Dobre masnoće

Zanimljivo je da je današnji čovjek, vjerojatno i zbog utjecaja medija, sklon izbacivanju masnoća iz prehrane zbog straha da će se od njih udebljati. E pa znajte da prehrana s niskim udjelom masnoća dugoročno nije dobra za zdravlje. Najbolji je njihov umjeren udio u prehrani (oko 20%, neki kažu i 30%), s time da bi velik dio masnoća koje konzumiramo trebao pripadati omega-3 (riba, laneno ulje), omega-6 (hladno prešano suncokretovo ulje, laneno ulje) i omega-9 (maslinovo ulje) masnim kiselinama. Također, osigurajte visok unos vitamina A, D, E, K i koenzima Q10.

kava
Kristina Lenard kava
Što je s čokoladom i kavom?

Upravo u ovom trenutku zaprimam vibracije nekih zabrinutih čitateljica: „A što s čokoladom?“ I ja znam što je ovisnost o slatkome, posebno čokoladi, i sve što mogu reći je – umjerenost i pravilni odabir jedini su spas. Kupovna mliječna čokolada puna je masnoća i šećera te ju je bolje zamijeniti tamnom organskom čokoladom koja ima veći udio kakaa. Tradicionalno je kakaovac, biljka od koje se dobiva kakao, imao višenamjensku ulogu, uključujući kontrolu parazita u tijelu, kao antiseptik, za zaustavljanje kašlja, pa čak i kao lijek kod ugriza zmije.

Organski kakao ima visok udio antikancerogenih fitokemikalija (od kojih je najpoznatiji teobromin) te s njima povezane korisne sastojke poput antioksidansa. Teobromin ima i diuretička svojstva: pomaže kod nakupljanja tekućine u tijelu i ima pozitivne učinke na krvožilni sustav.

Nakon što smo ustanovili da je čokolada dobre kvalitete blagonaklona prema našem zdravlju, što s kavom, napitkom koji ujutro razbuđuje pripadnike mnogih zemalja? Mišljenja se u nekim stavkama razlikuju, no svima im je zajedničko – kava može povisiti visok krvni tlak, a time i rizik od kardiovaskularnih bolesti. Dakle, izbjegavajte kavu.