Uravnotežena prehrana stup je na kojem počiva zdravlje - bez optimalnog odabira dovoljne količine svih potrebnih nutrijenata, tijelo će brzo reagirati i poslati znak za uzbunu. Osim što je potrebno pripaziti da unosimo dovoljne količine određenih elemenata, važno je obratiti pažnju da neke od njih ne unosimo u prevelikim količinama, piše Healthline.
Jedan od elemenata kojega je moguće unijeti u prevelikim količinama je sol - sol se sastoji od oko 40% natrija i 60% klorida, a obično se koristi za dodavanje okusa hrani ili njezino konzerviranje. Konzumiranje previše soli može imati nekoliko kratkoročnih, ali i dugoročnih posljedica za zdravlje.
Ovo je 5 znakova koje tijelo šalje da unosite previše soli.
1. Zadržavanje vode i nadutost
Prije svega, možete primijetiti da se osjećate napuhano. To se događa jer vaši bubrezi žele održati određeni omjer natrija i vode u vašem tijelu, a da bi to učinili, zadržavaju dodatnu vodu kako bi nadoknadili dodatni natrij koji ste pojeli.
Ovo povećano zadržavanje vode može rezultirati oticanjem, posebno u rukama i nogama.
2. Jaka žeđ i dehidracija
Osjećaj stalne žeđi jedna je od kratkoročnih posljedica koja se javlja zbog konzumacije prehrane bogate solju, a na ovaj način tijelo pokušava ispraviti omjer natrija i vode.
Posljedično povećanje unosa tekućine može izazvati više mokrenja nego inače. S druge strane, izostanak unosa tekućine nakon unosa velike količine soli može uzrokovati porast razine natrija u vašem tijelu iznad sigurne razine, što rezultira stanjem poznatim kao hipernatrijemija.
3. Porast krvnog tlaka
Prekomjeran unos soli uzrokuje veći protok krvi kroz krvne žile i arterije, a to može rezultirati porastom krvnog tlaka.
Ipak, ovaj se problem ne događa svima u jednakoj mjeri. Smatra se da na osjetljivost osobe na sol utječu čimbenici poput genetike i hormona. Starenje i pretilost također mogu pojačati negativne učinke prehrane s visokim udjelom soli na krvni tlak.
4. Utjecaj na rizik od srčanih bolesti
Veza između prehrane bogate solju, srčanih bolesti i prerane smrti još uvijek je donekle kontroverzna.
Neka istraživanja pokazuju da visoki unos soli uzrokuje porast krvnog tlaka i ukrućenje krvnih žila i arterija. Zauzvrat, te promjene mogu dovesti do većeg rizika od srčanih bolesti i prerane smrti.
5. Problemi s bubrezima
Bubrezi su organi koji preuzimaju zadaću filtriranja krvi i održavaju ravnotežu elektrolita unutar sustava. Ako je unos natrija previsok, moraju raditi u većoj mjeri kako bi izlučili višak putem urina.
S vremenom ovaj problem može dovesti do konstantnog naprezanja bubrega i posljedično smanjiti njihovu funkciju. Osim toga, prehrana bogata natrijem utječe na stvaranje bubrežnih kamenaca.