Otkako je takozvani DIY (kratica engleskog izraza do it yourself: uradi sam) postao popularno načelo suvremenog življenja, u njezi se sve više prakticira „ručna obrada“ koja se može uklopiti u svakidašnjicu i uz minimum utrošenog vremena i truda. Na tržištu (pre)zasićenom najraznovrsnijom kozmetikom i aparatima za uljepšavanje, kao poželjna protuteža ističu se jednostavne, osnovne metode poput vježbi za lice. Mnogima je to omiljen wellness ritual u kojemu se barem petnaestak minuta dnevno mogu posvetiti sebi. Ima u tome izvjesne simbolike – u kaotičnom svijetu doslovno uzimamo stvari u svoje ruke i održavamo prirodnu strukturu lica, svoj izvorni identitet.

Priča o vježbama za lice doima se jednostavnom: trening mišića lica neinvazivna je metoda pomoću koje koža dobiva postojanu podlogu, što licu daje jedrinu. Ujedno se poboljšava prokrvljenost i potiče proizvodnja kolagenskih vlakana važnih za čvrstoću kože. No, postoji i složeniji dio priče: na licu i vratu imamo čak 57 mišića, a bezbroj je raznih videosnimaka i uputa kako ih razgibavati. Naizgled je lako oponašati vježbajuće grimase te povlačenja i poguravanja lica rukama, no to zapravo trebaju biti vrlo odmjereni pokreti, što zahtijeva koncentraciju i pravilno disanje. Stoga je najsigurnije uvježbati ih s trenerom da bi se odmah razriješile eventualne nedoumice i pogreške te kako bi se vježbe potom mogle samostalno izvoditi.

I licu treba stručni trener
Među istaknutim je domaćim trenericama Jelena Orešković Atabeyki, nekoć manekenka, a danas instruktorica pilatesa i suradnica projekta za promicanje zdravog življenja Aktivna Hrvatska. „Osim pravilne izvedbe, za vidljive rezultate ključna je dosljednost. Zahvaljujući sustavnom vježbanju lica, u dobi od 42 godine uopće mi nisu potrebni nikakvi anti-age tretmani“, kaže Jelena koja je u proteklom desetljeću karijeru gradila u Parizu, a nedavno se vratila u Zagreb. Godinama je proučavala metode svjetski priznatih stručnjakinja za facijalni trening, Cynthije Rowland i Eve Fraser, a u vježbe je unijela i elemente pilatesa. Treninge provodi online, kao i uživo u zagrebačkom Beauty centru Caprice.

„Pomoću facijalnih vježbi možemo promijeniti ne samo svoj izgled nego i poimanje starenja. Kada bi se lice počelo ‘trenirati’ već u dvadesetima, starjelo bi se mnogo sporije i kvalitetnije, bez potrebe za invazivnim tehnikama pomlađivanja“, ističe Orešković.

Takvu filozofiju već odavno provodi zagrebačka i kozmetologinja Seka Zebić, magistra farmacije, autorica čuvenog programa Gimnastika lica i bestselera Kako zaustaviti starenje te vlasnica Beauty centra Biokozmetika Pet. Za nju starenje kao da ne postoji – u 73. godini izgleda senzacionalno i zrači pozitivnom energijom.

„S gimnastikom lica započela sam još u mladim danima, usvojivši je kao svakodnevnu naviku zajedno sa zdravom prehranom, njegom i tjelovježbom. Najjednostavnije je vježbe uvesti u rutinu da biste ih mogli izvoditi kako vama odgovara: ujutro u krevetu prije ustajanja ili tijekom dana, dok ste na poslu ili u automobilu, dok gledate televiziju“, kaže Seka Zebić.

Tehnike i alati za prirodno pomlađivanje lica
Shuttetsock 

Od kristalnih rolera do skintecha
Premda je najpoznatija po gimnastici lica, proslavljena kozmetičarka prava je osoba i za pitanja o drugim popularnim tehnikama i alatima što su se počeli masovno koristiti za „ručnu obradu“ lica – kristalima i lifting-trakama.

Naime, tržište je preplavljeno masažnim rolerima, pločicama i kuglicama načinjenim od dragog kamenja poznatog po harmonizirajućem djelovanju, poput žada, ružičastog kvarca, ametista, aventurina... U njezi lica preporučuju se za poticanje cirkulacije i regeneracije te se često nude u kompletu s kozmetikom.

„U salonu primjenjujem razne kristale, ali njima treba znati rukovati i odabrati ih prema stanju kože – za stimulaciju, regeneraciju, uklanjanje umora... Na primjer, kuglice od kristala poznatog kao tigrovo oko koristim za ‘rolanje’ područja oko očiju jer rashlađuju, uklanjaju podbuhlost i znakove umora. No, pritom uzimam u obzir dob osobe i posebne potrebe kože poput osjetljivosti, izraženih kapilara, madeža... Roleri i masažeri nisu uvijek poželjni jer u nekim slučajevima mogu izazvati kontraefekt, osobito ako se masaža izvodi u pogrešnom smjeru u odnosu na građu ličnih mišića i protok limfe. Stoga je važno proučiti upute za uporabu takvih proizvoda, a najsigurnije je potražiti savjet stručnjaka kako ih koristiti s obzirom na stanje kože“, napominje Seka Zebić. Dodaje da isto vrijedi za popularni skintech – mini uređaje za čišćenje i stimulaciju lica na bazi soničnih pulsacija, mikrostruja, LED svjetlosne terapije... Takve spravice nude se kao vrlo učinkovite „džepne“ inačice salonskih tretmana za zatezanje, učvršćivanje i zaglađivanje kože, no nije naodmet pitati kozmetičara da procijeni koliko su pogodne za vašu kožu.

Kineziološke trake za lifting
Sve veći hit su trake za lifting lica, no pritom valja razlikovati koje su doista pogodne za to. Naime, u masovnoj prodaji nude se razne trake što se „lijepe“ na lice. „Treba izbjegavati one što prianjaju izravno na suhu kožu jer se na taj način onemogućuje njezino disanje, što može izazvati crvenilo i iritacije“, upozorava Seka Zebić. Kao najučinkovitije ističe kineziološke trake, koje se inače koriste u rehabilitaciji ozljeda i bolova mišićno-koštanog sustava. No, mogu se primjenjivati i za učvršćivanje i oblikovanje lica, a pomažu i pročišćavanju problematične kože sklone aknama. Ne stavljaju se nasuho, nego zajedno s revitalizirajućim serumom ili kremom, a pritom dolazi do difuzije aktivnih tvari u kožu.

„Kineziološke trake povoljno djeluju na cirkulaciju i limfni sustav, pa stanice dobivaju više kisika i hranjivih tvari, a lakše se rješavaju otpadnih tvari i toksina. Koža i potkožni mišići poprimaju bolji tonus te se poboljšava ‘reljef’ lica“, pojašnjava Seka Zebić. Preporučuje tretmane u kozmetičkom salonu jednom do dva puta mjesečno, u kombinaciji s kućnom njegom trakama i odgovarajućom kozmetikom (trake se mogu držati na licu prema potrebi: 20 minuta, nekoliko sati ili preko noći). Svaka klijentica u salonu dobiva kratku poduku kako postaviti trake, što ovisi o protoku limfe i stanju kože da bi i kod kuće na optimalan način mogla održavati jedrinu svoga lica.