Više od 50% žena dobije upalu mjehura

Otkada se sjećam, majka me upozoravala da ne sjedim u hladu kada mi je kupaći kostim mokar jer ću dobiti upalu mjehura. Kao djevojčica, nisam razumjela tu njenu dramu zbog sjedenja u sjeni, ali njezin izraz lica, kao i riječi dobro pamtim. Godinama poslije, ne mogu sjediti u hladu dulje od minute, a da ne čujem majčin glas u svojoj glavi koji me potiče da presvučem mokri kostim.

Unatoč majčinim najboljim namjerama, na kraju sam ipak dobila infekciju mokraćnog sustava, prvu u mojim dvadesetima, a jednu, poprilično gadnu, prije nekoliko mjeseci. Oštra bol pri mokrenju i krv u urinu ukazivali su na to da je riječ o bakterijskoj upali mjehura.

Ovi i ostali neugodni simptomi koji prate bakterijsku upalu mokraćnog mjehura dobro su poznati velikom broju žena. „Više od 50 posto žena barem će jednom u životu iskusiti bakterijsku infekciju mokraćnog mjehura, dok će je 15 posto spolno aktivnih žena dobiti više puta u životu, u prosjeku jednom godišnje“, navodi ginekologinja i akupunkturologinja Nataša Šemnički, vlasnica poliklinike Artemeda.

Uzroci i simptomi učestalih upala mjehura

Razloga za tako učestalu pojavu upale mjehura kod žena je više, a jedan od osnovnih je specifičnost građe ženskog donjeg urogenitalnog trakta. „S obzirom na to da je kod žena mokraćna cijev kratka i nalazi se blizu anusa, bakterije mogu lako 'šetati' iz jednog tjelesnog sustava u drugi, a ponajviše Escherichia coli – kao najčešći uzročnik upale jer se prirodno nalazi u debelom crijevu“, pojašnjava ginekologinja. Pritom napominje da se zbog toga izuzetno važno nakon mokrenja brisati u smjeru od naprijed prema natrag i to područje održavati suhim.

Žene u menopauzi sklonije su razvoju urinarnih infekcija, objašnjava ginekologinja, jer hormoni uzrokuju promjene na sluznici rodnice, odnosno, mijenjaju vaginalnu floru. Dr. Jeannette Gjurić, direktorica Poliklinike Sinteza, anesteziolog i specijalist tradicionalne kineske medicine, ističe i da su disbioza crijeva i propusna crijeva još jedan vrlo čest uzročnik (opetovanih) upala mjehura. Postoje i određeni rizični faktori urođenih ili nastalih promjena urotrakta (divertikul, kamenci), stanja poput trudnoće te zdravstvene tegobe poput šećerne bolesti zbog čega su neke osobe sklonije upalama.

„Bakterije koje uzrokuju upalu mjehura tijelo uglavnom uklanja prirodnim putem, tj. mokrenjem. Međutim, u nekim se slučajevima one mogu 'zakačiti' na stijenke mjehura i tu se razmnožavati, a to rezultira infekcijom“, kaže dr. Gjurić. Simptomi infekcije razlikuju se po ozbiljnosti i težini, ali ako ste barem jednom imali ovu upalu, onda znate da nju prati bol ili peckanje prilikom mokrenja, pojava zamućene mokraće ili tragova krvi, učestalije mokrenje, neugodan miris urina, grčevi ili pritisak u donjem dijelu trbuha ili donjem dijelu leđa.

Kako si pomoći kada osjetimo prve simptome?

Pitali smo naše sugovornice što učiniti kada osjetimo prve simptome. Uz klasičan savjet da treba obilnije piti tekućine (posebno u toplijem dijelu godine) da bi se smanjila koncentracija bakterija u urinu, ginekologinja Šemnički, od prirodnih preparata, preporučuje pijenje soka od brusnice ili čaja od medvjetke (nikako istodobno), kao i uzimanje probiotika koji djeluju na mikrobiotu. Pritom je nužno izbjegavati slatku hranu i povećanu konzumaciju „alkalnih“ namirnica, tj. one hrane koja regulira disbiozu crijeva i acidobaznu ravnotežu organizma.

U većini slučajeva upala mjehura je iznenadna, prolazna tegoba, ali kada se njezini neugodni simptomi stalno ponavljaju ili ako ne prolaze ni nakon nekoliko dana iako ste poduzeli gore navedene ili slične mjere, možda će biti potreban antibiotik. „Na antibiotsku terapiju se odlučujemo kod signifikantne bakteriurije, bez ili s jakim urinarnim smetnjama, osobito kod ponavljajućih upala te prisutnih rizičnih faktora“, navodi ginekologinja.

„Najbolje djeluju sulfametoksazol s trimetoprimom, cefalosporini, nitrofurantoin, penicilin, a odnedavno i jednokratna primjena fosfomicina jer postiže odlične rezultate kod jednostavnih i blagih urinarnih infekcija. U slučaju nekompliciranih ponavljajućih uroinfekcija moguće je dugotrajno uzimanje antibiotika u manjim dozama, tzv. profilaksa, najčešće nitrofurantoinom. Također, u obzir dolazi i uzimanje jedne doze antibiotika nakon spolnog odnosa. Ako se ponavljajuće urinarne infekcije javljaju u menopauzi, tada je kao rješenje moguća i primjena hormonske nadomjesne terapije.“

Antibiotici otporni na bakterije

Mnoge žene sklone upalama primijetile su da im, dugoročno gledano, antibiotici ne pomažu. Razlog tomu je, ističe dr. Gjurić, što bakterija E. colli većinu svog života provodi zakopana u sluznici mjehura i razvija oko sebe biofilm na koji antibiotici često ne djeluju. U tim slučajevima, kod kroničnih, ali i akutnih tegoba, holistički tretmani akupunkture, biorezonance / biofeedbacka ili homeopatije također postižu dobre rezultate, zaključuju stručnjakinje.

