Pamćenje je zanimljiva stvar, a većina nas barem ponekad poželi da je bolje. Svi smo barem jednom zavidjeli onima s 'fotografskim' pamćenjem ili ljudima za koje se čini da nemaju problema s brzim pamćenjem telefonskih brojeva, spajanjem lica s imenima ili prisjećanjem događaja iz prošlih godina. No, kada preskočite trikove i senzacionalizam, što je zapravo pamćenje i kako možete upotrijebiti znanost da ga poboljšate? Evo što trebate znati.
Koliko god pamćenje izgledalo kao jednostavna ideja, istina je da ono predstavlja nevjerojatno složenu moždanu funkciju koja nam omogućuje kodiranje, pohranjivanje i dohvaćanje podataka tijekom vremena. Zdravo pamćenje ključno je za donošenje odluka, rješavanje problema i opću kognitivnu sliku.
- Kratkotrajno pamćenje: Oblik radnog pamćenja koje nam omogućuje prisjetiti se nečega što smo upravo čuli, poput telefonskog broja.
- Dugoročno pamćenje: Ova vrsta pamćenja odnosi se na dugoročnu pohranu - dok je pohrana kratkoročne memorije ograničenija, dugoročna memorija može pohraniti naizgled neograničenu količinu podataka.
Kako se pamćenje mijenja tijekom života?
Postoji određena varijabilnost u istraživanju, ali opći zaključak je da se među populacijom i kratkoročno i dugoročno pamćenje može smanjiti kako se približavamo starijoj odrasloj dobi. To ne znači da će svi ljudi doživjeti pogoršanje pamćenja kako stare, niti implicira da ne postoji ništa što možemo učiniti u vezi s tim problemom ako uistinu i nastupi.
Što možemo učiniti za očuvanje i poboljšanje pamćenja?
Istraživanja nam pokazuju da određene strategije životnog stila mogu igrati važnu ulogu u zaštiti i čak poboljšanju našeg pamćenja. Evo četiri najbolje strategije koje mogu postati dijelom svakodnevice svih nas:
1. Kvalitetan san iznimno je bitan
Istraživanja pokazuju da je san ključan za dugoročnu konsolidaciju pamćenja, a također je upleten i u kratkoročno pamćenje. Osim toga, znamo da je dugotrajna loša kvaliteta sna povezana s većim rizikom za različite poremećaje pamćenja. Sve ovo znači da je davanje prioriteta boljem snu vjerojatno među glavnim stvarima koje možemo učiniti svaki dan za bolje pamćenje.
2. Fokusirajte se na zdravu i uravnoteženu prehranu
Općenito govoreći, zdrava prehrana jedna je od najboljih strategija za svaki aspekt dobrog funkcioniranja mozga. Istraživanja pokazuju da prehrana bliska mediteranskom načinu prehrane (maslinovo ulje, orašasti plodovi i sjemenke, svježe voće i povrće, riba i perad uz male količine crvenog mesa) posebno štiti pamćenje i kognitivne funkcije.
3. Neka kretanje postane dio vaše svakodnevne rutine
Kao i zdrava prehrana, redovita tjelovježba dosljedno se pokazala povezanom s boljim zdravstvenim rezultatima mozga. Uključivanje kretanja u rutinu jedan je od najmoćnijih zaštitnika pamćenja, a vježbanje ima pozitivne učinke na kratkoročno, ali i dugoročno pamćenje.
Izvor: Psychology Today