Studija nedavno objavljena u časopisu Nature upućuje na snažnu povezanost sadnje drveća na gradskim ulicama s osjećajem dobrobiti stanovnika. Njeni su autori ustanovili kako sadnja deset novih stabala u stambenom bloku u prosjeku poboljšava percepciju zdravlja usporedivu sa sedam godina mlađom dobi ili povećanjem godišnjeg prihoda za 10.000 dolara, ili pak selidbom u četvrt s prosječnim prihodom većim za 10.000 dolara.

Znanstvenici su pozornost posvetili količinskom odnosu gradskog zelenila i percepcije zdravlja te se usredotočili na utjecaj drveća posađenog na ulicama, neovisno o ostalim urbanim zelenim površinama kao što su parkovi.

Studija je obuhvatila 31.000 stanovnika Toronta, a taj je kanadski grad odabran za istraživanje jer je zahvaljujući svima dostupnoj javnoj zdravstvenoj skrbi početna točka studije mogla biti pojednaka za sve. Tijekom istraživanja pažljivo su kontrolirane ostale varijable koje mogu utjecati na percepciju zdravlja kao što su dob, prehrana i prihod.

Autori studije naveli su i kako je istraživanje pokazalo da na ljude najviše djeluje drveće s kojim najviše dolaze u kontakt, pa makar i samo vizualno, dakle ono posađeno na ulicama, koje je značajno i zbog smanjenja onečišćenja zraka uzrokovanog prometom. Zaključuju kako je ulično drveće povezano sa značajnim, neovisnim i pouzdanim povećanjem koristi za zdravlje urbane populacije te da se i malenim povećanjem broja stabala uz ulice bez velikog troška može primjetno poboljšati zdravlje građana.