Prema Richardu Mossu, nedovoljna ili loša komunikacija uzrokuje mnoge probleme u svijetu. ‘Da ljudi više slušaju, a manje pričaju, bili bi iznenađeni što sve propuštaju’, kaže Moss. Jeste li spremni otkriti što sve propuštate u svakodnevnoj komunikaciji? Poslušajte, tj. pročitajte Mossove savjete i primijenite ih u prvom razgovoru.

1. Posvetite punu pozornost onome što vam sugovornik priča, ne prekidajte ga, pričekajte da zaista završi, ne samo rečenicu, nego i misao koju vam želi prenijeti. Ako je potrebno, pitajte ga je li još nešto htio dodati. Ne završavajte sugovornikove rečenice jer nikad ne možete znati što on točno osjeća. Slušajući „zatvorenih usta“ promijenit ćete ne samo tijek razgovora nego i odnos s tom osobom. Ono što ste svojim prekidanjem ili nadglasavanjem htjeli nadodati, možda će se pokazati nepotrebnim, jer kad nekoga uistinu saslušate do kraja, možda promijenite mišljenje te iznesete nešto potpuno drugo – svježu i originalnu misao.

2. Dok slušate sugovornika, prestanite nesvjesno razmišljati slažete li se s njim ili ne, radije pokušajte zaista čuti što govori. Osjetite razliku kako se osjećate u situaciji kada se s nekim slažete, a kako kada se ne slažete. Ako se slažete, sigurni ste i to možete lako reći, no ako se ne slažete, morate pronaći drugu poziciju, braniti se ili pronaći nedostatak u onome što sugovornik govori. To tijekom razgovora među vama stvara odnos nepovjerenja. Zato, prvo pokušajte osvijestiti kakvo vam je raspoloženje kad slušate nekoga s odobravanjem, odnosno neodobravanjem, a zatim probajte te svoje osjećaje ostaviti nastranu da biste stvorili prisniji odnos koji će podupirati višu energiju, dublji osjećaj povjerenja, jer zaista nije važno slažete li se sa sugovornikom ili ne – to je njegova ideja, mišljenje ili perspektiva.