Kad žene preuzmu muški proizvod
U 50-im i 60-im godinama prošloga stoljeća tonici za kosu bili su vrlo popularni, posebice kod muške populacije, a mahom su korišteni za stiliziranje kose. Sjetite se samo uvojaka Johnnyja Casha i blistave frizure Elvisa Presleyja – i tonik je dijelom zaslužan za njihovu karizmu!
Dok su originalni tonici za kosu bili u obliku tekuće pomade za oblikovanje frizure (potisnuli su ih s polica stilizirajući gelovi, pjene i slični proizvodi), osnovna namjena modernih varijanti tonika za kosu je njega, uz stiliziranje, a mogu ih koristiti i muškarci i žene.
Dobrobiti tonika
Prilikom odabira, primijetit ćete da postoji cijela lepeza tonika s različitim efektima. Jedni ublažavaju perut, drugi ubrzavaju rast kose, treći kosi daju sjaj i volumen. Primjerice, Weledin revitalizirajući tonik za kosu smanjuje ispadanje kose, Dr. Hauschkin tonik s nimom jača i revitalizira kosu, a preporučuje se protiv ispadanja i peruti, dok Reuzelov tonik za sve tipove kose lagano učvršćuje kosu i daje joj sjaj i volumen. A ovo su neki od osnovnih dobrobiti:
Jedna od izvanrednih karakteristika tonika njegova je odlična moć hidratacije. Formule većine tonika sadrže prirodna ulja koja vlaže kosu, čine je mekom i podatnom, ali i voluminoznom jer ne otežavaju vlasi.
2. Smanjuje pucanje vrhova vlasi
Kako tonici hidratiziraju folikule, pa vlasi mogu lakše sačuvati svoja prirodna ulja, rezultat je jača i zdravija kosa. Ako vas muče ispucani vrhovi i oštećene vlasi, dobro odabran tonik može vam pomoći jer će poboljšati cjelokupno zdravlje kose prevenirajući daljnja oštećenja i ublažavajući postojeća koja su izazvana kemijskim tretmanima ili korištenjem električnih uređaja za stiliziranje.
3. Ublažava perutanje i štiti vlasište
Redovita uporaba tonika može biti dobar način zaštite zdravlja vlasišta, osobito ako je ono često oštećeno, suho ili se peruta. Tonik svojim blagotvornim sastojcima ravnomjerno prekriva vlasište pa može prevenirati ili smanjiti nastanak peruti, što s vremenom poboljšava cjelokupni izgled kose.
4. Olakšava stiliziranje
Dobar tonik može biti i nježno sredstvo za stiliziranje, posebno ako tražite nešto što će vašu frizuru učiniti postojanom, a pritom neće isušiti vlasi.
Kako koristiti tonik za kosu?
Prije nanošenja tonika, kosu treba oprati i osušiti sušilom za kosu. Toplina će otvoriti pore i pripremiti ih da bolje upiju tonik. Kad kosa postane gotovo potpuno suha, minutu-dvije posvetite masiranju vlasišta utrljavajući tonik u vlasište kako biste stimulirali cirkulaciju (što potpomaže rast kose, ali i poboljšava penetraciju preparata), a zatim oblikujte frizuru. Kad to činite prvi put, upotrijebite malu količinu tonika da biste izbjegli mašćenje tjemena. Radije postupno povećavajte količinu tonika dok ne utvrdite kolika doza ove blagotvorne tekućine najbolje odgovara vašoj kosi.
Kako odabrati tonik za kosu?
Slično kao kod tonika za lice, u odabiru tonika za kosu dobro je izbjegavati potencijalno štetne sastojke jer kroz kožu ulaze u krvotok.
Sastojak koji se koristi za hidrataciju, petrolatum (na deklaracijama se navodi kao vazelin, tekući parafin ili mineralno ulje) također je dobro izbjegavati jer iritira, usporava funkciju kože, kao i normalan rast i razvoj stanica kože“, savjetuje Tea Matičević, vlasnica zagrebačkog frizerskog salona Opium.
Ona predlaže alternative: umjesto ovih kemijskih spojeva, tražite formulacije s blagim prirodnim sastojcima koji hidratiziraju i djeluju antibakterijski i antiupalno.
Za sve tipove kose - tonik s ekstraktom lavande regulira proizvodnju masnoće lojnih žlijezda u folikulima, što je korisno i za suhu i za masne kosu.
Za suhu i oštećenu kosu - potražite njegujuće, omekšavajuće i hidratizirajuće sastojke kao što su: glicerin, med, vitamini B skupine i biljna ulja (npr. jojobino, arganovo ili bademovo ulje).
Za masnu kosu i vlasište - ekstrakt grejpa uspješno pomaže u rješavanju problema masnog vlasišta i kose koja se prebrzo masti, kao i eterično ulje ružmarina. Ako tonik sadrži alkohol, bilo bi poželjno da su to tzv. masni alkoholi (npr. oktanol, dekanol), dobiveni iz biljnih masnih kiselina jer su biorazgradivi, vrlo hranjivi, smanjuju iritacije i nisu toksični.
Za tanku kosu i pretjerano opadanje vlasi - za kosu kojoj je potrebno vratiti bujnost potražite tonik s biljnim ekstraktima koji njeguju vlasište i potiču rast vlasi, kao što su: ekstrakt grejpa, ružmarina i sladića te ajurvedske ljekovite biljke: triphala, bhringaraj i amla.
Za suho i/li iritirano vlasište, protiv perutanja - tonici koji sadrže list cimeta, nim, amlu, alantoin, aloju, ružmarin, čajevac ili sladić imaju njegujuća, antiupalna i antiseptička svojstva te će problematično i oštećeno vlasište umiriti i iscijeliti.