Što je to uzemljenje? Uzemljenje je skup jednostavnih tehnika koje nam mogu pomoći da se odvojimo od npr. anksioznosti, ljutnje, tuge ili pretjeranog razmišljanja. To je način za odvraćanje pažnje od trenutnih teških emocija na nešto drugo. Odnosno, to je distrakcija, stvaranje sigurnog prostora. Uzemljivanje ne rješava problem niti uzrok problema, ono je privremeno rješenje koje je tu da preuzmemo kontrolu nad svojim osjećajima i zaustavimo tok misli da ne ode u još nepoželjnijem smjeru. Uzemljenje nas povezuje sa stvarnošću, sadašnjim trenutkom i daje nam snagu i priliku da se suočimo sa stvarnim uzrokom problema.
Uzemljenje ili to ground yourself je nešto što na našim područjima povezujemo s kućom, stanom i nečim što obavezno stavljamo kako bismo se zaštitili od strujnog udara. Uzemljenje tijela je nešto slično tome. Kako kuću štitimo od strujnog udara kada ugradimo uzemljenje, tako i uzemljivanjem vlastito tijelo - svoju kuću - štitimo od stresa, preplavljenost ili anksioznosti.
Kada smo uzemljeni, razumijemo pripadnost i podržanost od strane tla, zemlje na kojoj se nalazimo, osjećamo svoje tijelo koje nam pruža podršku i stabilnost te smo svjesni svog misaonog uma. Na primjer, kada pogledamo drvo, vidimo kako stabilno i sigurno stoji, deblo daje podršku krošnji, a korijenje je podržava iz dubine. Isto za nas radi uzemljenje kada počnemo vježbati tehniku i koristimo je kada nam je potrebna kako bismo se umirili, odmorili, promijenili misaoni tok te perspektivu gledanja i djelovanja.
Za mene najdraža i najjednostavnija tehnika uzemljenja je ona s tijelom. Tijelo je uvijek prisutno tu u sadašnjem trenutku. Ono nema sposobnost poput našeg uma da je sekundu u prošlosti, iduću sekundu brine brigu, u sljedećem trenutku u budućnosti pa malo sanjari. Naše tijelo nema taj luksuz, ono je ukroćeno u sadašnjem trenutku. Kada bolje promislim, ono je slobodno u sadašnjem trenutku, upravo tu gdje se sve i događa. Postoji veza između misli i tijela. Naše misli imaju fizičke manifestacije, isto kao i naše emocije. Na primjer, stres može izazvati povećanje srčane frekvencije, ubrzanje disanja i druge fizičke promjene koje mogu dalje utjecati na naše emocionalno stanje.
Upravo zato je uzemljenje važno. Ono umiruje misli i emocije. Kada prakticiramo uzemljenje, prepoznajemo senzacije po tijelu, povezujemo se sa svojim tijelom, počinjemo ga osluškivati, pratiti i razumijemo potrebe koje dolaze iz tijela, a ne samo uma.
Ovo su vrlo jednostavne tehnike uzemljenja i možete ih napraviti bilo gdje, bilo kada i neprimjetno.
- Nalazite se na sastanku i primjećujete da misli i tijelo počinju reagirati na izlaganje od kolege, osjećaj se ne smanjuje nego postaje sve intenzivniji, misli su još aktivnije.. Primjećujete kako napetost u vama raste i najradije biste reagirali, ali ne smijete. Obratite pozornost na svoja stopala i krenite pomicati prste u cipelama kao da mijesite tijesto. I primijetite što vam se događa u tijelu. Još uvijek slušate kolegu kako priča, ali u ovome ste trenutku svoj fokus prebacili na stopala. Na to ste svjesno koncentrirani, a ne na nesvjesni monolog koji vodite u svojoj glavi i koji u vama stvara tenziju, nervozu ili stres.
- Potražite u prostoriji predmet koji je zelen ili četvrtast pa pogledajte u njega, brojite do 7 i u mislima izgovorite datum od tog dana.
- Ili jednostavno dišite 4 - 7 – 8: Udahnite i mentalno brojite do 4, zadržite dah i brojite do 7, a na kraju izdahnite i brojite do 8
To sve možete raditi neprimjetno i uzemljivati se. Prisutni ste u tijelu, sadašnjem trenutku i umirujte se.
Ove tehnike važno je vježbati i ponavljati kako bi vam postale poznate i kako biste razvili novu naviku. Odnosno stekli vještinu koja vam je pri ruci kada je potrebno. Važno je pronaći onu tehniku koja vama najbolje odgovara. Danas smo izloženi ogromnoj količini informacija, moranja, trebanja.. Upravo zbog toga je važno pronaći način kako bismo si pomogli baš u onom trenutku kada za to nastupi potreba.
*Više o radu naše kolumnistice Dubravke Fazlić saznajte na dubravkafazlic.com