Volim te kao sol
Volim te kao sol – rekla je mlada princeza svome ocu u jednoj arapskoj bajci. Kada ju je čuo, otac se razljutio i protjerao kćer zbog tako „trivijalne“ izjave i usporedbe te zabranio upotrebu soli u svom kraljevstvu. Ubrzo su se svi razboljeli i otac je uvidio da je taj „obični“ začin životno važan. Vratio je sol na stolove, a svoju kćer u kraljevstvo. Tako su danas, zbog stalnog upozoravanja o štetnosti po zdravlje, mnogi gotovo izbacili sol iz upotrebe potpuno nesvjesni da je ovaj najstariji začin na svijetu prijeko potreban za životne funkcije.
Iako na zlu glasu, sol može biti zdrava i ljekovita, a može se koristiti u svemu, od kulinarstva do prirodnih tretmana za ljepotu. Detoksicirajuće kupke, tonici za lice za nečistu kožu i protiv bora, zubne paste, učvršćivači za kosu, pilinzi i topli oblozi protiv grčeva samo su dio asortimana prirodne kozmetike koju možete napraviti na bazi soli. Budući da je odabir soli važan – upoznajemo vas s osnovnim vrstama soli da biste znali odabrati onu koju vaša koža voli.
Vrste soli
Postoji gotovo 60 vrsta soli koje se mogu naći na svjetskom tržištu – krupne ili usitnjene, obogaćene ili čiste. No glavna podjela, prema načinu obrade, razlikuje rafiniranu i prirodnu sol, te prema načinu dobivanja – kamenu i morsku sol. Rafinirana sol, koja se često naziva i obična kuhinjska sol, čisti je natrijev klorid, (sadrži ione natrija i klora) te spada u najjeftinije i zbog toga najpristupačnije varijante soli. U industrijskom procesu prerade gubi većinu vrijednih minerala, često joj se dodaje jod i služi isključivo kao začin ili konzervans. Takva sol, pogotovo ako se unosi u većim količinama, štetna je po zdravlje jer uzrokuje visoki tlak i probleme s cirkulacijom.
Prirodna sol, ovisno o načinu dobivanja, može imati i do osamdeset minerala, a najčešće sadrži kalcij, kalij, natrij, mangan, brom, željezo, fluor i jod, te elemente u tragovima i silicijevu kiselinu koji joj pomažu da „iznutra“ regulira temperaturu i pretjeranu kiselost u stanicama te ubrza rad metabolizma, a „izvana“ usporava starenje, detoksicira i smanjuje upale na koži i vlasištu.
Podrijetlo
Prirodna, nerafinirana sol stoljećima se kopala, vadila, isušivala i ručno mljela, bez dodira s metalnim predmetima. Ta tradicija zadržala se i do danas pri dobivanju nekih vrsta soli da bi se sačuvale sve zdrave i hranjive komponente, ali i izvorna energija koju taj začin unosi u naš organizam. Neke soli su zbog takvog pristupa ostale nutritivno vrijedne, ali su i vrlo skupe pa ih čak nazivaju novim maslinovim uljem.
Na sreću, za beauty tretmane nije potrebna velika količina soli i ako se malo bolje upoznamo sa sastojcima pojedinih vrsta, možemo je namjenski konzumirati, ali i isprobavati na vlastitoj koži.
Utješno je da se ponekad možemo „pokrpati“ i manje zdravim i razvikanim varijantama. Čak i obična sitna kuhinjska sol nije u potpunosti „izgubljen slučaj“. Naprotiv, odlična je za izradu pilinga, a ako joj je dodan jod, koji se inače koristi kao antiseptik i dezinficijens rana, smirit će upale na koži i spriječiti pojavu sitnih infekcija koje su česte na nečistoj koži sklonoj bubuljicama.