Muškarci su u krizi ekipa, braća po oružju, žene suparnice

Vrijeme je velikih izazova. Stalne promjene, nesigurnost, nemogućnost upravljanja vlastitim životom u vrijeme krize u mnogima izaziva strah. I dok jedni na taj strah reagiraju tražeći druge ljude kao potporu, drugi bježe i zatvaraju se u svoju intimu, a treći ljutito u ostatku svijeta vide opasnost.

Neki obrasci u međuljudskim odnosima tek sada dolaze do izražaja. Možda će vam prvo pasti na pamet borba spolova, no što je s onom drugom varijantom – natjecanjem među pripadnicima istog spola. Sve češće čujem komentare kako žene jedna drugu doživljavaju kao konkurenciju, dok se muškarci drže zajedno.

Muškarci, koliko god bili zatvoreni i „cijepljeni“ od emocija, u krizi se ipak znaju češće okupiti i u timu rješavati zadatke, probleme i prepreke, dok je, čini se, ženama, to veći izazov. Oni su dečki, braća po oružju, ekipa, a one – suparnice. Jesu li uzroci tih razlika u načinu odgoja, stereotipima kojima smo izloženi, osjećaju vlastite vrijednosti ili pak sumnje u nju?

prijateljice
Mare Milin prijateljice
Prijateljice od djetinjstva

Odrastanje svakog ljudskog bića prati igra i druženje s vršnjacima. U jednoj se fazi života okrećemo više onima istoga spola i razvijamo prva prava prijateljstva. Za djevojčice to je razdoblje faza rane adolescencije (10-14 godina), burno doba kada se u ljudskom organizmu odvija mala drama – ulazak u pubertet, prelazak iz djetinjstva u mladenaštvo.

Kako se, u prosjeku, djevojčice brže razvijaju, vršnjaci suprotnog spola postaju im nezanimljivi pa se okreću onima s kojima ostvaruju više interesa i razumijevanja. To je razdoblje kada se razvijaju i intenziviraju prva prijateljstva. Neka od njih traju, ali čak i ako su prolazna, bitno utječu na naš kasniji odnos prema ženama. Osobito je to važno kad odrastemo i kad se suradnja pretvori u svoju suprotnost te nerijetko postaje suparništvo.

Prvi stupanj: ženska konkurencija

O toj temi piše Susan Shapiro Barash, socijalna antropologinja, u jednoj od knjiga posvećenoj međusobnom odnosu, položaju i ponašanju žena u modernoj zapadnoj civilizaciji (Tripping the Prom Queen). Autorica u međuženskim odnosima, temeljem svojih istraživanja na tisućama žena, prepoznaje više natjecanja nego suradnje, a pritom razlikuje tri stupnja: konkurenciju, zavist i ljubomoru. Krenimo od najmanje intenzivnog i negativnog.

Konkurencija je najblaži oblik natjecanja pri kojem kao da poručujemo jedna drugoj: Borit ću se s tobom za ono što sama želim! Počinjemo se natjecati za nešto što želimo ostvariti, imati ili biti. Kada je pokretač potreba da osvojimo nešto što bi umjesto nas mogli osvojiti drugi, a da se pri tome ipak držimo pravila fair playa, možemo razviti nove vještine, doći do nove kvalitete, pa je u tom smislu natjecanje pozitivno. Neka pobijedi bolji.PageBreak

No često taj poriv konkuriranja ipak izazove negativan dio nas, ako nam zamagli pogled i ako nas obuzme raspoloženje cilj ne bira sredstva. Druga strana, cijeneći prijateljstvo, može se povući pred konkurencijom, prepuštajući (ma koliko nevoljko) bez borbe konkurentici željeno. One žene koje pak ne prezaju ni pred čim želeći isto što i druga žena, prijateljstvo lako odgurnu pokušavajući na temelju vlastitih prednosti osvojiti ono što im važno. Najčešće se ta „borba“ vodi oko nekog muškarca, no nije isključena ni borba za položaj ili radno mjesto. Posljedica je, kao u svakoj borbi, poneka rana, a ponekad i – kraj prijateljstva.

Drugi stupanj: Ženska zavist

Zavist je malo teža varijanta međusobnog natjecanja među ženama. Kada je ona motiv borbe, onda poručujemo jedna drugoj: Želim to što ti imaš!
U slučajevima kada konkurencija prijeđe crtu prihvatljivog (ja sam bolja) i postane zavist (zašto ti imaš, a ja ne!?), nerijetko postaje svrha samoj sebi. Nije više važan cilj, već osjećaj da osvajanjem onoga što želi osoba dobiva i vrijednost koju „supranica“ valjda ima, kada ima to što zavidna žena želi.

