Što koža otkriva o vašem unutarnjem stanju

Ljepota

„Što imate više vata doshe u organizmu, koža će vam biti suša“, kaže Tanja Kraljić Strgačić. Tanke bore, siva koža bez sjaja i tonusa, suhi ljuskavi osipi i drugi znakovi starenja rano se pojavljuju na koži osoba kod kojih je vata dosha dominantna pa je za nju ključna preventivna njega. Kosa im je također suha, vlasi s ispucanim vrhovima, i teško ju je ukrotiti. S noktima je slična priča, zbog suhoće i neelastičnosti skloni su pucanju i listanju.

„Za ovaj je tip kože presudna hidratacija iznutra i izvana jer zbog pretjerane suhoće može preuranjeno ostarjeti“, ističe ajurvedska terapeutkinja. „Kožu lica, vrata i dekoltea, zbog izloženosti hladnoći, vjetru i temperaturnim promjenama koji joj štete više nego drugim tipovima dosha, potrebno je barem jednom tjedno njegovati uljnim serumima i prirodnim kremama s dodatkom shea maslaca i lanolina te hranjivim maskama.“

Kako grubim čišćenjem ne biste napravili više štete nego koristi, za svakodnevno čišćenje Tanja Kraljić Strgačić predlaže korištenje hranjivog bademova ulja, a piling samo svaka dva tjedna, osim ako nije riječ o vrlo nježnim recepturama. Za njegu cijelog tijela (i kose) preporučuje se svakodnevno prakticiranje abhyange, tj. samomasaže toplim uljima koja je važan ajurvedski dnevni ritual za sve tipove dosha, a posebno za pripadnike vata doshe. „Ulje prije korištenja lagano zagrijte jer toplo ulje bolje hrani i lakše prodire u kožu od hladnog. Masirajte se oko pet minuta, zatim pustite 20 minuta da se ulje upije pa se otuširajte toplom vodom.

Svakodnevna samomasaža pomlađuje i jača kožu, regenerira i hrani cijeli organizam te jača imunitet“, objašnjava Tanja. Za masažu predlaže da odaberete ulje sezama, jojobe, tamanua, avokada, makadamije, pšeničnih klica, badema, koštica marelice, baobaba, amle te ghee ili shea maslac. Ako želite, bazna ulja možete aromatizirati eteričnim uljima koja odgovaraju vata doshi, a to su: rimska kamilica, tamjan, lavanda, mandarina, pačuli ili ylang-ylang.

Način života

Mršavim, hladnim i suhim vata tipovima odgovaraju topla, kuhana jela i prehrana bogata esencijalnim masnim kiselinama, pogotovo u hladnijem dobu godine. „U prehranu uvrstite juhe i obroke na žlicu, korjenasto povrće, zagrijavajuće začine (npr. kurkumu, papar, đumbir, gorušicu, kumin, korijandar), ghee maslac, orašaste plodove i kvalitetna biljna ulja. Kako biste hidratizirali organizam iznutra, pijte puno tople vode i toplih, zagrijavajući čajeva (npr. od koromača i đumbira) koji će ujedno potaknuti vašu probavu“, predlaže Tanja Kraljić Strgačić.

Recepti za njegu

Piling za svakodnevno umivanje
Iako se česti pilinzi ne preporučuju za vata tipove, ovaj je pripravak toliko nježan da joj neće štetiti. Jednu žličicu mljevenih badema, pola žličice mlijeka u prahu i jednu žličicu latica crvene ruže pomiješajte i pohranite u staklenku. U drugoj napravite pastu od jedne žličice prethodno napravljenog bademova pilinga s malo tople vode. Mješavinu umasirajte u kožu lica, vrata i dekoltea pa potom isperite mlakom vodom. Ako želite efekt maske, zadržite je na koži 15 - 20 minuta, a ako je vaša koža izrazito suha, umjesto vode stavite žlicu mlijeka i dvije kapi svježeg soka od limuna.

Noćna njega bademovim mlijekom
Pomiješajte dvije žlice bademova mlijeka, jednu žlicu meda i ¼ šalice mineralne vode. Smjesu jednom tjedno, prije spavanja, nanesite na lice, vrat i dekolte, ostavite 20 minuta da djeluje pa zatim isperite toplom vodom.

Koji je vaš tip kože prema ajurvedi?

Njegovanje kože pitta doshe

Njegovanje kože kapha doshe