Smanjenje napetosti
„Joga djeluje kao meditacija u pokretu – pomaže opustiti tijelo, umiriti um i usporiti disanje. Kombinacija vježbanja asana, tehnika disanja, meditacije i praćenja smjernica o načinu prehrane koje se dobivaju na satu joge uče nas kako postupno smanjiti stres“, ističe Carmichael.
Blagotvorni učinak joge na povećanje plodnosti potvrđuju i istraživanja. Ono koje su proveli američki stručnjaci iz Centra za plodnost Illinois i medicinskog centra sveučilišta Rush pokazalo je da samo šest tjedana prakticiranja ove drevne vještine smanjuje anksioznost.
Ispitanice koje su bile u procesu potpomognute oplodnje vježbale su vinyasa jogu samo 45 minuta tjedno te su na kraju ispitivanja bile i do 20 posto manje anksiozne. Ovaj podatak posebno je zanimljiv jer je dokazano da su žene u procesu potpomognute oplodnje dodatno napete.
Određene asane posebno blagotvorno djeluju na ženin reproduktivni sustav. „Položaj goluba pomaže otvoriti i opustiti kukove, stražnjicu i bedra, povećavajući protok krvi prema maternici. Položaj svijeće ili samo noge podignute uza zid također povećavaju cirkulaciju u području zdjelice, opuštaju cijelo to područje, jednako kao i um. Položaj leptira povećava protok krvi prema maternici i aktivira funkciju svih organa koji utječu na plodnost. Pomoći može i jednostavan položaj mrtvaca jer relaksira cijelo tijelo i ublažava stres“, savjetuje Petra Carmichael dodajući da pri opuštanju pomažu i tehnike joge nidre – jogijskog opuštanja cijelog tijela.
Za što bolji učinak, osim zdravijeg stila života, Petra savjetuje prakticiranje joge barem pet puta tjedno tijekom godinu dana. „Najidealnije je vježbati svaki dan jer u one dane kad ne vježbamo, mišići i organi ne dobivaju potrebnu stimulaciju i opuštanje. To zbunjuje tijelo pa se stvara dodatni stres. Naspram toga, zahvaljujući redovitom vježbanju joge, tijelo će biti u ravnoteži i funkcionirati sve bolje“, objašnjava navodeći da će nam joga postati svakodnevna potreba kao što je, primjerice, pranje zuba.