Stres i anksioznost pokreću oslobađanje kortizola, koji stimulira "okidačke" točke, često duž naše kralježnice, u našem parasimpatičkom i simpatičkom živčanom sustavu. Usredotočenjem na oslobađanje tih točaka kroz ovih pet joga pozai učenjem prisutnosti, naša reakcija na stres, kortizol i adrenalin mogu postati uravnoteženiji i, zauzvrat, promijeniti našu kemiju mozga. Stoga uzmite prostirku i započnite s tim dubokim udisajima iz trbuha!
1. Položaj djeteta (Balasana)
Položaj djeteta je obično poza za odmor u jogi. Većina ga koristi za opuštanje između izazovnijih asana tijekom sata. Pronašao sam veliku utjehu u korištenju ove poze kako bih si olakšao simptome tjeskobe.
Položaj djeteta pomaže osloboditi napetost u leđima, vratu i ramenima, što je područje na kojem većina ljudi drži puno stresa. Ova poza također pomaže u promicanju opuštanja potičući ravnomjerno svjesno disanje, što je posebno sjajno za oboljele od anksioznosti zbog smirivanja simpatičkog živčanog sustava i stimuliranja parasimpatikusa.
Kako se izvodi:
- Počnite na rukama i koljenima dodirujući međusobno nožne prste. Ruke bi vam trebale biti izravno ispod ramena, a noge u ravnini kukova.
- Izdahnite dok se klanjate prema naprijed dopuštajući trupu da se odmara na bedrima ili između njih, a čelo na prostirci. Držeći ruke duge i ispružene, pritisnite u svoje ruke, držeći sjedeće kosti na petama.
- Zadržite ovu pozu koliko god trebate. Kad završite, polako se rukama podignite u sjedeći položaj i sjednite na pete
2.Položaj drveta (Vrikasana)
Položaj drveta temeljan je za ublažavanje tjeskobe. Primjenom osnovnih stajaćih vježbi za ravnotežu promičete koncentraciju, fokus i svjesnost, s namjerom da odvojite svoj um od tjeskobe i usmjerite pažnju na svoje fizičko ja.
Kad nisam na satu joge, često vježbam položaj drveta kad god stojim dulje vrijeme, poput čekanja vlaka ili stajanja u redu u trgovini. To je odlična distrakcija za neke od mojih najčešćih okidača tjeskobe.
Kako se izvodi:
- Stojeći uspravno s nogama u širini bokova, prebacite težinu na desnu nogu. Savijte lijevo koljeno i stavite taban lijevog stopala u unutarnju desnu butinu ili malo ispod koljena, nožnim prstima usmjerenim prema podu.
- Centrirajte zdjelicu tako da bude izravno iznad desne noge. Pritisnite taban lijeve noge u unutarnju stranu desne butine, dok se opirete vanjskim desnim bedrom.
- Stavite ruke u molitvu s palcima u središtu srca. Pogled vam može biti usmjeren prema stropu ili prema naprijed. Zadržite 2 do 3 udisaja, a zatim ponovite s druge strane.
3. Ratnik III (Virabhadrasana III)
Ako ste vješti u stojećim ravnotežama nogu i želite pozu koja vas jača, produžuje i izaziva, ratnik III je pravi put. Ova poza pojačava snagu trupa i poboljšava koordinaciju, ravnotežu i držanje tijela. Također stimulira vašu trbušnu regiju, što pomaže poboljšati probavu. Pravilna probava i cjelokupno zdravlje crijeva imperativ su u borbi protiv anksioznosti, jer su studije otkrile vezu između njih dvoje.
Ratnik III također će vam pomoći smiriti um odvraćajući vašu pažnju od vlastitih misli i preusmjeravajući vaše razmišljanje natrag na sebe.
Kako se izvodi:
- Raširite stopala u ravnini s bokovima, okrenite se ulijevo i proširite svoj stav na oko jedan metar. Okrenite desnu nogu za oko 90 stupnjeva tako da nožni prsti budu usmjereni prema prednjem dijelu prostirke.
