Ravnoteža mikroflore intimnog područja

Velikim povratkom biljne medicine iznova se otkrivaju gotovo zaboravljene vaginalne parne kupke što su nekoć bile među najvažnijim načinima liječenja ženskih tegoba. Parenje ljekovitim biljem pridonosi ravnoteži prirodne mikroflore intimnog područja, koja u današnje vrijeme često biva narušena nepravilnom prehranom, pretjeranim ispiranjem rodnice, nošenjem sintetičkog rublja i drugim nezdravim navikama, a stanje se može dodatno pogoršati zbog stresa.

„Vaginalne parne kupke, što se nazivaju i vaginalnim inhalacijama, pomažu protiv gljivičnih i bakterijskih infekcija rodnice, a olakšavaju tegobe izazvane miomima, polipima i policističnim jajnicima. Također, mogu ublažiti PMS i bolne menstruacije, potaknuti regeneraciju presuhe rodnice te pomoći rješavanju tegoba na vanjskom dijelu spolovila poput raznih infekcija, osipa, izrazito suhe kože sklone iritacijama...

Pritom, osnažujući ženstvenost, ženino samopouzdanje i ljubav prema sebi, biljno parenje ne iscjeljuje samo tijelo nego i dušu žene. Ovaj dragocjen ritual posvećen je njegovanju onog najtoplijeg, najkreativnijeg, najnježnijeg i najživotnijeg u nama“, kaže travarka i fitoaromaterapeutkinja Martina Bogdanić, osnivačica riječke udruge za fitoaromaterapiju Studio Martina & Natura.

Kako se vaginalna kupka provodi?

Vaginalna parna kupka provodi se tako što žena sjedi na stolcu s otvorom, ispod kojeg je postavlja posuda s vrelom vodom u koju je uronjeno ljekovito bilje. Da bi se para ciljano usmjerila prema gore, najbolje je da žena bude omotana plahtom i(li) prekrivačem. Pritom treba pomno paziti da osjetljivo intimno područje ne bude izloženo prevrućoj pari.

Neka voda s biljem najprije odstoji nekoliko minuta (ujedno će se bolje prožeti ljekovitim tvarima), a potom treba polako i postupno iskušavati koji vam intenzitet topline najbolje odgovara. Dok ne steknete rutinu, imajte pri ruci lončiće s hladnom i vrelom vodom da biste, ako bude potrebno, temperirali kupku.

Koje biljke odabrati?

„Dobro je započeti s parnim kupkama od kamilice te postupno nadodati stolisnik i neven. Spomenute biljke odlično njeguju kožu i sluznicu te djeluju protubakterijski i protugljivično, odnosno protuupalno. Ujedno ublažavaju bol i potpomažu opuštanje, a time i bolji protok energije u intimnom području“, navodi fitoaromaterapeutkinja. Napominje da se u takozvanim vaginalnim inhalacijama mogu koristiti i druge biljke, npr. kadulja, vrkuta, ružmarin i konopljika, no pritom treba dobro poznavati njihova (među)djelovanja.

Ružmarin, na primjer, snažno suzbija štetne mikrobe, ali i snažno potiče cirkulaciju. I kadulja ima protumikrobni, ali i pročišćujući učinak te sadrži fitoestrogene, biljne tvari što djeluju slično ženskim spolnim hormonima. Stoga, kadulja može povoljno djelovati na hormonsku ravnotežu, baš kao i konopljika i vrkuta. Parne kupke s matičnjakom, mentom i limunskom verbenom, pak, preporučuju se za dubinsko osvježavanje i „razbuđivanje“ intimnog područja.

Kombinacije raznih biljaka (smatra se da u jednoj mješavini ne treba biti više od tri do četiri vrste) treba pomno uskladiti. Osnovni je omjer za pripremu parne kupke da se dvije do tri šake suhog bilja preliju s dvije litre vrele vode te da se parenje provodi najmanje 20 minuta, a po mogućnosti i nešto dulje, otprilike pola sata. No, to su načelne preporuke, a kupka mora biti prilagođena svakome ponaosob, ovisno o zdravstvenom stanju. Stoga je najsigurnije pripremati kupku prema uputama fitoaromaterapeuta, a u dogovoru s ginekologom.

vaginalna kupka
Shutterstock 

Nije pogodna u svakom trenutku

Biljno parenje ne smije se provoditi dok je žena trudna jer može potaknuti prijevremeno otvaranje vrata maternice, odnosno prijevremeni porođaj ili ako je u posljednja tri mjeseca bila podvrgnuta kirurškom zahvatu u abdominalnom i genitalnom području. Također se ne smije provoditi tijekom menstruacije ili dva, tri dana prije menstruacije ni ako su menstruacijska krvarenja preobilna jer može potaknuti jače krvarenje. Ne preporučuje se ni tijekom terapije vaginaletama, nego tek po njezinu završetku.

Valja uzeti u obzir i to da se pomoću parnih vaginalnih kupki rezultati ne postižu brzo, nego ustrajnom i redovitom primjenom.

„Biljno parenje treba provoditi svaka dva, tri dana tijekom duljeg razdoblja, dakle mjesecima. Budući da parne kupke opuštaju i umiruju, osobito su blagotvorne prije spavanja. Najučinkovitije su uz uravnoteženu prehranu i biljnu oralnu terapiju, odnosno uzimanje biljnih pripravaka i na usta“, napominje Martina Bogdanić.

Pritom posebno ističe da nipošto ne preporučuje vaginalne parne kupke s eteričnim uljima jer mogu nadražiti i oštetiti osjetljivu sluznicu intimnog područja. Bilje je, smatra fitoaromaterapeutkinja, pogodnije za vaginalno parenje i zato što na taj način u tijelo ulaze raznovrsnije ljekovite tvari od onih što se nalaze u eteričnim uljima.