Čini se nemogućim; izbjeći negativne vijesti i dojmove iz svijeta. Svatko se bori s nekim svojim unutarnjim nemirima, a mnogi u razgovorima pronalaze ispušne ventile za vlastita nezadovoljstva. Uz to ne treba zaboraviti na pritisak okoline i obaveza koji nas dodatno opterećuju. Ponekad do linije koja pojačava stres, izaziva burnout ili anksioznost. Izloženost negativnom okruženju utječe na sposobnosti rada i nerijetko nas tjera na zatvaranje u sebe. Rješenje leži uspješnosti i napredovanju. U popularnom žargonu poznatijima po engleskoj riječi istog značenja - „thriving“.

Napredak u karijeri i osobnom rastu daje motivaciju za razvijanje drugih segmenata sebe. Odbija od vas negativne perspektive jer, suviše vas uvlači u pozitivne sfere života u kojima više nemate interes za primanje negativnih. Ljudi koji se unaprjeđuju osjećaju porast samopouzdanja i ograđuju se od utjecaja koji mogu djelovati štetno po njih.

Ako ste trenutno okruženi negativnim aspektima u poslovnom ili privatnom planu te se želite fokusirati na sadržaj i prilike koji vas čine znatiželjnima i aktiviranijima, potrebno je uložiti vrijeme u nekoliko specifičnih taktika.

Obratite pozornost na količinu pesimističnih vijesti koje svakodnevno upijate. Pokušajte se, gotovo izolirati u svijet koji je skrojen prema vašim željama i mogućnostima. Pronađite snage ignorirati osobe koje su u svojoj suštini nezadovoljne svojom realnošću. Te osoba koje vas emotivno iscrpljuju ili, iskreno, živciraju. Morate li raditi s njima, radite i na sebi – isključite se iz razgovora i svedite komunikaciju na osnovno. To, naravno ne znači kako biste trebali biti asocijalni.

Dapače, pokušajte pronaći vrijeme za prijatelje koji vas na neki način inspiriraju, zrače poticajnom energijom. Privucite svojim interakcijama ljude koji odišu vedrinom i aktivni su. U njihovom društvu, bez žalopojki i depresivnih tema, pronaći ćete izvor adrenalina koji će vam samo omogućiti osobni napredak.

Nemojte si dopustiti biti toksični ili izraziti sentimente kojima ćete otvoriti negativnost. Radije, barem u početku, pokušajte formirati neutralne stavove. Procijenite problem ili analizirajte kriznu situaciju ostankom u trenutku. Dobro promislite o tome što bi mogao biti vaš slijedeći korak i dajte si vremena u tome. Ne stvarajte potencijalne scenarije s tragičnim završetkom.

Stimulirajte se proaktivnim djelovanjem. Prema knjizi Stephena Coveya naziva „7 navika visokoučinkovitih ljudi“, upravo je ono ključna karakteristika. Postavite si ciljeve i sami stvarajte prilike koji vas mogu dovesti do njihova ispunjenja. Iščekivanje onoga što vam je potrebno dovodi do stagnacije, a vi upravo trebate biti u pokretu. Implementirajte u njih svoja nahođenja i vrijednosti; krojite svoj svijet prema unutarnjem Ja.

Na posljetku; budite znatiželjni. Temelj svakog napredovanja je težnja ka izvrsnošću i nadogradnji vlastitih sposobnosti. Proširite interese i vidike i naučite voljeti učiti. Potrudite se biti fleksibilni – sagledajte ono što vam se bez izbora natovaruje ne kao obavezu koje se čim prije trebate riješiti, već kao potencijalnu korist.