- Pomaknite lijevu nogu za oko 45 stupnjeva tako da bude pod kutom prema gornjoj lijevoj strani prostirke. Poravnajte zdjelicu i trup desnom nogom i savijte desno koljeno, držeći obje noge na podlozi.
- Podignite ruke iznad glave i prebacite težinu na desno stopalo, podižući lijevu nogu dok spuštate trup prema naprijed, čineći tijelo paralelnim s tlom.
- Ispružite petu lijeve noge, držeći aktivno uključene obje noge. Sada će vaše ruke sezati prema naprijed.
- Ispravite desnu nogu i preusmjerite pogled prema tlu nekoliko metara ispred sebe i zadržite 2 do 3 udisaja. Polako spustite nogu natrag na pod i ponovite s druge strane.
4. Stoj na glavi (Sirsasana)
Stoj na glavi je jedna od mojih najdražih poza za vježbanje, posebno tijekom mojih najtjeskobnijih trenutaka. Preokreće protok krvi u vašem tijelu, zbog čega više pažnje usmjeravate na dah, a ne na tjeskobu ili nelagodu. Usmjeravanjem svoje svjesnosti na mjesto vašeg tijela u svemiru, počinjete pobuđivati smirenost i zadovoljstvo.
Kada povećavamo i stimuliramo protok krvi u glavi, jedna od glavnih prednosti je detoksikacija naših nadbubrežnih žlijezda, za koju se zna da pridonosi i smanjenju depresije.
Kako se izvodi:
- Započnite na rukama i koljenima, s podlakticama u širini ramena. Držeći laktove na tlu, isprepletite prste tako da vaši mali prsti dodiruju tlo. Stavite tjeme glave na zemlju i 'prilijepite' ga u svoje ruke.
- Podignite nožne prste i visoko podignite bokove, hodajući stopalima prema laktovima. Uključite trbušne mišiće, pritisnite podlaktice na prostirku podižući se iz ramena i polako podignite jednu nogu od tla. Možete vježbati podizati jednu pa drugu nogu dok se ne osjećate stabilno.
- Da biste ušli u puni stoj na glavi, podignite stopala ravno iznad ramena i bokova dok noge ne budu potpuno ravne iznad glave.
- Možete vježbati u blizini zida kako biste imali potporu ako ste novi u ovoj pozi. Držite pogled fiksnim i zadržite pozu 5 do 6 udisaja (ili duže ako želite).
- Kada budete spremni, spustite noge jednu po jednu i stavite koljena na prostirku. Odmarajte se u položaju djeteta 3 udaha.
Napomena: Ne brinite ako to ne možete učiniti – bit joge je naučiti biti prisutan i vježbati kretanje kroz otpor dahom, a ne doći do kraja ili tražiti savršenstvo.
5. Noge prema zidu - Položaj vodopada (Viparita Karani)
Ako ste ikad pohađali restorativni tečaj joge, siguran sam da vam je ova poza dobro poznata. Položaj vodopada odličan je za ublažavanje bolova u donjem dijelu leđa i ublažavanje simptoma tjeskobe.
Ova se poza može izvoditi bilo gdje gdje je prisutan zid; međutim, toplo preporučujem pronaći mjesto udobnosti, tišine i spokoja kako biste zaista uživali u svim blagodatima. Možete staviti jastuk ili pokrivač ispod lumbalne kralježnice kako biste ublažili i svaki pritisak u donjem dijelu leđa.
Kako se izvodi:
- Zarolajte joga prostirku na pola i privucite je do zida. Sjednite s lijevom ili desnom stranom što bliže zidu, tik izvan prostirke.
- Jednim ravnomjernim pokretom zamahnite nogama prema zidu, a ramena i glavu naslonite na prostirku. Polako se pomičite prema naprijed dok stražnjica i područje stražnje lože ne dodirnu zid.
- Dopustite si da zatvorite oči i opustite se. Ako je potrebno, ostanite u ovoj pozi 10 minuta ili duže. Kada budete spremni izaći, zamahnite nogama lijevo ili desno od tijela.
Izvor: mindbodygreen.com