Previše masnoće u jetri može dovesti do upale i potencijalno nepovratnog oštećenja jetre koje mijenja funkciju jetre, a time i regulaciju šećera u krvi i razgradnju masti. Srećom, nakupljanje masnoće može se spriječiti, zaustaviti, pa čak i poništiti uz pomoć zdravih prehrambenih navika, a upravo mediteranska prehrana najbolja je za održavanje zdravlja jetre.

Mediteranska prehrana bogata je cjelovitim žitaricama, maslinovim uljem, voćem, povrćem, ribom, orašastim plodovima i mahunarkama, a sastoji se od sasvim malo dodanih šećera i prerađenog mesa.

Ako želite slijediti ovaj plan prehrane, ove namirnice biste svakako trebali uključiti u svoj jelovnik:

  • Maslinovo ulje
    Maslinovo ulje bogato je mononezasićenim masnim kiselinama i korisnim biljnim spojevima zvanim polifenoli, koji imaju antioksidativno djelovanje u tijelu.
    Konzumacija mononezasićenih masti poput maslinovog ulja povezana je s povoljnim razinama kolesterola, triglicerida i šećera (glukoze) u krvi.
  • Masna riba
    Mediteranska prehrana bogata je omega-3 masnim kiselinama - vrstom višestruko nezasićene masti iz morskih plodova poput lososa, skuše i tune.
    Prehrana s visokim udjelom omega-3 masti može smanjiti druge čimbenike rizika za NAFLD (nealkoholnu masnu bolest jetre), uključujući poboljšanje regulacije šećera u krvi, upale i oksidativnog stresa.
  • Cjelovite žitarice
    Cjelovite žitarice sadrže više vlakana i polifenola nego njihovi rafinirani - ili 'bijeli' – ekvivalenti.
    Vlakna se ne razgrađuju u probavnom traktu i stoga ne opskrbljuju tijelo kalorijama. Imaju važnu ulogu u mršavljenju podržavajući osjećaj sitosti u prehrani sa smanjenim unosom kalorija.
  • Voće i povrće
    Voće i povrće su bogati hranjivim tvarima, što znači da sadrže mnogo spojeva koji promiču zdravlje uz malo kalorija.
    Dobar su izvor vlakana, vitamina, minerala i polifenola. Ljudi koji konzumiraju velike količine voća i povrća imaju manji rizik od srčanih bolesti i dijabetesa tipa 2.

Može li mediteranska prehrana poboljšati masnu jetru?
Trenutačno ne postoje lijekovi koji izravno ciljaju na smanjenje masnoće u jetri, tako da je glavni terapijski pristup za masnu jetru usredotočiti se na način života.

Gubitak tjelesne težine najefikasniji je način poboljšanja ishoda masne jetre kod osoba s prekomjernom težinom, ali zdrava prehrana, čak i bez mršavljenja, također može koristiti masnoj jetri. Mediteranska prehrana uključuje hranu koja može usporiti nakupljanje masnoće u jetri i zapravo smanjiti ondje pohranjenu masnoću, potencijalno smanjujući napredovanje bolesti.

Također, mediteranska prehrana poboljšava osjetljivost tijela na inzulin, podupire kontrolu šećera u krvi i sprječava nakupljanje masti u jetri, piše Healthline