Kad osvoji cilj, nerijetko uvidi da s osvojenim ne dolazi i očekivana nagrada pa olako odbaci ono što je do jučer mislila da joj neizostavno treba. Lako ćete zamisliti scenarij u kojemu je cilj muškarac, a dvije žene, do jučer bliske prijateljice, ljute suparnice. Jadnik koji je bio meta tada najčešće bude žrtvovan, jer na kraju izgubi i jednu i drugu.

Najžešći okršaji: ženska ljubomora

Ljubomora je najgori oblik i najintenzivniji od svih stupnjeva suparništava, a kada je osjećamo, kao da je izražavamo sa: Imam osjećaj da želiš to što ja imam, a to je samo moje! (autorica spominje nešto agresivnije suparništvo, tipa: Spremna sam ubiti za ono što želim, što smatram ipak malo pretjeranim iako u težim slučajevima nije isključena ni ta varijanta).

Ljubomora ima neke veze s posesivnošću. Kada se vodi borba između dviju žena za neki cilj, ljubomora je gorivo za najžešće okršaje jer njezina otrovna kemija može potpuno obuzeti osobu koja se osjeti ugroženom. Što je veći stupanj ljubomore koju osjećate u odnosu, veća je vjerojatnost da ne upravljate svojim mislima, riječima i djelima. Posljedice su razorne za sve sudionike, ali ipak najgore za onoga koga je ljubomora obuzela, jer nerijetko izgubi sve.PageBreak

prijateljice
Mare Milin prijateljice
Kako žena ženi može biti potpora

Kao da nije dovoljno što postoji nerazumijevanje između spolova, naš vječni izvor tuge, briga i teškoća, čini se da jačaju i sukobi između žena. Pravo je vrijeme, stoga, pitati se kako žena ženi može biti potpora. Što to žena može naći u ženi, a ne može u muškarcu? I kako tu međusobnu energiju umnožiti davanjem i razumijevanjem?
Lakše ćemo izdržati pritisak modernog načina života, pa i ovu krizu, ako umjesto suparništava razvijemo suradnju, a za nju prije svega trebamo osvijestiti osjećaj ispunjenosti i odustajanje od straha.

Razumjeti jedna drugu, razvijati međusobno povjerenje koje potvrđujemo svakodnevno stavljajući lojalnost u svojem prijateljstvu na prvo mjesto. Steći ćemo i pružiti potporu, nešto što muškarci, izgleda, jako dobro znaju! Predlažem da nezdrave navike zamijenimo konstruktivnima, a na tom putu pomoći će nam ako osvijestimo i činimo neke male stvari.

Prestanite ogovarati

Sjetimo se da je žena i majka i sestra i prijateljica. Sjetite se koliko su vam u životu, ne samo tijekom odrastanja, značile te ženske osobe. Ne odustajte od svakodnevnog ulaganja u te odnose i onda kada imate „svojeg muškarca“. Barem jednom tjedno okružite se ženama, ženskom energijom i ljubavlju. Tražite i pružite potporu.

Širite dobre priče i prestanite ogovarati. Unaprijed odustanite od uspoređivanja s drugim ženama i pitajte se kako jedna drugoj možete pomoći. Ne dajte se uvući u razgovor o nekoj ženi ako nije prisutna. Pokušajte ne komentirati ponašanje ili odluke neke žene. Radije potporom njoj pomognite sebi da ne upadnete u taj obrazac.

prijateljice
Kristina Lenard prijateljice
Družite se, posebno kad ste svježe zaljubljene

Učite jedne od drugih. Iz tuđe tuge i veselja pokušajte izvući pouku i motivaciju. Svakodnevno primijenite nešto u vlastitu životu što ste naučile od žena koje vas okružuju i budite zahvalne na tome. Družite se i povezujte s drugim ženama. Organizirajte zabave, izlaske, kave. Osobito tijekom početne zaljubljenosti u novog partnera pojačajte intenzitet druženja s prijateljicama, ali ne pričajte im samo o njemu. Veselite se, zabavljate, družite se. Ostanite prijateljice!

Baš u svakoj situaciji pokušajte naći nešto pozitivno, a eventualne negativne osjećaje, sumnje i neodobravanje odmah otvoreno raspravite. Postavite zdrave granice i odustanite od druženja s onima koje na prijateljstvo gledaju kao priliku za osobnu korist.

Suradnjom umjesto natjecanja razvijamo empatiju, osjećaj za druge kojim ćemo ispuniti vlastite potrebe bez otimanja onoga što jedino vrijedi ako se dobije slobodnom voljom drugog bića. Razumijevanjem, povjerenjem i potporom postižemo više. Darujmo ih jedna drugoj!

Modeli: Ivana F., Anja A. (Talia)