Naša je koža svakodnevno izložena štetnim utjecajima koji oduzimaju njezin sjaj, onečišćavaju ju te mogu uzrokovati oksidativni stres koji dovodi do oštećenja stanica, proteina, DNK i lipida. Upravo ti nedostaci povezuju se s ubrzanim starenjem kože, pojavom bora, upalnim procesima te razvojem bolesti poput raka, srčanih bolesti i dijabetesa. Slobodni radikali, najčešći su uzrok, a spas protiv njih nalazi se u antioksidansima.

Riječ je o tvarima koje neutraliziraju slobodne radikale tako što im daju elektron bez da postanu nestabilni, čime prekidaju lančanu reakciju oštećenja stanica. Nalaze u hrani, najčešće u voću i povrću, a njihovim redovitim unosom kroz prehranu tijelo se štiti od bolesti te promiče dugovječnost i zdravlje. Kako biste svoju kožu kvalitetno nahranili i očuvali, stručnjaci preporučuju pet osnovnih antioksidansa koje valja uvesti u rutinu njege kože.

Vitamin C

Poznat je po svojoj sposobnosti neutraliziranja slobodnih radikala, a ujedno pomaže pri proizvodnji kolagena – proteina nužnog za održavanje čvrste i elastične kože. Preporučuje se početi ga koristiti već u dvadesetima, jer kožu štiti i od štetnih UV zraka i zagađenja, za koje se zna kako ubrzavaju proces starenja. Ujedno, dobar je saveznik pri uklanjanju groznih mrlja na licu koje nastaju upravo zbog izlaganja suncu. Vitamin C se može unositi kroz hranu bogatu citrusima, bobičastim voćem i povrćem, a topički u obliku seruma ili krema koje ga sadrže. Primjenjuje se ujutro, nakon čišćenja kože, za optimalnu zaštitu od vanjskih agresora.

Vitamin E

Ovaj snažan antioksidans štiti stanice od oksidativnog stresa. Također je poznat po svojim hidratantnim svojstvima, što ga čini iznimno korisnim za održavanje kože mekom i glatkom. Idealno ga je uvrstiti u njegu kože od srednjih dvadesetih do tridesetih godina, osobito imate li suhu ili osjetljivu kožu koja je sklona iritacijama. Vitamin E može se unositi kroz orašaste plodove, sjemenke i biljna ulja. Također, možete ga koristiti topički u kremama ili uljima koje se nanose na kožu, osobito navečer jer pomaže u oporavku kože dok spavate.

Koenzim Q10

Pridonosi proizvodnji energije stanica i smanjuje oštećenja uzrokovana slobodnim radikalima. S godinama, razina koenzima Q10 prirodno opada, što dovodi do pojave bora i gubitka elastičnosti kože. Nakon 30. godine, kada koža počinje gubiti svoju sposobnost prirodnog obnavljanja, koenzim Q10 postaje ključan za održavanje mladenačkog izgleda kože. Naći ćete ga u hrani poput ribe, mesa i cjelovitih žitarica.

Resveratrol

Poznat je po svojoj ulozi u zaštiti stanica od starenja i upala. Također pomaže u očuvanju elastičnosti kože i smanjuje pojavu hiperpigmentacija. Najbolje ga je uvesti u rutinu nakon 40. godine, kada se učinci starenja, poput finih linija, gubitka čvrstoće i pigmentacijskih promjena, počinju pojavljivati izraženije. Resveratrol se nalazi u crvenom grožđu, bobičastom voću i crvenom vinu. U njezi kože, može se koristiti u serumima i kremama koje pomažu u održavanju zdravog tena i sprječavanju preuranjenog starenja.

Selen

Ključan je za zdravlje stanica, pomaže ublažiti upale i podržava funkciju imunološkog sustava, a pridonosi održavanju elastičnosti kože, kao i očuvanju zdravlja kose i noktiju. Preporučuje se koristiti ga od srednjih tridesetih. Može se unositi kroz prehranu, konzumiranjem orašastih plodova (naročito brazilskih oraščića), ribe i jaja. Naći ćete ga i u proizvodima za njegu kože koji ciljano djeluju na učvršćivanje i regeneraciju.