Pradomovina su joj Indija i Kina, odakle je prenesena u Siriju i istočnu Afriku. Neke civilizacije štuju je kao božanstvo, a u mnogim je kulturama simbol plodnosti. Oko 90 posto riže uzgaja se u Kini jer najbolje uspijeva u toploj klimi s obiljem padalina. U nekim jezicima glagol jesti zapravo znači jesti rižu, a primjerice na kineskome shi fan znači i riža i hrana. Po svojim svojstvima riža je hranjiva i lako probavljiva namirnica. Dobro djeluje na crijevnu floru i ne izaziva alergije. Bogata je mineralima, osobito fosforom i kalijem, a sadržava i magnezij, kalcij, željezo, cink i mnoge druge minerale. Vitaminom E obiluje u klici, a vitaminima B skupine u ovojnici. Zbog te kombinacije djeluje umirujuće na mozak i živčani sustav.

Smeđa ili integralna riža prehrambeno je mnogo vrednija od bijele riže, kojoj je ovojnica odstranjena industrijskim procesom. Cjelovita riža zadržava dio ovojnice i klicu pa ima više hranjivih tvari. Zbog spomenutih kvaliteta ona sadržava 3,5 puta više magnezija, četiri puta više vitamina B1 i vlakana i 1,6 puta više folne kiseline u odnosu na procesiranu rižu. Regulira krvni tlak, povećava elastičnost krvnih žila, djeluje umirujuće, štiti od ateroskleroze, srčanog infarkta, nervoze, komplikacija u trudnoći.

Prema obliku razlikujemo rižu dugog, srednjeg i okruglog zrna. Riža dugog zrna najčešće ima nazive koji upućuju na njezino podrijetlo ili način obrade, na primjer: parboiled, smeđa riža, basmati, jasnim ili divlja riža. Najpoznatije vrste riže okruglog zrna su arborio, splendor i verona. Arborio je pogodna za rižota i pudinge. Kod riže dugog zrna, duljina je četiri do pet puta veća od širine zrna. Postoji i aromatizirana riža koja okusom podsjeća na pržene lješnjake, kokice i sl. Basmati riža je idealna za pripremanje indijskih jela. Riža okruglog zrna je puna škroba, kuhana se lijepi pa je prikladna za jedenje štapićima i rukama. Od nje se spravljaju i paella, rižoto i sushi, koji je najbolji od sambal riže.

Proso

Za trećinu svjetskog stanovništva proso je veoma važan dio prehrane. Ta zdrava žitarica bogata je proteinima te magnezijem i željezom, što je osobito važno za anemične ljude. Od minerala sadržava i fosfor i kalij, a bogata je i vitaminima B kompleksa. Vrlo je hranjiva i lako probavljiva. Posebno se preporučuje ljudima koji imaju problema sa želucem i slezenom, a budući da održava lužnato stanje krvi, zapravo se preporučuje svima. Pomaže pri regeneraciji crijevne flore što je važno znati kad uzimamo antibiotike ili imamo problem s probavnim traktom. Kaša od oljuštenog prosa odlična je za doručak i kao osnova za kreme i pudinge. Proso se stavlja i u kolače i kruh, a dobro ga je kombinirati s rižom i drugim žitaricama.

Amarant

Još u drevna vremena nazivali su ga čudesnim zrnom Inka i Asteka koji su ga smatrali svetom biljkom. Kod nas je najpoznatiji crveni amarant koji može narasti i do tri metra u visinu. Ima do 90 cm dugačke grozdove na kojima može biti i do 50 tisuća sjemenki. Posebnost amaranta je visoka razina lizina, zbog čega je amarantov protein vrlo vrijedan, pridonosi dobrobiti organizma i usporava proces starenja. Od minerala, bogat je magnezijem, željezom i kalcijem.

Quinoa

Quinoa je jedna od najstarijih žitarica na svijetu, uzgajana u južnoj Americi još prije 6000 godina. Vrlo je cijenjena jer sadržava visok postotak proteina – od 12 do 18 posto, te većinu esencijalnih aminokiselina. Bogat je izvor vlakana, kalcija, magnezija i željeza, lako je probavljiva i ne sadržava gluten. Pomiješana s bademima ili bobičastim voćem, odličan je doručak. Ova žitarica ima vrlo kratko vrijeme klijanja pa ako je stavite u čašu s vodom, za samo 2-4 sata pojavit će se klice, visokovrijedni dodatak salatama i hladnim jelima.

U kombinaciji s prosom, amarantom ili quinoom riža nudi potpuno nove okuse jer su ove tri žitarice pune minerala, proteina i vlakana. Zajednička karakteristika im je da su lako probavljive i zato pogodne za sve obroke, od doručka i ručka do večere, od predjela, priloga i salate do deserta. Slijede recepti za dvostruki užitak...

PageBreak

Riža i proso u mlijeku

  • 1 šalica bijele ili smeđe riže
  • 1 šalica prosa
  • 3 žlice rižinog slada
  • 1 l rižinog ili običnog mlijeka
  • pola mahune vanilije
  • prstohvat soli

Proso lagano prepržite na suhoj tavi oko 3 minute. Ako upotrebljavate smeđu rižu, prethodno je prokuhajte oko 30 minuta. Dodajte proso i rižu u hladno mlijeko i stavite na vatru da proključa. Posolite i dodajte vaniliju. Smanjite vatru, poklopite i kuhajte još 25-30 minuta. Tijekom kuhanja nemojte miješati jer će se riža i proso početi lijepiti za dno posude. Rižu i proso ostavite da se ohladi na 40 stupnjeva i po želji zasladite.

PageBreak

riza4
Kristina Lenard riza4

Riža i amarant

  • 1 šalica riže
  • 1-2 žlice amaranta
  • 1,5 šalice vode
  • 2-3 prstohvata soli


Rižu i amarant isperite, stavile u lonac s vodom i pustite da proključa. Postupak je isti kao i u kombinaciji riže i quinoe. Amarant zovu i biljnim kavijarom jer male loptice pod jezikom strukturom podsjećaju na kavijar. Odličan je za sportaše i aktive ljude. Ovo jelo upotrebljava se za salate, popečke, rižoto ili pilav.

PageBreak

riza3
Kristina Lenard riza3

Riža i quinoa

  • 1 šalica smeđe riže
  • 1/3 šalice quinoe
  • 2 šalice vode
  • 2-3 prstohvata soli

Budući da je riječ o cjelovitoj riži, prije nego što je počnete kuhati s quinoom, prokuhajte je 55 minuta na sasvim laganoj vatri ili 45 minuta u ekspres-loncu. Rižu i quinou isperite, dodajte vodu i stavite na jaku vatru i da proključa. Dodajte sol. Dobili ste dodatak za salate, prilog za gulaš od seitana ili osnovu za popečke.