Stručnjaci kažu da je moguće poboljšati svoje opće zdravlje birajući namirnice koje sadrže najveću količinu i raznolikost hranjivih tvari. Ipak, nijedna namirnica ne osigurava sve potrebne nutrijente pa je raznovrsna prehrana nutritivno bogatija, navodi Healthline.

Prije svega, potrebno je ograničiti ili izbjegavati visoko prerađenu hranu s puno kalorija, ali malo nutritivne vrijednosti - neke od njih čak povećavaju upalu i negativno utječu na zdravlje. Važno je odabrati namirnice koje mogu:

  • pomoći u smanjenju upale
  • smanjiti oksidativni stres i oštećenje stanica koje može pridonijeti nastanku raka i drugih bolesti
  • pomoći u regulaciji osnovnih funkcija organizma, poput probave
  • podržati zdravu funkciju organa
  • smanjiti rizik od ili pomoći u upravljanju bolestima, poput dijabetesa tipa 2 i demencije

Ovo je 10 najnutritivnijih namirnica koje je korisno uvrstiti u svakodnevnu prehranu.

1. Losos

Masna riba, poput lososa, bogata je omega-3 masnim kiselinama. To su esencijalne hranjive tvari, što znači da ih možete unijeti samo putem hrane. Svaka stanica u vašem tijelu treba omega-3 masne kiseline, a one su potrebne za pravilno funkcioniranje:

  • mozga
  • očiju
  • srca
  • krvnih žila
  • pluća
  • imunološkog sustava
  • endokrinog sustava

2. Sardine

Sardine su male, masne ribe koje možete jesti cijele, uključujući organe, kosti i druge hranjive dijelove. One sadrže gotovo svaki nutrijent koji vašem tijelu treba.

Kao i ostala masna riba, bogate su omega-3 masnim kiselinama koje su zdrave za srce. Uz to, sardine imaju manje žive u usporedbi s većom ribom.

3. Kelj

Kelj je lisnato zeleno povrće bogato vitaminima, mineralima, vlaknima, antioksidansima i raznim bioaktivnim spojevima. Povrće iz obitelji Brassica, poput kelja i kupusa, sadrži spojeve koji se bore protiv raka.

Sadrži vitamine C, A, K i B6, kalij, kalcij, magnezij, bakar i mangan, a jedna porcija kelja sadrži samo 9 kalorija.

4. Morske alge

Postoji mnogo vrsta morskih algi i načina kako ih koristiti u prehrani. Na primjer, nori se koristi za umatanje sushija. Morske alge osiguravaju minerale poput kalcija, željeza, magnezija i mangana.

Također, bogate su jodom, mineralom koji tijelo koristi za proizvodnju hormona štitnjače.

5. Češnjak

Češnjak je vrlo hranjiv i sadrži bioaktivne spojeve koji imaju potvrđena svojstva u borbi protiv bolesti. Sadrži vitamine C, B1, B6, kalcij, kalij, bakar, mangan, selen i alicin.

Iako je potrebno više istraživanja, neka dokazana saznanja sugeriraju da češnjak može smanjiti rizik od srčanih bolesti snižavanjem krvnog tlaka i kolesterola.

6. Školjke

Školjke poput kamenica, dagnji i jakobovih kapica mogu biti vrlo hranjive. Bogate su važnim nutrijentima poput vitamina B12 i cinka.

Kao i kod druge ribe, provjerite da školjke dolaze iz održivih izvora.

7. Krumpir

Krumpir je bogat izvor kalija, magnezija, željeza, bakra i mangana, a sadrži i vitamine C i B. Kada se konzumira s korom, pruža dobar izvor vlakana.

8. Jetra

Jetra pohranjuje važne nutrijente, što je čini vrlo hranjivom. Porcija od 100 grama goveđe jetre sadrži značajne količine vitamina B12, B5, B6, niacina, folata, vitamina A, cinka, željeza i proteina.

9. Bobičasto voće

Mnoge vrste bobičastog voća, poput borovnica, bogate su antioksidansima, a neka istraživanja sugeriraju da mogu poboljšati funkcije mozga i zaštititi od raka.

10. Jaja

Cijela jaja sadrže visokokvalitetne proteine i zdrave masti. Žumanjak sadrži većinu hranjivih tvari, uključujući kolin, lutein i zeaksantin, koji štite oči.