Fitoterapija u slučajevima anksioznosti odabire biljke koje umiruju i opuštaju – valerijanu, pasifloru, gospinu travu, lavandu, melisu, paprenu metvicu i kamilicu. Uzimaju se kao čaj ili tinktura, a koliko će se i kojih biljaka naći u mješavini, ovisi o stanju klijenta i njegovoj anamnezi. Čaj od melise, primjerice, pomaže kod uznemirenosti i nesanice, a mogu ga koristiti i osobe koje uzimaju antidepresive.

Eterična ulja, pak, pomažu u osvještavanju dominantnih mentalno-emotivnih koncepata i transformiranju negativnog u pozitivno. „Eterično ulje limuna“, napominje fitoaromaterapeutkinja Vesna Genc s učilišta Galbanum, „bistri um, mandarina pomaže da u sebi probudimo unutarnje dijete, nosi veselje i razigranost, bergamot nas čuva od naglih promjena raspoloženja i daje stabilnost. Melisa, nadalje, djeluje umirujuće, olakšava spavanje, lavanda umiruje i daje osjećaj zaštite, čempres pomaže u oslobađanju tuge i emocija uz koje smo se vezali, a tamjan i sandalovina umiruju i opuštaju, pomažu kod nesanice.“

Ulja se koriste u mirisnim lampicama, kupkama i masaži, koja je vrlo učinkovita uz tretmanu anksioznosti. „Dodir i miris pomažu osobi da se spoji sa samom sobom, da otpusti nagomilane emocije i umiri um. Masaža povoljno djeluje na cirkulaciju i limfni sustav, opuštaju se mišići i potiče detoksikacija tijela“, napominje fitoaromaterapeutkinja Vesna Genc.