O tome jesu li prevarama u ljubavnim odnosima skloniji muškarci ili žene puno se priča, a zanimljivo je da su noviji rezultati u očitoj suprotnosti s uvriježenim mišljenjem kako je muški spol ipak podložniji nevjeri. Naime, istraživanja pokazuju kako je razlika u tome varaju li više muškarci ili žene gotovo izjednačena što znači da ne možemo govoriti o značajnoj diferencijaciji između spolova, navodi Psychology Today.
S godinama se mijenjao i općeniti stav o tome što nužno uključuje svaka nevjera pa se tako ranije smatralo da prevara mora biti seksualne prirode, ali danas se uglavnom slažemo da su i emocionalne prevare itekako značajni razarači ljubavnih odnosa.
Što je to emocionalna prevara?
Emocionalna prevara širok je i neodređen pojam, a za svakoga od nas može imati specifično značenje. Važno je imati iskrenu i otvorenu komunikaciju s partnerom, postaviti osobne granice i objasniti mu što smatrate dozvoljenim, a što nedozvoljenim u ljubavnom odnosu kako se kasnije ne biste pitali jeste li vi ili on zapravo uopće pogriješili.
Ovo su neka ponašanja koja mogu biti dijelom emocionalne prevare:
- Flertanje
- Pričanje tajni i privatnih informacija koje biste trebali dijeliti samo sa svojim partnerom
- Sanjarenje o romantičnoj vezi s drugom osobom
- Razgovor seksualne konotacije s drugom osobom
Zašto mi je potrebna nečija naklonost?
Uglavnom tražimo naklonost u drugim ljudima kada nam ista nedostaje u trenutnom odnosu. Ako nam partner ne pokazuje pažnju, suosjećanje ili brigu, pronaći ćemo nekoga tko će moći zadovoljiti naše potrebe. Nije neobično da takvu osobu pronađemo na poslu ili drugom mjestu gdje provodimo većinu svoga vremena, a stvari su tek onda puno kompliciranije jer se u jednome trenutku ta povezanost mora razviti u nešto više ili naprasno prekinuti.
Emocionalne prevare znak su problema u ljubavnom odnosu, ali i važno upozorenje da o određenim stvarima moramo promisliti. Nije rijetkost da se ljudi osjećaju loše nakon što počine neku vrstu emocionalne prevare, bez obzira što nije nužno riječ o fizičkom kontaktu. Važno je dati točno značenje vlastitim mislima i radnjama te razmisliti ima li smisla poraditi na trenutnom odnosu ili je taj voz davno prošao.
Kako izbjeći ovu vrstu nevjere?
Prije svega, osvijestite što vi zapravo želite - poraditi na trenutnoj vezi ili iz nje izaći? Razmislite ima li se smisla truditi ili je manje bolna opcija reći si konačno 'zbogom'. Vrlo često se potreba za razgovorom s drugom osobom i stvaranje međusobne bliskosti događa u trenutcima kada smo sami ranjivi, a očekivanu reakciju nismo dobili od svoga partnera. Nije nemoguće da prema drugoj osobi zapravo ništa ne osjećamo, nego da je ta osoba tu samo kako bi ispunila našu trenutačnu prazninu.
Iskren i otvoren razgovor s partnerom jasnije će vam pokazati u kojem se smjeru treba razvijati vaš odnos i možete li dobiti ono što očekujete od njega. Ako pak ne možete, razmislite o tome što i koga zaista želite i trebate u svome životu.