Kako izvana, tako i iznutra

Prirodu izvan i unutar sebe ne možemo odvojiti. Promatrajući je kako djeluje vani, uvijek možemo znati što se zbiva u nama. Primjerice, ljeto je vrlo vruće i aktivno doba godine. Tijekom dugih ljetnih dana i kratkih noći trošimo mnogo energije. Sunce nam pomaže i puni baterije, no istodobno se u našem tjelesnom sustavu nagomilava vrućina i raste rizik od pregrijavanja.

Pregrijavanje stvara kiselost u organizmu, a ona zajedno s toplinom isušuje. Zato katkad i mala iskra može izazvati veliki požar. Tijelo tada vatru pokušava zatrpati gomilom sluzi.

Klimatska promjena

Mehanizam kojim priroda redovito uspostavlja ravnotežu poznat je kao klimatska promjena. Proljetne kiše i blato smjenjuje suha vrelina ljeta, koja se zatim povlači pred sve hladnijim vjetrovima jeseni i tako dalje. Slični se procesi događaju i u nama. No na svaku se promjenu valja prilagoditi, što zahtijeva dodatnu energiju. Općenito smo na prijelazu godišnjih doba mnogo osjetljiviji i skloniji infekcijama. Ako nas promjena zatekne nespremne – kisele, suhe i umorne – prijete nam prehlade, viroze i upale.

Razumijemo li osnovne uzroke upalnih procesa, lakše ćemo razraditi strategiju obrane i na početne signale tijela pružiti potporu imunosnom sustavu. Sluznica predstavlja prvu crtu obrane našeg tijela u borbi protiv infekcija. Proizvodnja sluzi važan je dio imunosnog sustava. No količina i gustoća potrebne sluzi, kao i njezina uloga, precizno su određene.

gordana lucija sibila ajurveda
Dalibor Zorić gordana lucija sibila ajurveda
Zašto smo skloniji upalama?

Problem nastaje kada nešto naruši zadanu ravnotežu, primjerice, ljetna vrelina koja polako ali sigurno isušuje sve oko nas, pa i u nama. Ako tijekom ljetnih mjeseci u organizam ne unosimo elemente koji rashlađuju i vlaže, suhoća izaziva neravnotežu. Na isušivanje sluznica tijelo reagira dodatnim, pretjeranim stvaranjem sluzi koja tada postaje pogodno tlo za razvoj virusa i bakterija.

Obratite pozornost na kožu – ako je suha, znači da se i unutrašnjost suši. Suhoća kože često je posljedica detoksikacije koju tijelo nastoji provesti. Pomognite mu uljnom masažom.

Peckanje u urinarnom traktu, probemi s probavom

Izraženi podočnjaci gotovo su uvijek znak sporog uklanjanja otpadnih tvari (ame) i loše cirkulacije. Zbog isušenosti, limfa je gušća i kreće se previše sporo. Taj poremećaj uspješno uklanja ljekovita biljka manjistha (Rubia cordifolia), tisućama godina poznata u ajurvedskoj medicini. Manjistha čisti krv od nakupljenih toksina i jača sluznicu.

Peckanje u urinarnom traktu i problemi s probavom traže hitnu intervenciju u prehrani: u prehranu uvrstite juhe s kurkumom, đumbirom i korijandrom, napitak od aloje, laneno ulje i sok od tikvica.

Pijte vodu bez leda. Hladni napici onemogućuju pravilnu hidrataciju i pojačavaju vrućinu u sustavu. Biljka nagaramustaka (Cyperus scariosus) uspješno zaustavlja upalne procese i urinarne infekcije te smanjuje kiselost u probavnom traktu.
Nikada ne podcjenjujte spasonosnu moć suvremene medicine, ali imajte na umu da mnogi lijekovi nisu bezazleni i da njihovo popratno djelovanje može izazvati brojne komplikacije. Prije nego što posegnete za antibiotikom, pokušajte pomoći tijelu na što prirodniji način.