Lijepa boja, svjež dah

Osmijeh otvara mnoga vrata. Lijepe i njegovane usne i poneko srce. No, one su, još više od kože lica, podložne vanjskim utjecajima – suncu, vjetru, promjenama temperature, kako one vanjske, tako i one temperature kojoj ih izlažemo kada jedemo, primjerice, vruću i začinjenu hranu ili pijemo ledene napitke. Usna šupljina i zubi, pak, plaćaju danak zbog loših navika – pijenja previše kave ili pušenja.

Štetu nakratko možemo prikriti i zamaskirati dekorativnom kozmetikom koja će u trenu sakriti oštećenja i suhoću usana, no želimo li trajno rješenje, potrebna je dubinska njega. Njegovane usne i zdrava usna šupljina mogu se postići primjenom prirodnih preparata i tretmana koji će potaknuti cirkulaciju, nahraniti kožu usana i vratiti joj vlažnost te dubinski očistiti usnu šupljinu da bi zubi ponovo imali zdravu boju, a dah postao svježiji.

Iritirana usna šupljina

Nepravilna higijena, loša četkica, upotreba loših pasta za zube, ali i konstantno loše prehrambene navike znatno narušavaju pH vrijednost usne šupljine koja postaje kisela, pogodna za nakupljanje toksina i prekomjerno razmnožavanje bakterija. Sve to, pak, dovodi do čestih upala, neugodnog zadaha i neprirodne žute ili sive boje zuba. Većina industrijskih preparata zbog brojnih dodataka, poput mirisa, sladila, aroma, konzervansa, tvari za stvaranje pjene i sl., mogu dodatno iritirati usnu šupljinu i već nadraženu sluznicu.

Prirodni preparati i dodaci za njegu usne šupljine, koje možete izraditi sami, na nježan će način u samo jednom pripravku donijeti rješenje za više problema, od skidanja žutog plaka na zubima i upaljenih desni pa do eliminacije neugodnog zadaha, a jedino je potrebno znati dobro kombinirati sastojke.

Prirodna sitna morska sol sadrži brojne minerale pa ima snažna antiseptička svojstva. Najbolji učinci postižu se ako se usna šupljina ispire u mješavini jednog decilitra vode u kojoj je rastopljena žličica soli ili ako se prirodnoj pasti za zube doda malo soli.

Soda bikarbona je derivat soli koji ima snažno alkalno djelovanje te znatno smanjuje kiselost u hrani, ali i u usnoj šupljini. Često se miješa sa sastojcima za zdrave paste za zube, a može poslužiti i kao odlično sredstvo za „piling“ jezika i zuba jer učinkovito skida nakupine u usnoj šupljini i neutralizira neugodne mirise. Zubi su nakon ovog „pilinga“ ponovo bijeli i sjajni.

Limunov sok i jabučni ocat smiruju upale grla i ždrijela, a najbolje ih je razrijediti vodom (jedna žličica na 50 ml vode) i tom tekućinom ispirati usta.

Zelena glina u prahu sadrži mnoge mineralne soli i oligoelemente. Zbog svoje sitnozrnate strukture odlična je kao piling u prirodnim pastama za zube. Na sebe odlično veže toksine.

List i eterično ulje paprene metvice zbog visokog postotka mentola i mentona koji pružaju efekt hlađenja i svježine, najčešći su dodaci pastama za zube, gumama za žvakanje i osvježivačima usne šupljine. Eterično ulje djeluje antibakterijski i antivirusno pa se može koristiti kao i eterično ulje kadulje – jedna kap na četkicu za zube. Čaj od paprene metvice smirit će upale u grlu i odstraniti neugodne mirise.

Cimet u prahu, zbog visokog sadržaja fenola, dobro je sredstvo protiv virusa, gljivica i bakterija. Obično se stavlja u pripravke za njegu usne šupljine i to u vrlo malim dozama (prstohvat ili najviše na vrhu žličice). Bliži „rođaci“ cimeta u prahu – eterična ulja kore cimeta i lista cimeta – koriste se u vrlo razblaženim oblicima upravo protiv svih vrsta infekcija usne šupljine, no mogu nadražiti sluznicu pa se rukovanje tim uljima preporučuje isključivo školovanim fitoterapeutima i aromaterapeutima.

Prah neema, zahvaljujući tvari azadirachitinu, ima vrlo snažna antivirusna i protuupalna svojstva, što pomaže prilikom zarastanja ranica ili za sprečavanje upala desni. Prstohvat praha neema može se svakodnevno stavljati na četkicu za zube da bi se spriječile upale i pojačala higijena desni. Neem inače spada u vrlo gorke tvari pa budite umjereni u njegovoj upotrebi.

Eterično ulje eukaliptusa ugodna je mirisa, ali i vrlo jakog antivirusnog djelovanja. Dovoljno je blago da ga mogu primjenjivati i djeca pa je zbog toga čest sastojak prirodnih zubnih pasti za mališane. Sprečava sve virusne infekcije u usnoj šupljini i dišnim putovima te uklanja neugodne mirise. Odrasli ga mogu koristiti na četkici za zube, kao paprenu metvicu i kadulju, a mališani isključivo razblaženog u pripravku za usnu higijenu.  

List i eterično ulje kadulje pokazali su se učinkovitima u sprečavanju nastanka afti te upale grla i desni. Kod blažih smetnji dovoljno je usta ispirati čajem lista kadulje, ali ako želite brži i efikasniji učinak, tada svaki dan (jednom na dan) kapnite jednu kap eteričnog ulja kadulje na četkicu za zube i iščetkajte zube. Upale i bolne desni sklone krvarenju vrlo će se brzo oporaviti.

*Kombiniranjem navedenih sastojaka može se napraviti niz prirodnih i zdravih pripravaka za njegu usne šupljine. Najpoznatije su, naravno, pasta za zube i vodica za ispiranje usta. 

Jednostavna domaća pasta za zube

Pasta za zube s morskom soli