Sasvim je prirodno da vi i vaš partner nemate jednaku potrebu za intimnim odnosima i da vaš libido nije u potpunom skladu. Ipak, ako osjećate da vam je libido potpuno neusklađen, moglo bi nastupiti do problema u vezi.

Prije svega, što je zapravo libido? Libido se s latinskog prevodi kao požuda i želja. Za Sigmunda Freuda libido je koncept koji označava instinktivnu fiziološku ili psihičku energiju povezanu sa seksualnim porivima i, u njegovim kasnijim spisima, sa svim konstruktivnim ljudskim aktivnostima. Iako je Freud na libido gledao kao na 'životni instikt', danas je taj termin uglavnom vezan uz seksualnu konotaciju, navodi Verywell Mind.

Na svim spektima ljubavnih veza, pa tako i onim seksualnim, važno je raditi i njegovati ih. Ovo je 5 ključnih savjeta koji mogu pomoći u pronalaženju ravnoteže između vas i vašeg partnera kada je u pitanju seksualna želja, donosi Woman's Day.

1. Pričajte o tome
Znamo: lakše je reći nego učiniti. Razgovor o seksu s vašim partnerom čini vas ranjivima. Međutim, zajednički razgovor o tome potencijalno omogućuje čak i zbližavanje.

'Budite što iskreniji i otvoreniji', preporučuje psihologinja Karen Stewart, 'žene gube seksualnu želju iz raznih razloga.' To može uključivati promjene na vašem tijelu, depresiju ili tjeskobu, smrt voljene osobe, gubitak posla ili rađanje djeteta.

Bez obzira na vaš slučaj, razgovarajte s partnerom o svojim razlozima i dajte mu do znanja da ne biste da ovo ostane status quo, nego da želite zajedno raditi na tome.

2. Razmotrite kako se osjeća vaš partner
Ako vam osoba s kojom redovito imate seksualne odnose iznenada kaže da sada nema želju za intimom, vaša bi prva reakcija mogla biti da ste vi odgovorni za to. Vaš partner vjerojatno osjeća potpuno isto. 'Mogli bi odmah pomisliti da se radi o njima', kaže Stewart. 'Mogu se pitati: ‘Zar te više ne privlačim? Zar ne radim pravu stvar?’, naglašava ona. Ako nije problem u partneru, recite mu.

Međutim, ako vaš partner igra ulogu u vašoj smanjenoj želji, trebali biste također razgovarati o tome. Na primjer, možda se često svađate i mrzite kako se zbog toga osjećate. Ili ljubav postoji, ali se osjećate kao cimeri, a ne supružnici.

3. Razmislite o terapiji
Ako vas razgovor s partnerom ne odvede na put poboljšanja, možda biste trebali posjetiti terapeuta, bilo s partnerom ili sami, kaže Stewart. 'Ako prođe nekoliko tjedana ili mjeseci i ovo utječe na druga područja vašeg života, a vi se stalno svađate, posjetite stručnu osobu', kaže ona.

Osim toga, samostalne sesije mogu vam pomoći da identificirate temeljne uzroke vašeg niskog libida i pronađete načine za rješavanje tih problema. Istraživanje iz 2018. u Mayo Clinic Proceedings sugerira da kognitivno-bihevioralna terapija (KBT) može poboljšati seksualno zadovoljstvo kod žena s niskom željom.

4. Shvatite što vas uzbuđuje
Ako vam je libido odjednom jako nizak, trebali biste identificirati svoje akceleratore ili ono što vas uzbuđuje.

Druga mogućnost: jednostavno isprobajte nešto novo, poput obilaska ulične umjetnosti, tečaja keramike ili novog korejskog restorana, umjesto uobičajene večere i rituala gledanja filma. 'Noviteti uvelike doprinose ponovnom raspirivanju erotike', kaže psihoterapeutkinja Holly Richmond. Terapija vam također može pomoći da shvatite što vas može pokrenuti, dodaje ona.

5. Potaknite želju suzbijanjem aktivnosti
'Žene često žude za dubljom povezanošću i intimnom interakcijom, a ne za samim odnosom', kaže Stewart.

Kada nema pritiska za seksom, bit ćete više zainteresirani za obavljanje drugih romantičnih aktivnosti. Osim toga, sve popratne radnje vas mogu itekako dodatno povezati i potaknuti vašu seksualnu želju.