Fenomen zore je povećanje razine šećera u krvi ili hiperglikemija koja se događa ujutro između 3:00 i 8:00 sati. Ovaj je fenomen čest kod osoba s dijabetesom tipa 1 ili tipa 2 čija je prevalencija procijenjena na više od 50 posto, navodi Healthline.

Kod osoba s dijabetesom, fenomen zore potencijalno može povisiti šećer u krvi do opasnih razina. Kod osoba bez dijabetesa nije čest jer se inzulin suprotstavlja ovom povećanju razine šećera u krvi.

Uzrok fenomena zore

Fenomen zore nastaje zbog otpuštanja različitih hormona u tijelu, npr. hormona rasta, kortizola i glukagona. Kada se razina ovih hormona poveća, jetra se stimulira da otpusti glukozu u krvotok, a to daje tijelu poticaj energije kako bi vas pripremilo za jutarnje buđenje.

Ovo prirodno povećanje šećera u krvi javlja se kod svih ljudi. Kod osoba bez dijabetesa, porast šećera u krvi uzrokuje da stanice u gušterači počnu proizvoditi inzulin kako bi se razina šećera u krvi održala uravnoteženom.

Fenomen može biti opasan ako se ne kontrolira

Kod osoba s dijabetesom, može doći do proizvodnje premalo inzulina ili do inzulinske rezistencije, što znači da stanice ne reagiraju na inzulin. Kao rezultat, razina šećera u krvi može ostati visoka ujutro. Čak i ako koristite inzulin kao dio liječenja, možda neće biti dovoljno učinkovit tijekom noći. To se može dogoditi ako dugodjelujući inzulin ne traje do jutra ili ako inzulinska pumpa isporučuje prenisku dozu inzulina. Kvaliteta sna također može utjecati na veličinu fenomena zore, pri čemu loša kvaliteta sna može pogoršati stanje.

Fenomen zore može povećati razinu A1C, što je povezano s većim rizikom od komplikacija dijabetesa, uključujući srčane bolesti i oštećenje bubrega. Čak i male promjene u razini A1C mogu povećati rizik od kardiovaskularnih problema. Stoga, upravljanje fenomenom zore je ključno za smanjenje rizika od komplikacija dijabetesa.

Kako prepoznati simptome?

Glavni simptom fenomena zore je visok jutarnji šećer u krvi, koji se naziva hiperglikemija. To je kada razina šećera u krvi prelazi ciljnu vrijednost ili je iznad 180 miligrama po decilitru (mg/dL).

Visok šećer u krvi uzrokovan fenomenom zore često je uporan i teško ga je kontrolirati, a u većini slučajeva ljudi ne doživljavaju fizičke simptome zbog fenomena zore. Međutim, simptomi hiperglikemije na koje treba obratiti pažnju uključuju:

  • izrazitu žeđ ili suha usta
  • učestalo mokrenje
  • umor
  • zamagljen vid
  • nelagodu u trbuhu i mučninu

Sručnjaci savjetuju da osobe koje primijete ove simptome ili imaju problema s kontrolom jutarnjeg šećera u krvi konzultiraju svog liječnika kako bi prilagodili plan liječenja i poboljšali upravljanje dijabetesom.