Osobe s mentalitetom žrtve često imaju osjećaj da su nemoćne pred izazovima s kojima se suočavaju. One mogu vjerovati da nemaju kontrolu nad događajima u svom životu te da su stalno pod utjecajem vanjskih sila koje ih ometaju ili oštećuju. Ovo uvjerenje o vlastitoj nemoći postaje osnovna crta njihovog identiteta, što dovodi do specifičnih načina na koji doživljavaju i reagiraju na svijet oko sebe.

Jedan od ključnih aspekata ponašanja osobe s mentalitetom žrtve je stalno okrivljavanje drugih za probleme s kojima se suočava. Oni često smatraju da su njihovi neuspjesi, emocionalni problemi ili nesreće rezultat tuđih postupaka ili nepravdi, umjesto da prepoznaju vlastitu odgovornost. Ovakvo ponašanje može dovesti do toga da izbjegavaju preuzimanje odgovornosti za vlastite odluke, umjesto toga kriveći okolnosti, sudbinu, obitelj, prijatelje ili društvo za svoje probleme.

Još jedno karakteristično ponašanje je pretjerano naglašavanje vlastitih patnji i stalno žaljenje. Osobe s ovim mentalitetom često se osjećaju neshvaćeno ili nedovoljno cijenjeno te imaju potrebu stalno isticati koliko pate. Ova vrsta ponašanja može biti oblik emocionalne manipulacije, gdje nesvjesno pokušavaju izazvati empatiju, pažnju ili sažaljenje od drugih kako bi se osjećale voljeno i prihvaćeno.

Također, osobe s mentalitetom žrtve često imaju pessimističan pogled na budućnost. Oni mogu vjerovati da će im život uvijek biti težak te da se problemi neće riješiti, bez obzira koliko se trudili. Ovaj pesimizam može ih spriječiti da poduzmu potrebne korake kako bi poboljšali svoju situaciju, stvarajući tako začarani krug pasivnosti i osjećaja nemoći.

S psihološke strane, mentalitet žrtve može se razviti zbog kombinacije različitih faktora, uključujući prošle traume, obrazac učenja u obiteljskom okruženju, tekuće emocionalne borbe i percepciju sebe i svijeta. Mnogo puta, ovaj mentalitet se formira kao odgovor na ponavljajuće negativne događaje u životu osobe. Na primjer, osobe koje su doživjele emocionalno zlostavljanje, zanemarivanje ili nepravdu često razviju osjećaj da su žrtve, jer nisu bile u stanju obraniti se u trenutku kada su bile povrijeđene.

Nisko samopouzdanje također igra značajnu ulogu. Osobe koje nemaju dovoljno unutarnje sigurnosti često traže potvrdu ili sažaljenje od drugih. Njihova percepcija vlastite nemoći i nesposobnosti da promijene situaciju može proizlaziti iz unutarnjeg osjećaja nesposobnosti ili manjka samopoštovanja. Ovaj osjećaj može biti dodatno potkrijepljen negativnim iskustvima iz prošlosti, poput neuspjeha, odbacivanja ili nepravdi.

S druge strane, naučena bespomoćnost, koncept koji je opisao psiholog Martin Seligman, može objasniti zašto neki ljudi razvijaju mentalitet žrtve. Naučena bespomoćnost nastaje kada osoba, nakon što je suočena s ponavljajućim negativnim iskustvima na koje nije mogla utjecati, počinje vjerovati da ništa što učini neće promijeniti njen položaj. Ova uvjerenja mogu postati duboko ukorijenjena i utjecati na način na koji osoba doživljava sve buduće izazove.

Važno je razumjeti ove unutarnje dinamike kako bi se pružila adekvatna podrška. Uz empatiju, poticanje na preuzimanje odgovornosti i promjena načina razmišljanja ključni su koraci za pomoć osobama s mentalitetom žrtve u preuzimanju kontrole nad vlastitim životom i izlasku iz ciklusa nemoći.