Čišćenje organizma nije dijeta

Najvažniji organi za uklanjanje otrova iz tijela su jetra, bubrezi, pluća, crijeva i koža. Oni obavljaju važne i teške zadatke za očuvanje zdravlja. Ako se u njima nakupilo previše toksina, možemo postati umorni, depresivni, razdražljivi, naglo izgubiti ili dobiti na kilaži, patiti od glavobolje, slabe koncentracije, vrtoglavice, bolova u mišićima i zglobovima, problema s probavom, s kožom (aknama, lišajevima)...

Znatno ćete poboljšati zdravlje ako s vremena na vrijeme rasteretite organizam, a time i organe za izlučivanje otrova, i to smanjenim unosom toksina i uklanjanjem već postojećih. Kao prvi korak, odrecite se kave, alkohola, gaziranih pića i cigareta.
Važno je upamtiti da tijekom detoksikacije niste na dijeti, već izbacujete štetne tvari i negativne koncepte razmišljanja koji vas usporavaju u daljnjem napretku.

Voćni sokovi izbacuju toksine, povrtni obnavljaju tkiva

U razdoblju detoksikacije nekoliko dana obavezno odvojite za post. Na probavu utrošimo 20-30 posto energije tijela. Ako se ta energija, ili barem njezin dio, oslobodi, može se upotrijebiti za druge aktivnosti. Da biste uštedjeli energiju potrebnu za probavljanje (i time odmorili organizam), tijekom posta izbjegavajte čvrstu hranu te živite na svježe iscijeđenim voćnim i povrtnim sokovima.

Voćni sokovi izbacuju toksine, dok povrtni obnavljaju tkiva. Sve sokove bismo mogli nazvati magičnima, no među povrtnima se ističu sok od mrkve, cikle i krastavca (zasebno ili zajedno).

Najbolji recepti za smoothieje

Dobrobiti posta

Neki ljudi već nakon jednog dana čišćenja organizma osjete volju i snagu za obavljanje poslova koje su dugo odgađali. Post razvija stabilnost, sigurnost i samopouzdanje. Važno je piti barem tri litre tekućine na dan (vode, svježih sokova ili biljnih čajeva), što će dodatno potaknuti čišćenje organizma.

I da ga nikad niste probali, ubrzo ćete uočiti sve dobrobiti posta – donji dio probavnog sustava će vam se pročistiti, lice i oči početi čarobno sjajiti, um postati smiren, čvrst i pozitivan. Ovisno o odlučnosti, sami možete postiti od jednog do pet dana. Obratite jednaku pozornost i na dan prije te dan poslije posta, kada se trebate hraniti samo toplim laganim povrtnim juhama ili uzmite malo jogurta s lanenim sjemenkama.

Vodič kroz post

Vrijeme za post ili detoks

Tri hranjiva doručka za post

Što zapravo znači opuštanje i odmor

Opuštanje nije samo mirovanje tijela u vodoravnom položaju dok glavom struje bujice misli. Ono počinje u glavi, oslobađanjem od misli koje opterećuju. Zlatno pravilo uravnotežena tijela i duha, pa tako i procesa njihova čišćenja, duboko je opuštanje i kvalitetan odmor, što podrazumijeva rano lijeganje i rano ustajanje te odvajanje vremena za sebe – za vođenje dnevnika, čitanje, molitvu, meditaciju ili slušanje opuštajuće glazbe. Možete probati i tople povoje oko trbuha (primjerice od kamilice) koji opuštaju i umiruju tijelo i dušu.PageBreak

žena sunce
Shutterstock žena sunce
Sunce

Proljetni dani obiluju Sunčevim svjetlom koje potiče stvaranje vitamina D, a koji pak ubrzava izmjenu tvari. Dopustite da vam snažna Sunčeva energija struji kroz tijelo i dušu te vas daruje prirodnom ljepotom, novom životnom snagom, zadovoljstvom i unutarnjim skladom.

Prehrana

Za vrijeme cijelog razdoblja detoksikacije pokušajte se odreći mesa, većih količina pasteriziranog mlijeka i mliječnih proizvoda, loših masnoća (poput margarina, masti za pečenje i rafiniranih ulja), teške, pržene i masne hrane, slatkiša, namirnica koje sadržavaju emulgatore i konzervanse.

Umjesto toga, posegnite za namirnicama koje potiču čišćenje organizma i rasterećuju organe, a to su ponajprije svježe sezonsko voće i povrće (šparoge, grejp, zeleno lisnato povrće poput kelja, špinata, brokule i cvjetače, zelena salata, rotkvice i mladi luk) te cjelovite žitarice, mahunarke, češnjak, razne klice i izdanci, sirutka i nerafinirana ulja.

Nije nam priroda bez razloga u proljeće podarila biljke pune antioksidativnih svojstava, poput maslačka, koprive, breze i poljske preslice, od kojih možemo pripremati blagotvorne čajeve.

U prehranu uvrstite začine koji pročišćuju, poput kurkume, kima, korijandra, anisa, đumbira, klinčića, crnog papra i sl., od kojih također možete pripraviti vlastite kombinacije čajeva, primjerice od anisa, kima i đumbira. Zdrobite sastojke, prelijte ih vrućom vodom te nakon pet minuta procijedite i poslužite.

Pozitivne misli

Način razmišljanja utječe na djelovanje svake stanice u tijelu – pozitivno razmišljanje čini ih zdravima i aktivnima, a negativno (mržnja, ljubomora, ljutnja, strah) uznemiruje frekvencije stanica i tkiva, stvarajući energetske blokade u tijelu koje se s vremenom očituju u obliku toksina te mogu uzrokovati različite tegobe i bolesti (poput visokog krvnog tlaka i dijabetesa).

Iz "uljuljanog" raspoloženja izbavit ćete se ako promijenite način razmišljanja, u čemu će vam pomoći pozitivne afirmacije – kratke jasne rečenice koje vama osobno nešto znače, primjerice: "Što god zaželim, ostvari mi se" ili "Volim sve, svi vole mene".

Ujutro čim otvorite oči mentalno ih ponovite nekoliko puta i osjetite kako njihova pozitivnost prožima vaš cijeli bitak te reprogramira način razmišljanja i situacije koje će se odvijati tog dana. Jednako tako ih i navečer, prije spavanja, ponovite nekoliko puta. Čim ste mislima odaslali pozitivan impuls, one će započeti niz poboljšanja u vašem životu – sve misli i želje bilježe se u eteru te se u njemu definiraju i buduće životne situacije.

Vježbanje života: Naučite razmišljati pozitivno

Vježbe disanja

Tijekom svakodnevnih aktivnosti dišemo plitko, čime uskraćujemo tijelu potrebne količine kisika, pa se posljedično osjećamo iscrpljeno, patimo od glavobolja, nedostatka koncentracije i poremećaja sna. Kisik čini čuda za zdravlje i raspoloženje. Svako jutro i večer, po mogućnosti nakon ustajanja i prije spavanja, posvetite barem petnaestak minuta vježbama disanja.

Najbolje vježbe disanja