Upale dišnih puteva
Za vrijeme upala dišnih puteva dajte djetetu isključivo laganu hranu, po mogućnosti okrepljujuće juhe, prirodne pripravke, svježe sokove i čajeve, te držite u njegovu okružju ovlaživač zraka u koji ste dodali nekoliko kapi eteričnog ulja eukaliptusa i/ili paprene metvice.
- Kao pomoć u iskašljavanju sluzi, borbi protiv upala dišnih puteva te za jačanje imuniteta, redovito mu dajte vruću vodu ili čaj od crnog ribiza ili bazge s limunovim sokom i medom te domaći, svježe pripremljeni sok od amaranta, ananasa, grejpa, naranče ili šipka s prstohvatom soli i malo meda. Tijekom dana okrijepite ga sokom od skuhanog poriluka ili kupusa, svježim sokom od mrkve, cikle i krastavca (u omjeru 3:1:1) ili pak sokom od listova i korijena domaćeg pastrnjaka (250 ml na dan).
- Vrući čajevi od majčine dušice, bijelog sljeza, divizme ili miloduha (izopa) pomažu u iskašljavanju sluzi. Također, tri puta na dan djetetu možete dati mješavinu pola žličice praha suhog korijena cikorije ili šafranike i žlice meda.
- Kod suhog kašlja iskušajte čaj od neke umirujuće i antispazmodične biljke kao što su plućnjak ili anis. Kozlinac, kao čaj ili dodatak hrani, također pomaže kod različitih vrsta kašlja. Pripravak od žličice svježeg soka od radića s jednakom količinom meda i malo kamene soli pomaže u uklanjanju kašlja hrapavca i svih problema s plućima.
- Češnjak rastapa nakupine sluzi u sinusima, bronhijalnim cjevčicama i plućima te djeluje protuupalno i ojačava tijelo. Ajurvedski liječnici savjetuju pripravak od jednog grama češnjaka, 240 ml mlijeka i 1 l vode, koje treba zajedno kuhati dok ne ostane samo jedna četvrtina tekućine; to možete djetetu davati tri puta na dan.
- Također stoljećima poznat u narodnoj medicini kao lijek protiv prehlade, kašlja, bronhitisa i gripe je luk, koji razrjeđuje slinu dišnog trakta i sprječava njezino daljnje (prekomjerno) nastajanje. Nasjeckajte sirov luk te ga prelijte jednakom količinom meda koji djeluje smirujuće na upaljenu sluznicu gornjeg dišnog trakta, zaustavlja nadražujući kašalj i pomaže pri teškoćama u gutanju. Pustite neka odstoji preko noći. Sutradan dajte djetetu svaka dva sata po dvije žličice.
- Oblozi od lanenog sjemena ili kupusa također pomažu u umirivanju kašlja i izbacivanju sluzi iz pluća. Osam jušnih žlica lanenog sjemena pomiješajte s količinom vruće vode dovoljnom da ih pretvori u vlažnu sipkastu masu te pažljivo nanesite na prsa i leđa. Za oblog od kupusa uzmite najzelenije listove kupusa i odrežite žile. Zagrijte listove u vrućoj vodi, zatim ih osušite i izravnajte valjkom za tijesto. Stavite na prsa i učvrstite zavojem. Svakih nekoliko sati mijenjajte oblog.
Vrućica
Dok se vaše maleno bori s povišenom temperaturom koja je znak da se imunosni sustav bori protiv neke upale, ne zaboravite da za vrućicu vrijedi većina čajeva i pripravaka kao i za upale dišnih puteva jer pomažu tijelu u izbacivanju toksina te time normaliziraju tjelesnu temperaturu.
- Jedan od najučinkovitijih recepata u borbi protiv vrućice dobit ćete ako pola žličice šafrana ili kurkume stavite u 30 ml kipuće vode. Kad se malo ohladi, dajte djetetu po jednu žličicu svakih sat dok temperatura ne padne. Također, dva puta na dan dajte djetetu čašu vruće vode u koju ste prethodno dodali prstohvat kurkume i nekoliko samljevenih zrnaca papra. Nakon toga dajte mu po pola žličice praha od đumbira, papra i klinčića koji se mogu pomiješati s medom i lizati ili dodati u čaj.
