Jeste li ikada poželjeli ustati u šest ujutro i započeti dan trčanjem, ali ste na kraju probudili u osam i imali samo nekoliko minuta da se spremite za posao? Ili ste napravili popis obaveza za sljedeći dan, ali ste na kraju završili samo trećinu jer ste gubili vrijeme? Ako je vaš odgovor potvrdan, onda ste iz prve ruke upoznati s odugovlačenjem, odgađanjem ili famoznom prokrastinacijom.

Prokrastinacija je stanje naše psihe u kojem mozak shvaća važnost planiranih zadataka, ali ih namjerno ignorira. Umjesto toga, naš um nas tjera da radimo lakše stvari ili da se zabavljamo. No unatoč tome što je odugovlačenje pošast modernog društva (posebice s obzirom na popularnost društvenih mreža), s njim se lako možemo nositi. Mel Robbins, trenerica osobnog razvoja, podijelila je metodu 5 sekundi koja pomaže u prevladavanju odugovlačenja.

Poanta je u tome da kad god poželite listati po stranici s odjećom umjesto da radite godišnje izvješće, počnite odbrojavati od pet do jedan. Dakle, u sebi ili naglas recite "5, 4, 3, 2, 1" i kada dođete na nulu, započnite s radom.

Kako funkcionira pravilo 5 sekundi

Mozak prokrastinatora dizajniran je na takav način da mu je potreban odmor prije nego počne raditi nešto važno. Štoviše, što je zadatak urgentniji, teži, urgentniji, to prokrastinator više želi uzeti telefon i izgubiti se na stranici bivšeg prijatelja iz osnovne škole. Ali kada koristimo metodu od 5 sekundi, dajemo mozgu iluziju da smo mu dali odmor na koji je navikao. Na kraju, za našu svijest nije bitno koliko godišnji odmor traje, već sama činjenica da postoji.

Mel Robbins naglašava da odugovlačenje nije svojstvo lijenih ljudi, već općenito našeg mozga. Međutim, važno je nositi se s tim jer može dovesti do:

  • Problema s mentalnim zdravljem: Kronični stres i depresija nastaju zbog činjenice da se osoba osjeća neučinkovitom na poslu/kod kuće.
  • Pogrešaka u radu: Prvo, osoba odgađa važan zadatak do posljednjeg trenutka, a zatim ga dovršava u žurbi, pokušavajući to učiniti prije roka. Naravno, to dovodi do grešaka koje čovjek ne bi napravio da ima dovoljno vremena.
  • Niskog samopoštovanje: Danas, kada mnogi pokazuju svoje uspješne i prosperitetne živote, može biti ponižavajuće osjećati se kao neučinkovita i nepouzdana osoba. U začaranom krugu postoje činovi samoomalovažavanja, koji nikako ne dovode do rezultata, već samo učvršćuju misao "neću uspjeti".