„Svaki režim ograničavanja u prehrani i svako provođenje dijete predstavlja stres za organizam. Probajmo si, stoga, ugoditi ciljanim ponašanjem i posebnim režimom prehrane tijekom samo jednog dana u tjednu. Najbolje je subotu ili nedjelju rezervirati samo za sebe, poštujući određena pravila. Pazeći na odabir i sastav obroka, svoje tijelo možete osloboditi viška tekućine i tako izgubiti od 0,5 do 1 kg tjelesne mase. Uvidjet ćete koliko se bolje i ornije osjećate nakon ovog dana detoksikacije“, predlaže Donatella. Evo njezina jednodnevnog detoks-plana...

Jutro započnite buđenjem bez alarma. Uvjerite samu sebe da narednih 13 sati radite najbolje za svoj organizam. S tim ciljem, odmah nakon buđenja i vaganja popijte 2 dl mineralne vode obogaćene magnezijem. Pripazite da voda bude sobne temperature. Tako se započinje čišćenje organizma oligomineralnom vodom koja potpomaže izlučivanje toksina iz tijela.

Nakon toga napunite kadu toplom vodom i dodajte nekoliko kapi eteričnog ulja nekog agruma (npr. naranče, limuna, limete) i nekoliko kapi ulja lavande. Prije ulaska u kadu grubom rukavicom od frotira energično izmasirajte cijelo tijelo, kao da ga četkajući čistite od prašine. To će potaknuti prokrvljenost kože pa će upiti više blagotvornih eteričnih komponenti iz kupke. Nakon što 20 - 30 minuta provedete u priređenoj kupki, možete početi pripremati prvi obrok.

Doručak neka bude jednostavan (kao i sva jela koje ćete taj dan pripremiti). Dovoljno je da napravite kavu od ječma i cikorije, dodate u nju pola šalice mlijeka s malo masnoće, uzmete dvije šnite prepečenca i namažete ih medom od kadulje. Ovakav obrok potaknut će rad žuči, jetara i crijeva, a dat će vam dovoljno energije za nastavak dana.

Oko 11 sati vrijeme je za biljni čaj koji ćete piti tijekom cijelog dana, kad god osjetite žeđ ili se pak sami sjetite popiti nekoliko gutljaja svakih pola sata. Za tu svrhu najbolje je pripremiti oko 2 l nezaslađenog čaja od koprive, koji odlično čisti jetra i potpomaže sustav za detoksikaciju organizma.

Oko 12 sati pripremite veliku voćnu salatu kombinirajući raznovrsno sezonsko voće koje ćete obogatiti šakom usitnjenih badema, lješnjaka i oraha. Taj će obrok biti izvrstan uvod u poslijepodne – dat će vam dovoljno ugljikohidrata, minerala i vitamina te kvalitetnih masti sadržanih u orašastim plodovima.

Sat vremena nakon voćnog obroka odmorite se uz lagane vježbe disanja. Dišite tako što ćete podizati ošit prilikom udisaja, a izdišite polako kroz nos. Dobro je zamišljati da svakim izdisajem iz organizma izlazi nečisti zrak. Ta se simulacija provodi oko 20 puta. Svakim izdisajem zamišljajte da je zrak koji iz pluća izlazi čišći. Nakon vježbi disanja možete se kratko odmoriti, a ako vas svlada san, slobodno zaspite.

Dva sata poslije vrijeme je za prvi obrok od povrća. Skuhajte kelj ili raštiku pa kuhano povrće začinite dvjema žlicama maslinova ulja i dvjema žlicama soka limuna. Uz to poslužite dva krumpira, kuhana ili pečena u kori i oguljena. Ovako pripremljen krumpir zadržat će najveći dio nutritivnih tvari, a neće utjecati na naglo oslobađanje glukoze u krv, nego će se to oslobađanje događati postupno. Količina krumpira i kelja ili raštike ne bi trebala biti veća od 250 g.

Sat vremena nakon ovog obroka popijte šalicu crnoga čaja uz dodatak nemasnog mlijeka. Crni čaj bogat je vrlo kvalitetnim spojevima koji djeluju protuupalno, a sadrži i mineral fluor. Uz dodatak mlijeka, ovaj napitak tako postaje izvrstan preparat za održavanje zdravlja zuba jer, među ostalim, unosimo kalcij i fluor u organizam.

Dva sata nakon toga vrijeme je za lagani večernji obrok koji se sastoji od visokovrijednih bjelančevina. Najbolje je poslužiti bijelu ribu (npr. filet oslića) koji ste priredili na maslinovu ulju, i uz to pojesti dvije šnite prepečenca. Ako imate mogućnosti, nabavite stabljike celera jer je idealno poslužiti sirovi celer kao salatu. Ovaj bi obrok trebao završiti nekim fermentiranim mliječnim proizvodom poput acidofilnog mlijeka ili kefira.

Oko 19 sati popijte čaj od metvice sa žličicom meda od kadulje. To je posljednje jelo i piće prije spavanja.

Sat vremena prije odlaska na počinak pripemite kupku za otklanjanje napetosti u stopalima i nogama. Dodajte u vruću vodu šaku krupne morske soli i 3 - 4 kapi eteričnog ulja paprene metvice i ružmarina. Držite noge u kupelji dok se voda ne ohladi. Osjetit ćete olakšanje i vidjeti, dok vam se koža polako nabire, kako suvišna voda napušta organizam.

Prije počinka pročitajte neko lagano štivo ili se opustite uz laganu glazbu. Pokušajte otići na počinak ranije, najkasnije oko 22 sata.

Prava nagrada slijedi ujutro – osim dobrog osjećaja, vaša će vaga pokazati 0,5 - 1 kg manje, a vi ćete se osjećati poletno i biti puni snage. Vrijedi pokušati zadržati ovaj mali ritual do proljeća – jedan dan u tjednu posvetite detoksikaciji i regeneraciji organizma.