Smjene godišnjih doba
Proljeće je oduvijek bilo vrijeme čišćenja, kada puštamo novu energiju unutra, a staru izbacujemo van. Odnosi se to podjednako i na naš dom, kao i na naše tijelo. Sve toplije vrijeme poziva nas da se pokrenemo, a za svaki pokret potrebna nam je energija.
Prema ajurvedi, drevnoj indijskoj medicini, sve u prirodi sazdano je od različitih vrsta energija, pa i ljudsko tijelo. Te se energije u prirodi izmjenjuju ovisno o određenom dobu godine. Ne prati li naše tijelo učinkovito promjene u prirodi, a to može ovisiti o našem načinu življenja, možemo iskusiti brojne tegobe u vrijeme smjene godišnjih doba.
„Prema ajurvedi, možemo djelovati na zdravlje ako razumijemo usku vezu između tijela i prirode. Proljećem dominira kapha, vrsta energije koja predstavlja vlagu, koja ponajprije kontrolira koštani i imunosni sustav. Naš imunitet nas, poput proljetne vode kojom dominira kapha, čisti od toksina koji su se zbog zimske stagnacije nagomilali u organizmu“, objašnjava dr. Suresh Swarnapuri, indijski ajurvedski liječnik s dugogodišnjim iskustvom, koji u Hrvatskoj gostuje svakih nekoliko mjeseci.
No u ajurvedi, kao i mnogim drugim područjima, pitanje mjere je važno. Samo zato što je proljeće obilježeno kaphom, ne valja s njome pretjerivati unoseći previše njezine kvalitete putem hrane. I previše dobre stvari, kako kaže dr. Swarnapuri, stvorit će toksine u organizmu.
Naime, kapha se zimi, zbog našeg načina življenja, može nagomilati u organizmu pa je na proljeće katkada valja „razrijediti“. Stoga, u proljeće treba izbjegavati unos hrane izrazito bogate kaphom, a to je teška i hladna hrana poput jogurta i kefira te hrana bogata masnoćama i uljima.
Crveno meso, sol
Neravnotežu kaphe u proljeće pogoršat će i unos crvenog mesa te previše soli pa treba naći alternativne načine kako začiniti hranu. Umjesto ovih namirnica, prema ajurvedi, u proljeće prednost treba dati ribi i jajima, salatama, klicama, općenito oporim okusima te laganim i toplim jelima jer će oni pokrenuti detoksikaciju organizma i vratiti nam vitalnost i snagu.
„Previše kaphe u organizmu rezultirat će pretjeranom tjelesnom težinom i čestim glavoboljama, a premalo ove energije oslabit će imunosni sustav. To su općeniti savjeti, no u ajurvedi je važno individualno provjeriti energetski status i dati osobne preporuke za detoksikaciju jer je takav pristup najbrži i najučinkovitiji“, objašnjava dr. Suresh Swarnapuri.
Proljetnu detoksikaciju potpomoći će topla voda – čak i do dvije litre dnevno. Ona će potaknuti oslobađanje toksina iz dubokih tkiva, a za njihovo izbacivanje iz tijela ajurvedski liječnici preporučuju povećan unos luka, češnjaka, kurkume i crnog papra, koji će ublažiti i respiratorne probleme učestale u proljeće, pa čak može potaknuti i gubitak suvišnih kilograma.
Bez obzira na to koje je doba godine, čaj spravljen od bosiljka i đumbira pomoći će uravnoteženju energija u tijelu (kapha, vata, pitta) pa ga je dobro piti svakodnevno. Spravlja se od pet grama naribanog đumbira i pola žličice suhog bosiljka koje treba preliti s dva decilitra vode i pustiti da zakipi pa nakon što nekoliko minuta odstoji, procijediti i piti topao.
Respiratorne tegobe
Za pojedine tegobe gotovo smo naviknuli da se javljaju u proljeće i vežemo ih uz sezonu, no one su često znak nagomilanih toksina u organizmu. Alergije, upale sinusa i dišnih putova vezani su uz povećanje vata energije u tijelu koja na početku proljeća još može biti dominantna jer se veže uz hladnoću i suhoću.
Kako se u prirodi povećava količina vode, to se isto događa i u organizmu pa nismo li oprezni i ne vodimo li računa o tome da tijelo ne opteretimo s previše toksina, taj prirodni proces može opteretiti naš imunosni sustav i oslabiti ga, što će pojačati tegobe. Također, u tijelu može doći do nakupljanja vode i limfe, oticanja i pojave osjećaja težine. Ajurvedska medicina ovim će tegobama doskočiti na zanimljiv način.
„Odlaskom na počinak prije 22:30 sati i buđenjem do 6:30 smanjit će se utjecaj kaphe na tijelo i pomoći svima onima koji imaju problema s oticanjem. Dodajte u prehranu kurkumu, crni papar i med pa ćete ojačati tijelo tako da će moći spriječiti proljetne kožne i respiratorne alergije“, savjetuje dr. Swarnapuri.
Proljetni umor - energetski zastoj
Mnogi muku muče i s proljetnim umorom, a on je, prema ajurvedi, ništa drugo nego energetski zastoj koji je u tijelu nastao tijekom zimskih mjeseci zbog toga što prehranu, san i aktivnosti nismo prilagodili ritmovima u prirodi. „Proljetni umor će nestati potrudimo li se izgubiti suvišnu tjelesnu težinu koja usporava protok energije, a osim toga, u masnom se tkivu talože toksini.
Lagana i topla hrana vratit će vam izgubljenu energiju. Svakako izbjegavajte alkohol jer on u proljeće pridonosi osjećaju umora“, ističe. Proljeće je i vrijeme kad mnogi žele izgubiti na težini, a u tome, kao i općenito u detoksikaciji, može pomoći ricinusovo ulje. „Otopite žlicu ricinusova ulja u čaši mlijeka i pijte svaki dan. Osim što čisti crijeva, ovaj će pripravak pomoći i u sagorijevanju masnih naslaga“, objašnjava ajurvedski liječnik.
Za zdravlje je, prema ajurvedskom sustavu, iznimno važno uskladiti se s prirodnim ritmovima i energijama koje se u prirodi izmjenjuju. Najveća pogreška je imati istu, jednoličnu prehranu tijekom cijele godine te konzumirati neprestano iste namirnice. Treba jesti sezonske namirnice i uskladiti prehranu s prirodom i paziti na umjerenost. Namirnice uvijek valja jesti svježe pripremljene. Uvijek kažem svojim pacijentima: ‘Što više vremena provodite u kuhinji, to ćete manje vremena provoditi u bolnici“, zaključuje liječnik.