U središtu Stockholma, jednoj od najaktivnijih četvrti ovoga urbanoga grada, pažnju prolaznika privlači neobičan koncept izložbenog prostora i trgovine dizajnerskog namještaja koji su pod imenom Arranging Things pokrenuli Leo Forssell i Lisa Milberg. Pritom se nisu vodili trendovima, nego onim što u njima budi interes i nudi mogućnost oblikovanja narativa.

arranging things.jpg
Viktor Sjödin 

Rad Lea Forssella odlikuje se stapanjem ostavštine skandinavskog minimalizma i predmeta vibrantnih kolorita jer vjeruje da prostor u kojemu boravimo ne mora biti savršen, namješten, a beživotan. Upravo suprotno, trudi se pronaći detalje koji strše, kao da ne pripadaju određenom konceptu, ali zapravo ga savršeno ispunjavaju.

Osobno mu je omiljeni životni kutak kuhinja, u kojoj najviše voli boraviti i primjećivati detalje, poput raznobojnih tegli za biljke ili posuđa. Stoga se sa svakog putovanja vraća s ponekim pomno izabranim predmetom s buvljaka koji budi sjećanja i pokreće razgovor na druženjima. Osim toga, ističe važnost polica za knjige koje smatra reprezentacijskim segmentom.

dizajn interijera.jpg
Erik Lefvander 

“Mnogi dnevni boravak namještaju usredotočeni na poziciju televizora koji postaje centar prostora, ali treba krenuti od pozicije sofe i polica. Nema potrebe za strahom od kombiniranja, traženja idealnog aranžmana”, savjetuje. Knjige, ploče, ukrasni predmeti daju naslutiti interese, a na njegovim se policama uvijek nađe mjesto za omiljeni “Codex Seraphinianus”, ilustriranu enciklopediju imaginarnih stvari napisanih u kodu, za koji se vjeruje da je izmišljeni jezik, talijanskog umjetnika i dizajnera Luigija Serafinija.

Naglašavajući važnost uključivanja prirodnih materijala, poput drveta i kamena, posebnu pažnju posvećuje metalima.
“Volim se igrati: starinski drveni stol često se vrlo efektno nadopunjuje s modernim aluminijskim stolićem. Kako bismo dobili jedinstvenu sliku prostora, stvorili njegov identitet, potrebno je spojiti komade koji ukazuju na različitosti miješanjem starog i novog, čak i estetika koje se ne podudaraju. Preko stolića za odlaganje, malih lampi, a svakako i tekstila u Švedskoj se polako uvode boje, a zanimljivije mi je dodavati ih predmetima u sobi nego bojenjem zidova”, ističe.

dizajn interijera.jpg
Viktor Sjödin 

Posebno preporučuje održavanje starijih drvenih podova koji su otporni i daju autentičnost. Uređenje životnog prostora ne znači lišiti ga svih prethodnih atributa. Adaptacija je nužna nakon određenog vremena, ali ako možete zadržati neke originalne dijelove, učinite to, uz povratak njihova prethodna sjaja. Prema Forssellu, koji mnogo vremena provodi tražeći stvari koje imaju prošlost i inspiriraju, dobar način uštede je upravo promjena perspektive pri pristupu kojom se naglašava da novo nije nužno kvalitetnije.

dizajn interijera.jpg
Ragnar Ómarsson 

Radije će preporučiti staru sofu koja je još funkcionalna, uz osvježenje njezina izgleda tapeciranjem koje također budi kreativnost.
Umjesto vođenja trendovima koji su atraktivni, ali oduzimaju dimenziju osobnosti, Forssell predlaže oslanjanje na intuiciju. Sami odlučujete kakav prostor želite, što njime komunicirate te kakav osjećaj u vama treba probuditi. U konačnici, riječ je o refleksiji vaših sitnih zadovoljstava, a njih se ni pri uređenju prostora ne treba odricati.