- U šalicu čaja od piskavice dodajte po čajnu žličicu đumbirovog soka i meda, što pomaže u izbacivanju toksina i skraćuje trajanje vrućice.
Probavne tegobe
Kad naše malene boli trbuščić, najbolje je dopustiti im da se odmore i oporave – birajte lako probavljive namirnice bez jakih okusa.
GUBITAK TEKA
- Čaša soka od mrkve i dragušca pola sata prije jela može biti izvrsno sredstvo za poticanje teka. Pripravite sok od 4 mrkve i vezice dragušca i dodajte jednaku količinu vode. Učini li vam se mješavina pregorkom, povećajte količinu mrkvina soka.
MUČNINA I POVRAĆANJE
- Da biste zaustavili djetetovu mučninu i povraćanje, prije obroka dajte mu da sažvače malo svježeg đumbira, neka ga popije pripravljenog kao čaj ili neka pojede domaći keks od đumbira. Mučnina izazvana nervozom ili anksioznošću može se umiriti pijuckanjem čaja od kamilice, koji smiruje i dobro djeluje na probavu, ili konzumiranjem marelice koja alkalno djeluje na sustav.
- Začini koji griju kao što su klinčić, cimet i kardamom pomažu probavi i olakšavaju izbacivanje otrova kroz crijeva. Pripravite čaj od jednog ili više tih začina te neka ga dijete pijucka kad mu je mučno. Također, neka liže jednu žlicu jednake mješavine meda i limunovog soka.
- U pet žlica bademova ili maslinova ulja dodajte po dvije kapi eteričnog ulja paprene metvice i crnog papra te jednu kap čistoga eteričnog ružina ulja. Ovu mješavinu upotrijebite za masažu trbuha polaganim kružnim pokretima, u smjeru kazaljke na satu.
- U slučaju usporene probave, potaknite djetetovu proizvodnju probavnih sokova dajući mu prije obroka gorke namirnice kao što su masline, tonik ili čaj od gorkih ljekovitih biljaka te začinite jela ružmarinom ili u njih dodajte vodopiju, potočarku ili artičoke. Neka nakon jela žvače sjemenke kardamoma, komorača ili kima. Za umirenje crijeva, svaki dan neka popije pola šalice soka aloe vere.
ZATVOR, PROLJEV I GRČEVI
- U slučaju zatvora, avokado i dobro sazrela papaja pročišćuju crijeva od nataloženih otpadnih tvari, a ako dođe do grčeva zbog loše probave, dajte djetetu svježi sok ili čaj od mente s po jednom žličicom limunovog soka i meda, tri puta na dan.
- Ako su problem plinovi, zatvor ili proljev, dajte mu ujutro svježi sok od rajčice s prstohvatom soli i papra te nekoliko puta na dan pire od jabuke s malo cimeta i meda.
- Svježi sok od grožđa izgrađuje krv i učinkovit je domaći lijek, izrazito važan kod liječenja zatvora u djece. Također pomaže ublažiti tegobe nicanja zubi.
- Da bi se pomoglo urednom radu crijeva, sok od grožđica također se može redovito davati, čak i dojenčadi. Šest do deset grožđica nakratko namočite u uzavrelu vodu, ostavite da se ohladi te grožđice dobro zgnječite. Dobivenu tekućinu procijedite i dodajte nekoliko kapi limunovog soka.
Problemi s kožom
- Za sve probleme s kožom dobro je na kožu nanijeti svježi sok od marelica, a osjetljivu kožu prati mješavinom vode u kojoj je bila skuhana repa ili cikla, i bijelog octa (omjer 3:1). U slučaju rana i opeklina, namažite to mjesto medom ili nanesite topao oblog od sezama ili sezamova ulja i limunova soka.
- U slučaju osipa, redovito upotrebljavajte kremu ili melem od nevena ili kamilice ili pak sami napravite umirujuću mješavinu od 4 kapi eteričnog ulja lavande, 2 kapi eteričnog ulja rimske kamilice, jedne kapi eteričnog sandalova ulja i 10 žličica nevenova ulja. Također, neka se dijete dugo kupa, ujutro i navečer, u toploj kupki u koju ste dodali dvije kapi eteričnog lavandina ulja; ono umiruje i potiče rast novih kožnih stanica. Kad perete rublje, tijekom ispiranja dodajte 6 kapi lavandina ulja u perilicu.