Introvertirana djeca imaju tendenciju barem jednim dijelom živjeti u svojoj mašti. Iako se, naravno, druže s drugom djecom i imaju većinu uobičajenih dječjih aktivnosti, ipak im je izuzetno potrebno vrijeme koje će provesti nasamo sanjareći.

Znakove introvertiranosti djeca pokazuju dosta rano, a prema dr. Marti Olsen Laney osobine introvertiranosti ili ekstrovertiranosti uočljive su već o četvrtog mjeseca starosti - i uglavnom djeca ostaju vjerna svojoj prirodi u odrasloj dobi. Istina je - možemo rasti i razvijati se kao ljudi; možemo izaći iz svoje zone komfora, razviti nove vještine ili steći novu perspektivu života - ali naš je temperament (introvertiranost ili ekstrovertnost) velikim dijelom urođen i stabilan, navodi Psychology Today.

Ključne točke:

  • Je li netko introvert ili ekstrovert uvelike je određeno genetikom i stabilno tijekom odrastanja
  • Djeca mogu početi pokazivati introvertirane tendencije već u dobi od 4 mjeseca
  • U kulturi koja hvali ekstrovertnost, važno je da roditelji i druge odrasle osobe prepoznaju snagu i izazove introvertirane djece
  • Introvertirana djeca često imaju bogat unutarnji svijet, ali mogu imati problema u društvenom okruženju i biti neodlučna ili previše oprezna

Dakle, kakvi su introverti kao djeca? Ne postoje dva potpuno ista introverta, ali introvertirana djeca do neke mjere dijele ovih 5 karakteristika.

1. Imaju živopisan unutarnji svijet.
'U svom privatnom vrtu daleko od materijalnog svijeta, koncentriraju se i odgonetaju složene i zamršene misli i osjećaje', piše Laney.
Introvertirana djeca vole maštovitu igru, a radije se igraju sama ili s još jednim ili dvoje djece. Često provode vrijeme u vlastitoj sobi, radeći stvari poput čitanja, crtanja ili igranja računalnih igrica.

Nažalost, posjedovanje bogatog unutarnjeg svijeta može biti dvosjekli mač jer ih može dovesti do osjećaja izoliranosti i otuđenosti od drugih. Važno je da im roditelji pomognu uvidjeti kako njihov temperament može biti izvor snage.

2. Prvo promatraju, a kasnije djeluju.
Općenito, radije gledaju kako se drugi igraju prije nego što im se pridruže. Ponekad izgledaju neodlučno i oprezno, a energičniji i pričljiviji su kod kuće jer se tamo osjećaju sigurnije.

3. Donose odluke na temelju vlastitih vrijednosti.
Njihove su misli i osjećaji usidreni u nutrini, pa donose odluke na temelju vlastitih standarda, a ne slijedeći gomilu. To može biti iznimno pozitivan aspekt njihove prirode, jer znači da su manje osjetljivi na pritisak vršnjaka. Oni ne rade stvari samo da bi se uklopili.

4. Bave se dubljim aspektima života.
Introvertirana djeca ne boje se velikih pitanja. Žele znati zašto je nešto takvo kakvo jest ili što to znači na dubljoj razini. Zapanjujuće, čak i u ranoj dobi, mnogi od njih razmišljaju o vlastitom ponašanju. Introvertirana djeca žele razumjeti sebe - i sve oko sebe.

5. Može potrajati dok ne pokažu svoju pravu osobnost.
Možda su tihi i suzdržani kad ih prvi put sretnete, ali kako im bude ugodnije s vama, ožive. Često im je cilj u razgovoru bolje razumjeti vlastiti ili tuđi unutarnji svijet; cijene povezivanje i stvarno upoznavanje nekoga na dubljoj razini.

Poput introvertiranih odraslih osoba, introvertirana djeca su dobri slušači, obraćaju pažnju i pamte ono što druga osoba kaže. Govore tiho, povremeno zastaju kako bi potražili riječi i prestaju govoriti ako ih se prekine. Oni mogu skrenuti pogled dok govore kako bi sabrali misli, ali uspostavljaju kontakt očima dok slušaju.