Purushartha je ključni koncept hinduizma, a odnosi se na četiri krajnja cilja ljudskog života. Sam pojam tvoren je od riječi iz sanskrta koje označavaju 'ljudsko biće' i 'svrhu'.

Četiri krajnja cilja ljudskoga života su Dharma, Artha, Kama i Moksha. Svaki od ciljeva ima posebnu svrhu, ali međusobno se upotpunjuju i svi zajedno potrebni su za potpuno ispunjen i sretan život. Dharma nas uči vrlinama, Artha prosperitetu, Kama užitku, a Moksha samoostvarenju. 

Dharma se smatra prvom od Purushartha jer bez nje Artha i Kama mogu lako postati samodestruktivne. Međutim, Artha i Kama, kada su uravnotežene, također služe kao podrška našem biću i vode nas do naše unutarnje Mokshe, piše Chopra.

Sva 4 cilja bitna su sama po sebi, ali tek nas u ravnoteži dovode do potpunog ispunjenja i mogućnosti življenja jedinog ispravnog života. 

1. Dharma
Dharma je cilj koji se odnosi na istinu, kao i na ispravan način življenja i ponašanja. Ovaj cilj smatra se etičkom osnovom po kojoj bismo trebali živjeti – sve što činimo mora biti u skladu s Dharmom.

Dharma također donosi stabilnost i red, život koji je zakonit i skladan, te težnju da se čini ispravna stvar, bude krepostan, pomaže drugima i uspješno komunicira s društvom.

Ovaj cilj uključuje dužnosti, ispravno ponašanje i vrlinu koju moramo postići, a smatra se istinskom svrhom u životu.

2. Artha
Artha je cilj koji se veže uz postizanje prosperiteta u životu – ona nam je potrebna kako bismo s lakoćom živjeli u ovom svijetu materijalnih objekata. Ovaj nas cilj uči o važnosti svjesnosti i sigurnosti.

Za Arthu je ključno dostojanstvo. Moramo pronaći način za dostojanstveno življenje, mogućnost brige za našu obitelj, bližnje i svijet oko nas.

Posjedovanje sredstava nužno je za udobnost i sigurnost u životu, a gradnja uspješne karijere učinit će naš život lagodnijim i nas ispunjenijima.

3. Kama
Zadovoljstvo je ono što pokreće ljudsko ponašanje, a život bez uživanja potpuno je isprazan. Upravo je to ključno za Kamu – zadovoljstvo i užitak. Kama je bitan i radostan aspekt ljudskog postojanja.

Kama se odnosi na zadovoljstvo koje može biti umjetnost, glazba, ljepota, ljubav, intimnost, privrženost, zajedništvo i ljubaznost - to je ono što unosi osjećaj užitka u vaš život.

Prave vrste zadovoljstva vode nas prema Dharmi i pomažu nam ispuniti je sa strašću. Međutim, prenaglašena Kama može dovesti do pretjeranog uživanja, ovisnosti, lijenosti, pohlepe i požude.

4. Moksha
Moksha je naša prava priroda - to je ono što mi zapravo jesmo. Ovaj cilj odnosi se na emancipaciju, oslobođenje, samoostvarenje i samospoznaju. Moksha otvara put prema našem punom ljudskom potencijalu kreativnosti, suosjećanja i razumijevanja.

Moksha je samodisciplina koja je toliko savršena da postaje nesvjesna, druga priroda, nezemaljsko razumijevanje i stanje blaženstva. Zahvaljujući ovome cilju, mi postajemo oslobođene osobe.

Vjeruje se kako se Moksha događa kada je pojedinac uspješno postigao Dharmu, Kamu i Arthu.

I za kraj, ne smijemo zaboraviti kako su sva 4 cilja međusobno povezana. Artha i Kama odnose se na ciljeve kojima su ljudi prirodno skloni, dok Dharma i Moksha imaju najveću važnost za duhovni rast, zaključuje Yogapedia.