Dijeta na bazi limuna uključuje konzumaciju napitka od limunovog soka, vode, javorovog sirupa i kajenskog papra, obično kroz određeni period, tijekom kojeg se izbjegava konzumacija čvrste hrane. Traje između 3 i 10 dana, a osnovni cilj je pročišćavanje tijela od toksina. Tijekom dijete unosi se vrlo malo kalorija pa dolazi do bržeg mršavljenja. Glavni napitak koji se konzumira priprema se na sljedeći način:

Recept za limunadu:

  • 2 žlice svježe cijeđenog soka limuna
  • 2 žlice javorovog sirupa
  • prstohvat kajenskog papra
  • 250 ml vode (mlake ili hladne)

Plan prehrane:

  • Pripremna faza (1-2 dana): Postupno smanjujete unos hrane, prelazeći s čvrste hrane na tekuće obroke (juhe, sokovi).
  • Glavna faza (3-10 dana): Konzumirate samo napitak od limuna nekoliko puta dnevno, uz povremeno pijenje čaja ili vode.
  • Faza povratka (1-2 dana): Nakon dijete postupno uvodite natrag čvrstu hranu, počevši s voćnim sokovima i laganim obrocima.

S obzirom na to da je ova dijeta dosta restriktivna, ne preporučuje se onima koji ranije nisu imali iskustva s postom ili sličnim tipovima čišćenja organizma. Stoga vam mi donosimo nekoliko savjeta što konzumirati i kako ovu dijetu učiniti zdravijom te tijelu omogućiti rješavanje loših tvari, a vama jasnoću i odmorenost uma.

Doručak:

Počnite dan čašom tople vode s limunom i naribanim đumbirom za detoksikaciju i ubrzanje metabolizma. Zatim napravite smoothie tako da pomiješate šaku špinata, pola banane, malo avokada, svježi sok od limuna i vodu. Dodajte malo lanenih sjemenki za vlakna.

Užina:

Kombinirajte narezani grejp, naranču i malo mente s kapljicom limunovog soka.Citrusi su bogati vitaminom C i antioksidansima te ubrzavaju metabolizam.

Ručak:

dijeta s limunom.jpg
Monika Grabkowska / Unsplash 

Lagana povrtna juha koja sadrži niski udio soli te povrće poput mrkve, celera i brokule. Nastavite sa salatom od kvinoje i miješanog povrća poput krastavaca, cherry rajčica, paprika. Začinite sa svježe narezanim peršinom, uz malo maslinovog ulja i limunovog soka. Kvinoja je bogata proteinima, a povrće donosi vitamine i minerale koji će pomoći kod detoksikacije i osigurati energiju.

Užina:

Šaka badema ili oraha koju su bogati zdravim mastima zahvaljujući kojima se osjeća dugotrajan osjećaj sitosti. Ili… svježi, lagani, hidratizirajući i niskokalorični krastavac.

Večera:

Komad pečenog lososa s kapljicom limunovog soka i začinima (npr. timijan, bosiljak), poslužen s kuhanim brokulama ili tikvicama. Losos je bogat omega-3 masnim kiselinama koje podržavaju zdravlje srca, a povrće osigurava antioksidanse i vlakna.

Prije spavanja:

Za opuštanje i detoksikaciju organizma prije spavanja popijte biljni čaj od mente ili kamilice.

Tijekom dana treba piti puno vode s limunom koja doprinosi probavi, hidratizira i potiče detoksikaciju. Izbjegavajte prerađenu hranu, šećer i bijeli kruh. Fokusirajte se na cjelovite namirnice bogate vlaknima, vitaminima i zdravim mastima. Jedite male porcije. Kontrolirajte unos kalorija, jedite češće kako biste održali stabilnu energiju i potaknuli metabolizam. No, svakako prije no što iskušate bilo koju dijete, posavjetujte se sa svojim liječnikom.