Lijekovi bez štetnih nuspojava
Stručnjaci koji se bave liječenjem boli pozdravili su vijest koja je stigla iz Instituta za medicinu i rehabilitaciju Northwestern u Chicagu – otkriveno je posebno područje u mozgu odgovorno za placebo-efekt. Istraživanje objavljeno u listopadu 2016. godine u časopisu PLOS Biology daje nadu da će znanstvenici u budućnosti, znajući gdje se točno u mozgu nalazi „klik“ za placebo, moći osmisliti nove, ciljane lijekove protiv boli bez štetnih nuspojava.
Oprezno s analgeticima
Naime, lako dostupne analgetike, lijekove za liječenje boli, ljudi često uzimaju nesvjesni da im dulja nekontrolirana primjena analgetika može oštetiti probavni sustav, jetra, bubrege, kardiovaskularni i živčani sustav. Moguće su brojne nuspojave, od onih blažih (bolovi u želucu) do opasnih po život (krvarenja u probavnom sustavu, srčani i moždani udar). Opasna je istodobna primjena više vrsta analgetika, a nipošto se ne smije piti alkohol za vrijeme uzimanja analgetika. Potreban je poseban oprez pri istodobnom uzimanju analgetika sa sljedećim lijekovima: antikoagulansima (lijekovima protiv zgrušavanja krvi), antidepresivima i kortikosteroidima – upozorava Sekcija za kliničku farmaciju Hrvatskoga farmaceutskog društva.
Opasnost od razvoja ovisnosti
Uzimanje bezreceptnog analgetika za akutnu bol u najnižoj mogućoj dozi i tijekom najkraćeg vremenskog perioda je opravdano. No, svakodnevno i dugotrajno uzimanje analgetika radi sprečavanja boli nije opravdano, ne samo zbog već spomenutih nuspojava nego i zato što se može razviti ovisnost. Primjerice, analgetici pomažu protiv blage do umjerene glavobolje, ali nakon dugotrajnog uzimanja kodeina ili analgetika koji sadrže kofein može se pojaviti takozvana povratna glavobolja, što zahtijeva daljnje uzimanje analgetika.