Sve prednosti neema
Neem – čudotvorno drvo Indije. Pije se kao čaj, tri puta na dan, kaže prilično skromna uputa na pakiranjima praha neema, sve popularnijeg i u Hrvatskoj. Riječ je o biljci antivirusnih, antigljivičnih i antiparazitskih svojstava koja se koristi lokalno i oralno. U prvom slučaju, kad se prah neema razmuti s malo vode, kao pasta se koristi za zacjeljivanje rana, ublažavanje problema na koži poput psorijaze, akni i ekcema, protiv peruti i ispadanja kose, iritacije kože i svrbeža te kao maska za lice ili vlasište.
Oralno, prah dobiven iz lišća neema uzima se kao čaj protiv loše probave, parazita u crijevima, za čišćenje krvi, detoksikaciju i dijabetes. Jača imunitet, koristi u borbi protiv virusa i bakterija. Snižava temperaturu, ima antiupalna i analgetička svojstva, dok se njegovim utrljavanjem u zubno meso smanjuje gingivitis i uklanja loš zadah.
Ne smiju ga uzimati djeca, oboljeli od lupusa, reumatoidnog artritisa...
Na deklaracijama praha neema, kao ni na brojnim stranicama koje ga reklamiraju, ne navodi se, međutim, da je riječ o biljci koju nipošto ne smiju konzumirati djeca jer kod njih može izazvati brojne posljedice – od povraćanja do nesvjestice. Kako navodi američki liječnički portal www.webmd.com koji okuplja liječnike i zdravstvene novinare, neem ne smiju konzumirati ni trudnice i parovi koji pokušavaju dobiti potomstvo jer može izazvati pobačaj. Ova se, po mnogočemu za odrasle korisna biljka ne bi trebala konzumirati dulje od šest tjedana.
Također, neem ne smiju uzimati oboljeli od multiple skleroze, lupusa ili reumatoidnog artritisa jer neem dodatno aktivira autoimuni sustav. Kako zaista snižava šećer u krvi, dijabetičari na inzulinu smjeli bi ga uzimati samo uz pomno praćenje šećera u krvi, da se on ne bi previše spustio. Iz istog je razloga prah neema potrebno prestati uzimati najmanje dva tjedna uoči zakazane operacije. Osobe koje uzimaju litij također ne bi smjele istovremeno uzimati neem jer i litij i neem imaju jaka diuretička svojstva.