Svaka promjena godišnjeg doba utječe na naše tijelo, zdravlje i energiju. Promjene temperature, prehrane, načina odijevanja i prilagodba novoj klimi mogu utjecati na zdravlje, energiju i imunitet. Bioritmi nisu samo promjena dana i noći, već i promjena godišnjih doba. Ne možemo utjecati na te promjene, ali se možemo prilagoditi načinom života i navikama te tako očuvati ravnotežu i zdravlje.

Sezonska prehrana prirodan je i provjeren način za očuvanje zdravlja tijekom prijelaza godišnjih doba, a to znači konzumirati svježe namirnice koje su u sezoni, odnosno plodove jeseni. Prehrana bi također trebala biti prilagođena klimi i energetskim potrebama tijela.

Promjena prehrane s ljetne na jesensku trebala bi biti postepena, pa je najbolje započeti promjene navika oko 15. rujna. Dopustite tijelu da se navikne na jesen i vremenske promjene, a tek potom postupno mijenjajte prehranu.

Donosimo nekoliko savjeta što jesti kada ljeto završi, a počne jesen.

1. Smanjite unos kofeina

Postupno izbacite ili smanjite jaku crnu kavu i čajeve s kofeinom. Ove napitke možete zamijeniti sezonskim čajevima koji griju, poput čaja od đumbira, biljnog čaja ili čaja od bobičastog voća. Izbjegavajte hladna pića s ledom: nisu preporučljiva ni ljeti, a još manje u jesen. Pokušajte izbaciti alkohol kako biste pročistili organizam.

2. Konzumirajte "toplu" hranu

U drugoj polovici rujna važno je posvetiti se jačanju imuniteta. Hrana koja "grije" ne mora biti vruća, već ona koja pruža osjećaj topline. U ove namirnice spadaju narančasto, žuto i crveno voće i povrće – mrkva, bundeva, dinja, marelice, agrumi. Preporučuju se i banane, jabuke, cikla, kupus, ljuta paprika, cvjetača, patlidžan, grožđe, citrusi, komorač, gljive, kruške i špinat.

3. Unosite više biljnih masti

Dodajte malo više biljnih ulja u svoju prehranu, ali bez pretjerivanja. Možete koristiti laneno, maslinovo ili orahovo ulje. Preporučuje se i konzumiranje orašastih plodova koji obiluju zdravim biljnim mastima.

4. Važno je da vaša prehrana bude uravnotežena i ne preskačete obroke

Primjerice, doručak ljeti je lakši nego u jesenskom razdoblju. Doručak bi trebao biti cjelovit – zobena kaša s voćem ili kajgana s integralnim kruhom. Također, nemojte preskakati ručak i pazite da imate najmanje tri cjelovita obroka dnevno. Obroci bi trebali biti manji, ali češći. Za užinu jedite voće, orašaste plodove ili tople napitke s malo cimeta.

Izvor: Sensa.mondo.rs