice, jagode, kupine i maline, bogato je antioksidansima koji štite moždane stanice od oksidativnog stresa. Flavonoidi iz bobičastog voća povezani su s poboljšanjem kognitivnih funkcija, posebice pamćenja i učenja. Uvođenjem bobičastog voća u svakodnevnu prehranu, osobito nakon 40. godine života, može se značajno smanjiti rizik od neurodegenerativnih promjena povezanih s Alzheimerovom bolešću.

3. Maslinovo ulje

Maslinovo ulje, posebno ekstra djevičansko, jedan je od temeljnih sastojaka mediteranske prehrane, koja je prepoznata kao jedan od najzdravijih prehrambenih uzoraka za mozak. Bogato mononezasićenim masnim kiselinama i polifenolima, maslinovo ulje pomaže u smanjenju upala i oksidativnog stresa, štiteći moždane stanice. 

4. Orašasti plodovi 

Orašasti plodovi, osobito bademi, orasi i lješnjaci, bogati su vitaminom E, snažnim antioksidansom koji igra ključnu ulogu u zaštiti mozga. Vitamin E štiti stanice od oksidativnog oštećenja i pridonosi očuvanju kognitivnih funkcija u starijoj dobi. Istraživanja pokazuju da osobe koje redovito konzumiraju orašaste plodove imaju manji rizik od kognitivnog pada. Orasi su također bogati omega-3 masnim kiselinama, što dodatno doprinosi zdravlju mozga. Uvođenjem orašastih plodova u svakodnevnu prehranu osigurava se unos esencijalnih nutrijenata koji podržavaju funkcije mozga.

5. Zeleno lisnato povrće

Zeleno lisnato povrće, poput špinata, kelja, brokule i blitve, bogato je folatima (vitaminom B9), vitaminom K i antioksidansima, koji su ključni za održavanje zdravlja mozga. Folati su bitni za pravilno funkcioniranje živčanog sustava i mogu pomoći u smanjenju rizika od Alzheimerove bolesti. Ovo povrće također pomaže u smanjenju upalnih procesa u tijelu, što je ključno za prevenciju neurodegenerativnih bolesti.