Jedan je od osnovnih uzročnika prekomjerne težine koja je sve prisutnija u Hrvatskoj, podsjećamo – zemlji s najvišom stopom pretilosti u Europi. Prema informacijama koje su ustupili stručnjaci iz Zavoda za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“ oko 35% djece i 65% odraslih u Hrvatskoj imaju prekomjernu tjelesnu masu i debljinu.

Ovaj visokokaloričan sastojak s manjkom hranjivih vrijednosti povezuje se i s rizikom dijebetasa tipa 2 i bolešću srca jer utječe na razine glukoze u krvi, ali i kolesterola, a vjeruje se i kako može djelovati i na generalno mentalno zdravlje. Osim što izaziva ovisnost, konzumacija velike količine šećera može dovesti do kratkotrajnih promjena raspoloženja poput oduševljena ili pak razdražljivosti, a u konačnici, naglim padom šećera u krvi dolazi do osjećaja umora. Time se naznačuje kako svojom pojavom djeluje i na neurotransmitere u mozgu, poput serotonina, a koji su blisko povezani s emocionalnim stanjem pojedinca.

Premda je generalno stajalište stručnjaka na strani štetnosti šećera po zdravlje, umjeren i pažljiv unos može biti dijelom uravnotežene prehrane jer je u stanju tijelo opskrbiti potrebnom energijom. Prisutan u mnogim prehrambenim proizvodima, teško se može zaobići. Svejedno, postoje načini za njegovu svjesnu konzumaciju. Prvenstveno je ključno sagledati vlastiti odnos spram šećera. Odrediti koliko često ga konzumirate, uz koje pripravke te koji je razlog vašeg posezanja za njime. Pritom si možete pomoći provjerite li etikete na često korištenim namirnicama. Neki proizvodi mogu sadržavati skrivene dodatke šećera pod različitim nazivima: glukoza, fruktoza, sirup od kukuruza.

Birajte prvenstveno prirodne izvore šećera, umjesto rafiniranog. Pronaći ćete ga prvenstveno u voću, a ljubitelji kave, koji ne mogu bez dodatka šećera, mogu ga pokušati zamijeniti medom. Osim doze slatkoće koja je dovoljna za obnavljanje energije, ujedno ćete u tijelo unijeti i druge hranjive tvari poput vlakana, vitamina i minerala.

Želite li početi izbacivati život iz svojih navika, dobro je izbaciti pića koja su njime suviše zaslađena, ali obratite pažnju i na grickalice. Uvedite u plan prehrane zdrav doručak koji će vam pružiti dovoljno energije za efikasan početak dana. Konkretniji obrok, umanjuje želju za unosom šećera. Generalno se preporučuje zamijeniti slatko s jednostavnim ugljikohidratima. Točnije, zamijenite kolače, kekse, čak i bijeli kruh namirnicama na bazi cjelovitih žitarica koje se tijekom probave pretvaraju u šećer.
Umjesto gotove i brze hrane, počnite se više angažirati u kuhinji. Zdrave masti poput maslinovog ulja i avokada te lagani proteini poput jaja i purećeg mesa, pomoći će zadovoljiti vaše osnovne potrebe, a ujedno i spriječiti podizanje razine šećera u krvi.

Borite li se s viškom tjelesne težine ili se teško odričete ovog sastojka, obratite se najbližima za pomoć i potporu u procesu lišavanja tijela od štetnih tvari, a svakako se obratite liječniku. Jer, sve dok ne postignete uravnotežen i zdrav pristup prehrani, šećer i dalje ostaje prijetnja koju valja umanjiti.