Da biste izbjegli opetovano uzimanje antibiotika, obje liječnice kao najbolju prevenciju ističu promjenu životnog stila. „Na taj se način mogu prevenirati i liječiti blage, kao i učestale jednostavne upale mokraćnog mjehura (bez velikog broja bakterija u mokraći)“, kaže dr. Šemnički.

Holistički pripravci koji djeluju

Uz povećanu konzumaciju tekućine (osobito čajeva koji djeluju na urinarni trakt), savjetuju uzimanje otopine medvjetke (tri puta dnevno po 2 dl tijekom sedam dana) a zatim (sljedeća tri tjedna) otopine od male runjike i brusnice. Kao dobar prirodni pripravak navode i preparat D-manozu koji se može dugotrajno uzimati bez ikakvih neželjenih posljedica. Uz fitoterapiju, velik uspjeh postižu i dodaci s dobrim bakterijama, ističu stručnjakinje, jer probiotici i prebiotici u sinergiji s biljkama povoljno djeluju kako na crijevnu tako i na urogenitalnu floru te bakterijske biofilmove.

Naravno, uz probiotike, jelovnik treba obogatiti svježim, neprerađenim namirnicama jer su izvori ugljikohidrata odlična hrana bakterijama. „Raznovrsna prehrana bogata zelenim povrćem i bobičastim voćem, koji su odlična hrana našim dobrim bakterijama, ograničavat će prekomjerno umnožavanje inače normalno prisutnih bakterija u crijevima koje su uzročnici urinarnih infekcija.

Osobito kada sve više znamo o brain-gut poveznici i mikrobiomu kojima crijeva uvelike diktiraju aktivnost mozga te osobito stanje općeg imunosnog sustava“, pojašnjava dr. Šemnički. Naglašava da su se mnoge njezine pacijentice riješile tvrdokornih infekcija nakon što su prihvatile navedene mjere kao regularni način života.

Proizvodi za intimnu njegu

Redovito pražnjenje mokraćnog mjehura, izbjegavanje dugog zadržavanja mokraće te mokrenje prije i poslije spolnog odnosna još su neki od osnovnih pravila prevencije. Izuzetno je bitna i intimna njega kojom se održava prirodni stupanj kiselosti, odnosno lužnatosti (pH) vanjskog spolovila rodnice i uretre te primjena mješavine biljnih i aromatičnih ulja koja mogu ograničiti broj bakterija na vanjskom spolovilu, a tako i u uretri.

„Prilikom pranja imajte na umu da se rodnica, odnosno vagina, ne smije ispirati vodom i sredstvima za čišćenje intimnog područja. Proizvodi za intimnu njegu ne smiju sadržavati štetne kemikalije (parabene, ftalate, umjetne boje i mirise) te moraju imati pH usklađen s prirodnim pH-om kako bi se održala prirodna mikroflora kože i sluznice. Kako biste pritom smanjili mogućnost iritacija, birajte proizvode jednostavnih formula koje ne sadrže velik broj sastojaka. Poželjno je da među sastojcima budu oni koji su umirujući, kao što su neven, Aloe vera i probiotici“, savjetuje ginekologinja.

Kakve gaćice nosite?

Ne trebaju samo preparati za intimnu njegu biti prirodni, nego i donje rublje, pa treba izbjegavati sintetičke materijale. Neka donje rublje bude pamučno, potpuno udobno i po mogućnosti neobojeno. A tijekom menstruacijskog ciklusa dajte prednost higijenskim ulošcima jer, za razliku od tampona, ne sprečavaju normalno istjecanje krvi.

„Uloške češće mijenjajte da se u intimnom području ne bi nakupljala vlaga koja je pogodna podloga za razvoj infekcija, a dnevne uloške izbjegavajte jer intimno područje treba slobodno 'disati'“, preporučuje ginekologinja. Ženama koje ipak ne mogu bez dnevnih uložaka predlaže jedan prirodni trik: „Nakapajte uložak kantarionovim uljem, a vanjski dio spolovila namažite nevenovom mašću.“

Potrebna nam je toplina

U konačnici, kakve veze ima sjedenje u mokrom kupaćem kostim i bosonogo hodanje po hladnim površinama s upalom mjehura s kojom me majka plašila? Njezine riječi potvrđuju i liječnici.

„Kada je tijelo predugo izloženo hladnoći i/ili vlazi, to uzrokuje stagnaciju energije i pojavu hladnoće u tijelu, što narušava njegove normalne funkcije i zdravlje. Na to je osobito osjetljivo područje zdjelice“, kaže dr. Šemnički i pojašnjava da je našem tijelu potrebna toplina i kretanje energije kako bi se obavljale sve vitalne funkcije i održavalo dobro zdravlje, a tomu su nas i naše majke neumorno poučavale.